Hipoteka odwrócona: będą dwie ustawy?

14 maja 2012

Fotolia_6133950_L

     Ministerstwo Finansów poinformowało, że ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym powinna być niedługo gotowa. Kiedy? Trudno powiedzieć, prace nad projektem trwają już jakiś czas. Ministerstwo Gospodarki pracuje natomiast nad regulacjami, które dotyczyłyby umów dożywocia i renty dożywotniej, które oferowane są przez fundusze hipoteczne.

Będą dwie odrębne ustawy?

     - W marcu tego roku otrzymaliśmy informację, iż w Ministerstwie Gospodarki powołano zespół, który ma za zadanie opracować propozycje uregulowania modelu sprzedażowego odwróconej hipoteki. W skład zespołu roboczego weszli ponoć przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Rządowego Centrum Legislacji - mówi Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM SA.

     Ministerstwo Gospodarki chciałoby prowadzenia działań legislacyjnych modelu kredytowego i sprzedażowego jednocześnie. Oznaczałoby to, że w jednym akcie prawnym uregulowałoby zarówno kwestie odwróconego kredytu hipotecznego, jak i sprzedaży nieruchomości z prawem dożywocia, która jest już oferowana na polskim rynku. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rząd.

     - W tej chwili, a działamy na polskim rynku od czterech lat, opieramy nasze umowy o kodeks cywilny. Dobrze byłoby, gdyby ustawa regulowała także kwestie dotyczące modelu sprzedażowego hipoteki odwróconej, najważniejsze jest bezpieczeństwo seniorów, także dla nas - dodał Robert Majkowski.

     Hipoteka odwrócona w modelu sprzedażowym działa na polskim rynku od czterech lat, oferują ją fundusze hipoteczne. Świadczenia pieniężne są wypłacane seniorom dożywotnio, w zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości. Jednocześnie emeryt może do końca życia zamieszkiwać w swoim mieszkaniu, czy domu.

Źródło: www.poznanskie-nieruchomosci.pl

 

Zobacz także ...

 

Przygotuj się na zmiany – zacznij od mieszkania

Po latach kolejnych rekordów na rynku mieszkaniowym klienci z nadzieją spoglądają w 2018 r. i czekają na spadek cen. Pewne jest, że zmiany na rynku nastąpią, jednak czy na tyle rewolucyjne, żeby znacząco poprawić sytuację kupujących?

Więcej …
 

Czy po niezliczonej liczbie rekordów sprzedaży nadejdzie ochłodzenie na rynku mieszkaniowym? Jeżeli bralibyśmy pod uwagę tylko zbliżające się Targi Mieszkań i Domów, to zdecydowanie nie należy spodziewać się takiego scenariusza. Nowy Adres SA, organizator imprezy, zapowiada, że będą to jeszcze większe targi niż wiosną tego roku.

Więcej …
 

SILVA to inwestycja w spokojnej dzielnicy, przy ul. Żorskiej 37 w Poznaniu, otoczona zabytkowym ceglanym murem. Wyjątkowy  klimat tego miejsca tworzy 11 kameralnych 2-piętrowych miejskich ECO VILLI w pobliżu stawu i starodrzewia. Windy, funkcjonalne rozkłady wnętrz, duże przeszklone balkony czy przestronne tarasy na ostatnich piętrach stanowią o atrakcyjności lokali.

 

Więcej …
 

Poznań, ul. Jasielska

W Poznaniu przy ulicy Jasielskiej (Podolany) powstają mieszkania z balkonami o powierzchni od 49 do 68 m² zlokalizowane w nowoczesnych i eleganckich domach wielorodzinnych. Dodatkowo w budynkach znajdować się będą windy, garaże oraz hale garażowe.

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.