Książeczka mieszkaniowa – część II

27 kwietnia 2012

ksiazeczka_mieszkaniowa

     Tak jak zapowiadaliśmy w zeszłym tygodniu dziś druga część artykułu, który w swej treści zajmować się będzie zagadnieniami związanymi z  książeczkami mieszkaniowymi.
Odpowiemy na pytania: Jak uzyskać premię gwarancyjną? Jakiej może być wysokości premia gwarancyjna? Jakich dokumentów będzie od Państwa wymagać bank?

     Premię możecie Państwo uzyskać, po poniesieniu wydatku. Należy zatem najpierw przeprowadzić remont, albo kupić mieszkanie,dopiero potem należy zgłosić się do dowolnego oddziału banku PKO BP i złożyć wniosek o likwidację książeczki (proszę pamiętać, że muszą mieć Państwo przy sobie książeczkę i dowód osobisty). Wyjątkiem od sytuacji opisanej wyżej jest wykorzystanie premii gwarancyjnej jako wkładu własnego przy kredycie, bądź też w trakcie prowadzenia inwestycji budowy domu, czy budowanego jeszcze mieszkania.

     Przypominamy, że do banku z książeczką należy się zgłosić w ciągu 90 dni od poniesienia wydatku, po upływie tego czasu nie ma szans, by otrzymali Państwo pieniądze.

     Przy zakupie mieszkania, termin 90 dni, nalicza się od momentu podpisania umowy w formie aktu notarialnego, albo po uprawomocnieniu się wpisu do księgi wieczystej.
Jeśli chodzi o wymianę okien, datą, od której rozpoczyna się termin, jest data, wystawionej za usługę faktury, natomiast przy wymianie instalacji decyduje data sporządzenia protokołu jej odbioru, w przypadku spłaty starego kredytu - data jego spłaty, a przy zaciągnięciu kredytu- data zawarcia umowy kredytowej.

     Wysokość premii gwarancyjnej jest zależna od wielu czynnników, a algorytm jej obliczenia jest skomplikowany, tak więc zalecamy zwrócenie się do banku z prośbą o wyliczenie jej wysokości. Zaoszczędzą Państwo czas i zyskają pewność, że jest wyliczona prawidłowo.

     Książeczki mieszkaniowej nie można scedować na dowolną osobę, można to zrobić w ramach pokrewieństwa mąż-żona(nawet jeśli są Pańswo po rozwodzie), rodzic-dziecko( również tymi przysposobionymi) dziadkami,a wnukami, rodzeństwem, macochą, ojczymem, pasierbami.Dokonuje się tego na pisemny wniosek właściciela książeczki, a gdy należy ona do osoby małoletniej- po uzyskaniu zgody sądu rodzinnego. Co istotne w razie śmierci posiadacza książeczki, podlega ona dziedziczeniu. Jeśli są Państwo w posiadaniu kilku książeczek mieszkaniowych, bank ma obowiązek naliczyć premię z każdej książeczki, choć kwota jest wtedy naliczana w odniesieniu do sumy wniesionych wpłat, nieprzekraczających kosztów budowy 55 m kw powierzchni użytkowej mieszkania albo 70 m kw powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego.

     Jakich dokumentów będzie wymagał od Państwa bank?

Przy zakupie mieszkania lub domu jednorodzinnego od dwelopera:
  -pozwolenie na budowę
  -potwierdzona notarialnie umowa, zobowiązująca do wybudowania domu/lokalu
  -zaświadczenie od dewelopera o jego numerze konta oraz kosztorys przedstawiający wartości lokalu/domu
  -dokument potwierdzający wysokość dokonanej wpłaty
  -dowód potwierdzający złożenie w sądzie wniosku o wpisanie do księgi wieczystej
  -akt notarialny potwierdzający zakup domu/ lokalu jeśli zakupili państwo nieruchomość od dewelopera na rynku pierwonym po zakończeniu procesu inwestycji
  -decyzja o dopuszczeniu domu do użytkowania, jeśli budują go Państwo we własnym zakresie.
  -umowa o przekształcenie - przy przekształceniu własności lokalu Przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym wymagany jest akt notarialny.

Przy remontach bank wymaga:
  -wymiana okien- faktura za wykonanie usługi lub, gdy jest to lokal spółdzielczy – zaświadczenie ze spódzielni
  -wymiana instalacji - faktura zakupu, wykonania usługi, protokół z odbioru instalacji, kserokopia jego świadectwa kwalifikacyjnego

Przy wkładzie własnym przy kredycie:
  -umowa kredytowa, bank musi się w niej zgodzić na pokrycie części wkładu własnego z premii gwarancyjnej

Przy spłacie starego kredytu:
  -zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej, które potwierdzi, że spłacono kredyt w całości

     Cesja książeczki mieszkaniowej kosztuje 70 zł. Warto pamiętać, że pierwsze zaświadczenie o wysokości zgromadzonych środków na książeczce jest bezpłatne, ale każde kolejne kosztuje 25 zł, za samą likwidację książeczki z wypłatą premii zapłacą Państwo 30 zł, a likwidacja książeczki bez wypłaty jest bezpłatna.

(AK)

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.