Cokół trwały i estetyczny

02 września 2019

fotPorządnie wykonany cokółchroni elewację przed zabrudzeniem, zawilgoceniem od strony gruntuczy uszkodzeniami mechanicznymi. Pełni również funkcję dekoracyjną, wpływa bowiem na wygląd fasady.

Odpowiednio dobrany pozwalaidealnie wkomponowaćbudynek w jego najbliższeotoczenie, dzięki czemu całość architektury jest spójna w odbiorze. Jaki materiał sprawdzi się najlepiej w roliwykończenia podmurówki domu? Jednym z możliwych rozwiązań, wartych rozważenia ze względu na swoje bardzo dobre właściwości, są mozaikowe tynki dekoracyjne.

 

Cokół, czylinajniżej położony element fasady budynku,stanowi niejako „kropkę nad i” przy wykańczaniuelewacji. W sposób dyskretny zdobi dom. Jednak to niejedyna jego funkcja – przede wszystkimchroni nasze M przed działaniem czynników atmosferycznych, dlatego musi być wykonany z trwałych materiałów i odpowiednio zabezpieczony, np. w postaci mozaikowego tynku dekoracyjnego.Sprawdzi się on zarówno przy realizacji nowych inwestycji, jak i renowacji istniejących już budynków. Dlaczego warto go użyć?

Tynk do zadań specjalnych

Tynk mozaikowy bywa nazywany kamyczkowym. Spoiwem jest tu żywica, a materiałem kruszywo i piaski kwarcowe, które występują w różnych wielkościach – od 0,5 do nawet 3mm.Taka gotowa masa tynkarska występuje w niepowtarzalnych kompozycjach kolorystycznych.– W przypadku tynku mozaikowego TD 50 FOVEO-TECH mamy do wyboru aż 96 różnych kompozycji w trzech wersjach kruszywa: mikroziarniste, drobnoziarniste i średnioziarniste. W swoim składzie zawiera on ponadto specjalne preparaty, które chronią cokół przed degradacją biologiczną, niszczącym wpływem alg czy grzybów pleśniowych– tłumaczy Anna Szymaszek, Specjalista ds. PR Produkcyjnego w FFiL Śnieżka SA. Powłoka, która powstaje przy użyciu tynku mozaikowego charakteryzuje się dużą elastycznością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne. Nie pęka, nie kruszy się, a w dodatku jest hydrofobowa– przepuszcza parę wodną, dzięki czemu nie będziemy mieć problemów z zawilgoceniem wewnątrz domu. Co więcej, jest ona bardzo łatwa w pielęgnacji – można ją myć bez ryzyka zniszczenia.Rozwiązanieto można stosować zarówno na nowych, jak i odnawianych podłożach mineralnych: cementowych, cementowo-wapiennych, betonowych czy gipsowych.Z powodzeniem sprawdzi się również do podkreślenia innych detali niżcokół, takich jak chociażby: obramowania okien i drzwi, słupów czy ścian loggi (a nawet wykończenia korytarza we wnętrzu budynku). W ten prosty sposób uzyskamy ciekawy efekt dekoracyjny.

ABC tynkowania cokołu

Tynk mozaikowy nakładamy w pogodny, bezwietrzny i bezdeszczowy dzień – najlepiej, gdy temperatura powietrza oscyluje w granicach 10-25 stopni Celsjusza. Przed aplikacją oczyszczamy podłoże i uzupełniamy ewentualne ubytki, a samprodukt dobrze mieszamyw opakowaniu. Pamiętajmy przy tym, że docelowa barwa będzie widoczna dopiero po stwardnieniu powłoki.–Jeśli podłoże charakteryzuje się słabą nośnością, dużą chłonnością lub jest skredowane, wpierwszym kroku gruntujmy powierzchnię Gruntem Akrylowym GA 10 FOVEO-TECH, w innym wypadku można użyć Podkładu Gruntującego PA 10 w kolorze zbliżonym do barwy tynku– dodaje Anna Szymaszek. Następnie można przejść do nakładania wyrobuza pomocą metalowej pacy, jednocześniebez zbędnej zwłoki starannie wygładzając powstałą warstwę. Do wykonania tej pracy potrzeba zwinności i wyczucia (w innym wypadku łączenia mogą być widoczne), a więc warto powierzyć tozadanie wykwalifikowanej ekipie. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować wykonać tego typu czynność samodzielnie.Taki tynk uzyska pełne właściwości wytrzymałościowe po 28 dniach od zakończeniainwestycji.

Odpowiedni dobór koloru

Aby budynek był spójny architektonicznie, warto dobrać kolorystykę tynku do wybarwienia elewacji, dachu czy stolarki okiennej i drzwiowej. Wszystkie te elementy powinny ze sobą idealnie współgrać, a ponadto dobrze komponować się z najbliższym otoczeniem – innymi sąsiednimi zabudowaniami oraz architekturą zieloną. W przypadku jasnej fasady, opłaca się postawić na kontrastującą z nią, ciemniejszą barwę podmurówki (to rozwiązanie najbardziej popularne). Ważna jest przy tym zgodność temperatury obu kolorów – łączenie tonacji ciepłych z zimnymi jest dość ryzykowne, choć bez wątpienia takim zabiegiem da się uzyskać ciekawy efekt, ale sama intuicja w tej kwestii może być zawodna. Ponadto sprawdzą się kompozycje monokolorystyczne o różnym stopniu nasycenia. Dla przykładu, jeśli okna są drewniane, zdecydujmy się na cokół w odcieniach beżu lub brązu. W przypadku szarego lica domu, sprawdzi się zaś grafitowe podłoże. Pamiętajmy jednak, że całość powinna być dość uniwersalna. Decydując się na awangardowe pomysły, możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego, np. nasz dom zdominuje najbliższe jego towarzystwo, a dialog ze środowiskiem jest obecnie bardzo ważny w najnowszych trendach architektonicznych.

Przy wykańczaniu elewacji budynku zapominamy często o cokole, a to bardzo ważny element architektoniczny – zarówno pod względem technicznym, jak i dekoracyjnym. Dlatego warto o niego dbać.

Żródło: RedPen Public Relations

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.