Hipoteka odwrócona: będą dwie ustawy?

14 maja 2012

Fotolia_6133950_L

     Ministerstwo Finansów poinformowało, że ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym powinna być niedługo gotowa. Kiedy? Trudno powiedzieć, prace nad projektem trwają już jakiś czas. Ministerstwo Gospodarki pracuje natomiast nad regulacjami, które dotyczyłyby umów dożywocia i renty dożywotniej, które oferowane są przez fundusze hipoteczne.

Będą dwie odrębne ustawy?

     - W marcu tego roku otrzymaliśmy informację, iż w Ministerstwie Gospodarki powołano zespół, który ma za zadanie opracować propozycje uregulowania modelu sprzedażowego odwróconej hipoteki. W skład zespołu roboczego weszli ponoć przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Rządowego Centrum Legislacji - mówi Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM SA.

     Ministerstwo Gospodarki chciałoby prowadzenia działań legislacyjnych modelu kredytowego i sprzedażowego jednocześnie. Oznaczałoby to, że w jednym akcie prawnym uregulowałoby zarówno kwestie odwróconego kredytu hipotecznego, jak i sprzedaży nieruchomości z prawem dożywocia, która jest już oferowana na polskim rynku. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rząd.

     - W tej chwili, a działamy na polskim rynku od czterech lat, opieramy nasze umowy o kodeks cywilny. Dobrze byłoby, gdyby ustawa regulowała także kwestie dotyczące modelu sprzedażowego hipoteki odwróconej, najważniejsze jest bezpieczeństwo seniorów, także dla nas - dodał Robert Majkowski.

     Hipoteka odwrócona w modelu sprzedażowym działa na polskim rynku od czterech lat, oferują ją fundusze hipoteczne. Świadczenia pieniężne są wypłacane seniorom dożywotnio, w zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości. Jednocześnie emeryt może do końca życia zamieszkiwać w swoim mieszkaniu, czy domu.

Źródło: www.poznanskie-nieruchomosci.pl

 

Zobacz także ...

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …
 

fotOlej, lakierobejca czy impregnat? O tym, jaki produkt wykorzystać do renowacji drewna w ogrodzie decyduje kilka czynników. Dobre dopasowanie wyrobu do zadania sprawi, że prace przebiegną szybko, a my będziemy mogli w pełni cieszyć się pięknym wyglądem drewnianych mebli, które dzięki naszym działaniom zyskają nowe życie.

Więcej …
 

 

Przygotuj się na zmiany – zacznij od mieszkania

Po latach kolejnych rekordów na rynku mieszkaniowym klienci z nadzieją spoglądają w 2018 r. i czekają na spadek cen. Pewne jest, że zmiany na rynku nastąpią, jednak czy na tyle rewolucyjne, żeby znacząco poprawić sytuację kupujących?

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.