Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

06 maja 2024

fotPo okresie zimowym przychodzi czas na wiosenne porządki w ogrodzie. To również dobry moment, aby przyjrzeć się naszym drewnianym meblom ogrodowym, które po długotrwałej ekspozycji na działanie trudnych warunków atmosferycznych mogą wymagać odnowienia.

W ten sposób przywrócimy im dawny blask i przygotujemy na sezon grillowy, pełen towarzyskich spotkań.Jak krok po kroku zadbać o drewniane meble, wybrać najlepsze metody i środki do ich zabezpieczenia?

 

Drewno cechuje się wyjątkowym pięknem, a dzięki odpowiedniej ochronie i regularnej pielęgnacji może być również bardzo trwałe. Wykonane z niego meble ogrodowe, jak np. stół, ława, krzesła czy leżanki, a także tzw. elementy małej architektury ogrodowej (np. altany, pergole oraz rabaty) będą estetyczne i posłużą nam przez długie lata, jeśli właściwie o nie zadbamy. Podpowiadamy, jak wydobyć naturalny urok drewna, a jednocześnie skutecznie ochronić je przed działaniem wilgoci, promieniowaniem UV oraz korozją biologiczną.

Jak przygotować drewno przed renowacją?

Kluczem do sukcesu jest dokładne przygotowanie drewna. Zacznijmy więc od szczegółowego przeglądu mebli ogrodowych i usunięcia z nich wszelkich zabrudzeń, które mogły nagromadzić się podczas zimy. Najlepiej użyć do tego miękkiej szczotki lub szmatki i ciepłej wody z ewentualnym dodatkiem łagodnego detergentu. Po dokładnym umyciu, drewno musi całkowicie wyschnąć.

Następnie możemy sprawdzić czy materiał nie jest uszkodzony, nie ma na nim pęknięć lub też ognisk rozwoju grzybów lub pleśni. Do uzupełnienia ubytków można wykorzystać szpachlę do drewna, zaś do likwidacji zagrożeń biologicznych służą specjalne preparaty grzybobójcze, które należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

W zależności od stanu istniejącej powłoki malarskiej, możemy ją zerwać całkowicie, do odsłonięcia surowego drewna lub też jedynie oczyścić i zmatowić. Szlifowanie możemy wykonać z użyciem drobnoziarnistego papieru ściernego (ręcznie lub przy pomocy szlifierki). W obu przypadkach niezbędne jest dokładne odpylenie powierzchni. Takie działania pozwolą na wygładzenie wszelkich nierówności i przygotowanie podłoża do aplikacji nowego środka ochronnego.

Zabezpieczenie i dekoracja drewna – wybór odpowiedniego rozwiązania

Wybór odpowiedniego produktu do konserwacji drewna zależy m.in. od efektu, jaki chcemy uzyskać oraz od specyfiki zabezpieczanego elementu. – Żeby podkreślić kolorystykę i naturalne usłojenie drewna, a jednocześnie zapewnić mu ochronę, możemy sięgnąć po impregnat, olej, lakier lub lakierobejcę. Jeśli zależy nam natomiast na stworzeniu dekoracyjno-ochronnej warstwy kryjącej w wybranym kolorze, to dobrym rozwiązaniem są emalie. Przy wyborze konkretnego wyrobu weźmy też pod uwagę rodzaj drewna, obecny stan powierzchni oraz pożądany stopień wykończenia, np. połysk czy też mat– mówi Bartłomiej Ślązak, Dyrektor Zarządzający Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów.

Oto główne opcje, które mamy do dyspozycji:

impregnaty: to preparaty, które działają przede wszystkim „od wewnątrz” – głęboko wnikają w strukturę drewna i skutecznie zabezpieczają ją przed wilgocią, grzybami i owadami. Stanowią dobre rozwiązania do zabezpieczenia mebli użytkowanych na zewnątrz i narażonych na działanie zmiennych warunków pogodowych. Dostępne są impregnaty bezbarwne (stosowane zazwyczaj jako podkład gruntujący pod wyroby nawierzchniowe) oraz impregnaty ochronno-dekoracyjne w różnych odcieniach, co pozwala dodatkowo podkreślić kolorystykę drewna.

oleje: w odróżnieniu np. od lakieru czy też impregnatu powłokotwórczego, olej nie pozostawia na drewnie warstwy ochronnej, tzw. filmu, który wraz z upływem czasu może pękać i łuszczyć się. To sprawia, że dobrze sprawdza się w przypadku drewna charakteryzującego się większym stopniem twardości. Olej daje naturalne wykończenie, podkreślające odcień i usłojenie drewna.

lakiery: tworzą na powierzchni drewna twardą, odporną na uszkodzenia warstwę. Zapewniają skuteczną ochronę przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi, co jest istotne przy meblach intensywnie eksploatowanych, jak stoły czy krzesła. Zazwyczaj lakiery pozwalają na uzyskanie przezroczystej powłoki, która uwidacznia naturalne usłojenie.

lakierobejce: to produkty, które łączą w sobie właściwości lakieruoraz bejcy, zapewniając nie tylko dekoracyjne wykończenie drewna w wybranym odcieniu, ale i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Podobnie jak w przypadku lakieru, lakierobejcy nie stosujemy bezpośrednio na surowe drewno – konieczne jest jego wcześniejsze zabezpieczenie np. impregnatem.

emalie: tworzą na drewnie trwałe, elastyczne powłoki, odporne na działanie czynników atmosferycznych i ścieranie. Używamy ich wówczas, gdy chcemy pokryć drewniane elementy całkowicie kryjącą warstwą w wybranym kolorze – naturalny odcień oraz usłojenie drewna nie będą już widoczne. Dostępne są różne rodzaje emalii, np. akrylowe, ftalowe oraz chlorokauczukowe.

Renowacja krok po kroku

Oprócz doboru odpowiedniego preparatu, ważne jest również jego umiejętne zastosowanie. Tylko w ten sposób możemy uzyskać trwały i estetyczny efekt końcowy. Proces aplikacji uzależniony jest od rodzaju produktu i od zakresu renowacji. Jeśli podczas odnawiania całkowicie usuwamy istniejącą powierzchnię, to konieczne będzie najpierw zastosowanie impregnatu gruntującego, a dopiero potem wyrobu nawierzchniowego.

Niezależnie od rodzaju prac, pierwszym działaniem jest dobre przygotowanie podłoża – jego oczyszczenie i odpylenie. W dalszej kolejności stosujemy odpowiedni produkt, nakładając go zgodnie z zaleceniami producenta, w określonej ilości warstw (najczęściej wymagane jest nałożenie co najmniej 2 warstw) i za pomocą zalecanych narzędzi. Następnie pozostawiamy mebel do wyschnięcia na podany w instrukcji czas, co jest kluczowe dla trwałości wykonanego zadania.

Renowacja drewnianych mebli ogrodowych nie tylko poprawia ich estetykę, ale także przedłuża żywotność i funkcjonalność. Regularna pielęgnacja drewna zapewni, że nasz ogród będzie pięknie prezentował się przez całe lato, stanowiąc idealne tło dla rodzinnego wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi. Niech nadchodzący sezon ogrodowy będzie okazją do cieszenia się nie tylko pysznym jedzeniem, ale i urokiem odnowionych mebli.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.