Fasady aluminiowo-szklane – jak je uszczelnić?

14 listopada 2022

fotNowoczesne ściany osłonowe wykonane z systemów profili aluminiowych i szkła pozwalają na tworzenie efektownych, przeszklonych fasad w budynkach biurowych, hotelach, obiektach użyteczności publicznej, a coraz częściej też domach jednorodzinnych.

Wielkoformatowe powierzchnie elewacji wymagają jednak odpowiedniego uszczelnienia. Jakie rozwiązania zapewniają skuteczną ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych i stratami ciepła?

 

Smukłe profile aluminiowe w połączeniu ze szkłem bardzo dobrze wpisują się w nowoczesną, architekturę, zacierają granicę pomiędzy stroną zewnętrzną a wnętrzem budynku i umożliwiają korzystanie z ciepła promieniowania słonecznego, co poprawia bilans energetyczny obiektu. Elementy elewacji są narażone na nieustanne działanie czynników atmosferycznych: wilgoci, zmian temperatury, a także wiatru, ciśnienia i drgań. Dla pełnego wykorzystaniaich parametrów akustycznych i cieplnych, niezbędna jest zatem odpowiednia izolacja.

Energooszczędna i trwała fasada

Nowoczesne konstrukcje fasad aluminiowo-szklanych spełniają wysokie wymagania budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Żeby zapewnić komfort termiczny w budynku z tego typu ścianami osłonowymi – zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się ich latem i szybkiemu wychładzaniu zimą – stosuje się wielowarstwowe pakiety szklane oraz specjalne izolatory. Wszystkie miejsca styku konstrukcji z innymi materiałami, złącza okien i ścian osłonowych powinny być uszczelnione w trwały i elastyczny sposób. Uwzględnić tu należy takie czynniki jak działanie wiatru, wilgoci (zarówno wody opadowej, jak i skraplania się wilgoci wokół złącza), ruchy poszczególnych elementów konstrukcyjnych i związane z tym naprężenia, a także kompatybilność wszystkich materiałów. Ważne również, aby uszczelnienie było ciągłe na całej powierzchni.

Spoinowanie z butylem w systemach szklano-aluminiowych

Do spoinowania w systemach aluminiowo-szklanych wykorzystywane są taśmy izolacyjne na bazie butylu. Są one elastyczne i trwale plastyczne, więc można je bez problemu dopasować do kształtu zabezpieczanego elementu, a przy tym odporne na warunki pogodoweoraz naprężenia wywołane ruchami budynku. Posiadają też znakomite właściwości hydroizolacyjne. Przykładem takiego rozwiązania jest taśma butylowa Lifelong marki AIB, polskiego producenta wysokiej jakości wyrobów izolacyjnych.Przy uszczelnianiu złączy w najbardziej popularnych fasadach słupowo-ryglowych (służą np. do konstruowania lekkich ścian osłonowych oraz łączenia przegród pionowych i połaci dachowych) stanowi ona bardzo dobrą alternatywę dla membran z EPDM, stosowanych do izolacji od zewnątrz. Skutecznie chroni m.in. przed tym, by w wielowarstwowych fasadach nie zbierała się wilgoć ani skropliny, co mogłoby doprowadzić do zawilgocenia i w efekcie uszkodzenia ich konstrukcji.

Taśma Lifelong zapewnia 25 lat skutecznej ochrony przed działaniem nawet ekstremalnych czynnikówatmosferycznych (przedział temperaturowy od -40 °C do +90 °C), w tym promieniowania UVi wykazuje zdolność do samonaprawy. W pełni wykorzystuje wyjątkowe właściwości butylu, dzięki czemu jest przyczepna bez gruntowana do wielu rodzajów podłoża, odporna na starzenie i nie wymaga zastosowania dodatkowego kleju (samoprzylepna). Dostępna jest w wielu różnych wariantach wykończenia i kolorach powłoki zewnętrznej, co łącznie daje ponad 250 różnorodnych kombinacjii szerokie możliwości wyboru, zapewniające dopasowanie do uszczelnianych elementów.

Z wykorzystaniem aluminium można tworzyć konstrukcje o bardzo dużych gabarytach i realizować różnorodne, śmiałe projekty architektoniczne, czego przykładami są imponujące inwestycje, jak chociażby Burdż Chalifa – wieżowiec o wysokości 828 metrów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy warszawskie Varso Tower o wysokości 310 metrów. Aluminiowo-szklane fasady nadają budynkom niepowtarzalnego wyglądu, a dzięki odpowiedniemu wykonaniu umożliwiają ograniczenie strat ciepła i ochronę przed hałasem z zewnątrz. Ich dopełnienie stanowiwysokiej jakości uszczelnienie, które – chociaż niewidoczne – jest niezbędnym elementem nowoczesnych konstrukcji.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.