Stolarka w wielu profilach

04 lutego 2013

stolarka tub     Rodzaj materiału, z jakiego wykonane jest okno, to jedno z głównych kryteriów wyboru stolarki okiennej. Każdy z dostępnych na rynku typów okna posiada inne właściwości, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonalność, wygląd oraz komfort jego użytkowania.

Nowoczesne metody produkcji pozwalają na łączenie najlepszych cech poszczególnych rozwiązań.

 

Szerokie możliwości konstrukcyjne

Podstawowe różnice między stolarką okienną plastikową (PVC), wykonaną z drewna oraz aluminiową, sprowadzają się do budowy okna oraz jego wyglądu. Stolarka PVC wykonana jest z polichlorku winylu - materiału, który wymaga dodatkowego wzmocnienia w postaci kształtowników stalowych lub kompozytowych, zapewniających całej konstrukcji odpowiednią sztywność. Drewno i aluminium są materiałami konstrukcyjnymi, dlatego nie wymagają dodatkowych usztywnień. Bardziej zaawansowane systemy tego typu wykorzystują dodatkowo szereg wypełnień i przekładek, które pozwalają na podniesienie parametrów termicznych okna. Są to na przykład wstawki z materiałów spienionych w klejonce drewnianej czy też specjalny aerożel wypełniający przestrzeń wewnątrz profili aluminiowych. Tym, co łączy stolarkę okienną wykonaną z drewna, aluminium i PVC jest wykorzystanie praktycznie takich samych okuć i szyb. Nie występują tu również zasadnicze różnice w wyposażeniu poszczególnych typów stolarki. Stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych umożliwiło stworzenie okien PVC i aluminiowych, które bardzo dobrze imitują estetykę drewna. – Drewno jest ciągle modne, jednak klienci poszukują również stolarki łączącej w sobie wysokie walory estetyczne, bardzo dobre parametry użytkowe i korzystny stosunek jakości do ceny - tłumaczy Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji w firmie MS więcej niż okna, oferującej szeroką gamę rozwiązań z zakresu stolarki okiennej i drzwiowej. – Połączenie tych cech można znaleźć w oferowanych przez nas oknach PVC, które wyglądają jak wykonane z drewna. Wykorzystane w nich innowacyjne łączenie ram i skrzydeł – charakterystyczne dla stolarki drewnianej oraz bogata kolorystyka oklein sprawia, że takie rozwiązanie może z powodzeniem zastąpić okna drewniane – dodaje ekspert.

Stolarka stolarce nierówna

Istotną zaletą stolarki okiennej PVC oraz aluminiowej jest łatwość konserwacji – w tym aspekcie okna wykonane z wymienionych materiałów mają znaczną przewagę nad stolarką drewnianą. Okna PVC można np. z powodzeniem czyścić zwykłym płynem do mycia naczyń, bez używania specjalistycznych środków. PVC i aluminium wykazują również dużą odporność na działanie czynników atmosferycznych. Niepowtarzalną zaletą drewna jest z kolei jego naturalny wygląd oraz prestiż, jakim cieszy się w budownictwie ten szlachetny materiał. Drewniana stolarka okienna, wykonana z „żywego" materiału pokrytego lakierem wymaga jednak specjalnej konserwacji – raz na 5-7 lat należy bowiem wykonać renowację lakieru i nałożyć jego nową warstwę. Plusem takiego rozwiązania jest to, że odpowiednie wykonanie zabiegu pozwala na przywrócenie pierwotnego wyglądu powierzchni. W przypadku aluminium, dużą trwałość stolarki zapewnia lakierowanie proszkowe profili okiennych – dobrze zabezpieczone okno aluminiowe wymaga od użytkownika jedynie podstawowych zabiegów konserwacyjnych.

Straty ciepła pod kontrolą

Niezwykle istotną kwestią w przypadku stolarki okiennej są jej parametry termiczne, pozwalające na ograniczenie strat ciepła i w efekcie - na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Parametry cieplne stolarki wykonanej z drewna, aluminium i PVC nie są już obecnie pochodną materiału, z którego wykonane zostało okno, lecz wynikają przede wszystkim z zastosowanych w danej konstrukcji rozwiązań. – O tym czy okno można określić mianem „ciepłego", czyli charakteryzującego się wysoką izolacyjnością termiczną, decyduje budowa profilu okiennego, zastosowane w nim wypełnienia, ilość komór i rodzaj szyby – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, organizacji zrzeszającej producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej – Wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz dobrej jakości materiałów pozwala więc na uzyskanie okna aluminiowego charakteryzującego się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi – podkreśla Wróblewski.
Każdy z rodzajów stolarki okiennej ma swoje wady i zalety, jednak decydującym aspektem przy wyborze konkretnego produktu może być jego cena. Stosunkowo najlepszy stosunek jakości do ceny wykazuje stolarka PVC. Nieco większych nakładów finansowych wymaga inwestycja w dobrej jakości okna drewniane, które cechuje naturalny wygląd i prestiż. W przypadku aluminiowej stolarki okiennej - jeszcze do niedawna uważanej za drogą i „zimną" – szybki rozwój technologii umożliwił znaczne obniżenie kosztów. Delikatne i lekkie profile aluminiowe są bardzo dobrym rozwiązaniem do dużych, przeszklonych powierzchni, które w ostatnim czasie zyskują na popularności, zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i obiektach biurowych.

Źródło: RedPen

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.