Bramy garażowe na 2024 rok – przegląd najnowszych rozwiązań

11 marca 2024

fotOd bram z indywidualnym wypełnieniem wtopionych w elewację domu, przez konstrukcje z inteligentnymi systemami sterowania, aż po energooszczędne rozwiązania – warto poznać nowinki technologiczne i produktowe w zakresie bram garażowych na 2024 rok. Dzięki temu, brama będzie ciepła i bezpieczna, a garaż dopasowany do naszych potrzeb.

 

Bramy garażowe pełnią dziś znacznie więcej funkcji niż tylko zabezpieczenie przed intruzami. Stanowią integralną część elewacji domu, wpływają także na izolację termiczną i akustyczną budynku. Jeśli planujemy budowę nowego lub termomodernizację istniejącego domu, wybór odpowiedniej bramy garażowej jest kluczowy. W tym artykule omawiamy najnowsze trendy oraz praktyczne rozwiązania, które warto rozważyć przy wyborze bramy garażowej na 2024 rok.

Ciepła brama garażowa

Jednym z kluczowych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę jest izolacyjność termiczna bramy garażowej. W przypadku garażu wbudowanego w bryłę budynku, przez bramę może uciekać nawet 30% ciepła, zwłaszcza jeśli jest ona często otwierana. Dlatego ważne, aby była szczelna. To przekłada się na oszczędność energii i mniejsze rachunki za ogrzewanie, a także ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (standard WT 2021), współczynnik U bramy do ogrzewanego garażu nie może przekraczać 1,3 W/(m2 K). Warto pamiętać, że dotyczy to bramy jako całości, a nie jej poszczególnych elementów.

Wykorzystanie w bramach garażowych nowoczesnych materiałów izolacyjnych, takich jak wypełnienie skrzydła z pianki poliuretanowej lub też warstwy styropianu oraz system uszczelek zapewnia skuteczną izolację cieplną, co pozwala utrzymać stabilną temperaturę wewnątrz garażu i ograniczyć straty energii. Odpowiedni współczynnik izolacyjności termicznej wpływa nie tylko na komfort użytkowania pomieszczenia, ale również na koszty eksploatacji całego budynku.

Brama garażowa z indywidualnym wykończeniem

Estetyka odgrywa niebagatelną rolę przy wyborze bramy garażowej. Coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, które nie tylko spełniają funkcje praktyczne, ale także doskonale komponują się z architekturą domu. Dlatego też, na rynku dostępne są nowoczesne modele bram garażowych z indywidualnym wykończeniem, które pozwalają dostosować ich wygląd do naszych preferencji.

Opcje personalizacji obejmują różnorodne wzory, kolory oraz faktury. Dzięki temu, stworzymy bramę garażową idealnie dopasowaną do stylu budynku oraz jego otoczenia. Front bramy może być np. pokryty płytkami, łupkiem lub panelami z tworzywa sztucznego. W ten sposób brama wtopi się w fasadę tak, że po zamknięciu jest niemal niewidoczna. Popularne stają się także konstrukcje z zintegrowanymi systemami oświetlenia LED, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale także nadają garażowi nowoczesny i designerski wygląd.

Inteligentne sterowanie bramą smart home

Coraz więcej producentów oferuje również rozwiązania zintegrowane z systemami smart home, umożliwiające zdalne sterowanie bramą za pomocą smartfonów, tabletów czy innych urządzeń z dostępem do Internetu. Pozwala to nie tylko otwierać i zamykać bramę z dowolnego miejsca na świecie, ale także monitorować jej pracę oraz otrzymywać powiadomienia w przypadku prób włamania lubteż awarii. Dodatkowo, niektóre rozwiązania umożliwiają integrację z innymi urządzeniami smart home, co zapewnia stworzenie kompleksowego systemu monitoringu i kontroli domu.

Dobry montaż bramy garażowej

Ostatnim, ale nie mniej istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest sposób montażu bramy garażowej. Profesjonalne i odpowiednio przeprowadzone prace montażowe zapewniają nie tylko bezproblemowe użytkowanie bramy, ale wpływają również na jej izolacyjność termiczną oraz trwałość.

Dobry montaż bramy garażowej polega przede wszystkim na szczelnym i solidnym zamontowaniu jej w otworze, z zachowaniem odpowiednich odległości od ścian oraz sufitu. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie bramy już po otynkowaniu ścian garażu oraz po wykończeniu posadzki. Pozwala to na osadzenie konstrukcji na odpowiednim poziomie. To z kolei decyduje o zachowaniu wymaganej szczelności oraz o prawidłowym funkcjonowaniu produktu. W przypadku wymiany starej bramy na nową dostępne są specjalne systemy renowacyjne, które ułatwiają wykonanie montażu.

Podsumowując, wybór odpowiedniej bramy garażowej wymaga uwzględnienia zarówno aspektów praktycznych, takich jak izolacyjność termiczna, jak i estetycznych, które wpływają na harmonijny wygląd całego domu. Brama może być jego charakterystycznym elementem lub też doskonale wtapiać się w fasadę budynku – wszystko zależy od naszych preferencji. Piękny wygląd bramy powinien iść w parze z jej szczelnością, co zapewni wygodne korzystanie z garażu i ograniczy koszty eksploatacji budynku.

***

Partnerzy kampanii „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ”:CERESIT, FAKRO, GLASSOLUTIONS, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISHOME, PORTA, LAHTI PRO, PROLINE, POLSKIE STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW STYROPIANU, POLSKA ORGANIZACJA ROZWOJU POMP CIEPŁA (PORT PC), SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI.

Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: APPLiA Polska, EPPA Polska, Instytut Techniki Budowlanej, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”.

Patroni medialni: budnet.pl, budowa.org, budowlanematerialy.eu, budownictwob2b.pl, budownictwo.org, budownictwo.co, Budujemy Dom, Buduj Energooszczędnie, bramy21.pl, Dom Idealny, domszytynamiare.pl, drzwi21.pl, e-izolacje.pl, ekobudowanie.pl, Ekspert Budowlany, e-okna.pl, Forum Branżowe, Globenergia, gramwzielone.pl, green-news.pl, inwestycje.plus, Izolacje, kupdom.com.pl, ladnydom.pl, Ładny Dom, Materiały Budowlane, Monter Stolarki, muratorplus.pl, Murator, Nasz Dekarz, obud.pl, okna21.pl, OKNO Kwartalnik, oknonet.pl, Przegląd Budowlany, RBT Magazyn, receptynadom.pl, regiodom.pl, stolarkabudowlana.eu, stolarstwo.org, Świat Aluminium, Świat Szkła, teraz-srodowisko.pl, termomodernizacja.pl, wybudujemy.com.pl

Zapraszamy do śledzenia działań kampanii „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ” na stronie: dobrymontaz.com oraz na Facebooku: facebook.com/dobrymontaz

***

Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”:

KPR-FAST i KPS-FAST – kołki ramowe rozporowe od Klimas Wkręt-met:

Zamocowania ramowe KPR-FAST/KPS-FAST doskonale sprawdzają się przy montażu stolarki okiennej oraz bram garażowych. Kołki KPR/KPS-FAST są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Tworzywowy element rozporowy wykonany jest z poliamidu i dzięki swojej innowacyjnej budowie zapewnia optymalne rozłożenie sił w różnych materiałach budowlanych.Stalowe wkręty zabezpieczone są nowoczesną nieelektrolityczną powłoką cynku płatkowego, co czyni je wyjątkowo odpornymi na procesy korozyjne.

Brama segmentowa VENTE K2 RFS 60 od KRISHOME:

Brama garażowa o najlepszych parametrach cieplnych – idealna dla klientów świadomych korzyści, jakie daje energooszczędna stolarka. Bardzo wysoki poziom izolacji termicznej zapewniają ciepłe panele o zwiększonej grubości (60 mm) w całym przekroju, powiększony system uszczelnień, a także konstrukcja dopracowana w każdym detalu.

Brama garażowa MakroPro 2.0 ELH od WIŚNIOWSKI:

Brama garażowa MakroPro 2.0 ELH została zaprojektowana tak, by można ją było uzupełnić o indywidualne wypełnienie. Front pokryty płytkami, łupkiem lub panelami z tworzywa sztucznego? Można wtopić bramę w fasadę tak, że po zamknięciu jest niemal niewidoczna. Gwarantuje unikalny design przy zachowaniu wysokich parametrów termoizolacji i niezawodnej konstrukcji bram garażowych WIŚNIOWSKI.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.