Hipoteka odwrócona: będą dwie ustawy?

14 maja 2012

Fotolia_6133950_L

     Ministerstwo Finansów poinformowało, że ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym powinna być niedługo gotowa. Kiedy? Trudno powiedzieć, prace nad projektem trwają już jakiś czas. Ministerstwo Gospodarki pracuje natomiast nad regulacjami, które dotyczyłyby umów dożywocia i renty dożywotniej, które oferowane są przez fundusze hipoteczne.

Będą dwie odrębne ustawy?

     - W marcu tego roku otrzymaliśmy informację, iż w Ministerstwie Gospodarki powołano zespół, który ma za zadanie opracować propozycje uregulowania modelu sprzedażowego odwróconej hipoteki. W skład zespołu roboczego weszli ponoć przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Rządowego Centrum Legislacji - mówi Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM SA.

     Ministerstwo Gospodarki chciałoby prowadzenia działań legislacyjnych modelu kredytowego i sprzedażowego jednocześnie. Oznaczałoby to, że w jednym akcie prawnym uregulowałoby zarówno kwestie odwróconego kredytu hipotecznego, jak i sprzedaży nieruchomości z prawem dożywocia, która jest już oferowana na polskim rynku. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rząd.

     - W tej chwili, a działamy na polskim rynku od czterech lat, opieramy nasze umowy o kodeks cywilny. Dobrze byłoby, gdyby ustawa regulowała także kwestie dotyczące modelu sprzedażowego hipoteki odwróconej, najważniejsze jest bezpieczeństwo seniorów, także dla nas - dodał Robert Majkowski.

     Hipoteka odwrócona w modelu sprzedażowym działa na polskim rynku od czterech lat, oferują ją fundusze hipoteczne. Świadczenia pieniężne są wypłacane seniorom dożywotnio, w zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości. Jednocześnie emeryt może do końca życia zamieszkiwać w swoim mieszkaniu, czy domu.

Źródło: www.poznanskie-nieruchomosci.pl

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.