Dobry montaż okna w strefie docieplenia

06 listopada 2023

fotMontaż okna powinien być szczelny i jednocześnie jak najprostszy do wykonania. Ograniczenie strat ciepła oraz szybkie przeprowadzenie prac zapewnia montaż w strefie docieplenia z wykorzystaniem ciepłej belki montażowej i trójwarstwowego systemu uszczelnienia. Jak dobrze zamontować okno z użyciem tych wyrobów?

 

Z punktu widzenia efektywności energetycznej budynku najbardziej korzystnym sposobem montażu okna jest jego wysunięcie w strefie docieplenia budynku. Zastosowanie takiej techniki montażowej zapobiega powstawaniu liniowych mostków termicznych, co znacznie ogranicza straty energii i dobrze wpisuje się w wymogi dotyczące izolacyjności cieplnej przegród w budynkach mieszkalnych.

Ciepły montaż okna jakie korzyści daje połączenie dwóch systemów?

Współczesna, ciężka stolarka okienna wymaga stabilnego podparcia, dlatego przy jej montażu niezbędne jest użycie elementów, które zapewniają odpowiednią nośność, a przy tym posiadają bardzo dobre parametry w zakresie przenikania ciepła. Te wymogi spełnia połączenie systemu ciepłych belek montażowych Marbet Bausystem z trójwarstwowym systemem uszczelnienia Tytan Professional WINS.Współpraca tych dwóch systemów tworzy najbardziej efektywne energetycznie rozwiązanie, które przynosi konkretne korzyści w późniejszej eksploatacji i użytkowaniu budynku.

System ciepłych belek montażowych składa się z segmentowych elementów wykonanych z twardego polistyrenu EPS. Belki umożliwiają poszerzenie ościeża poprzez wykonanie szczelnej ramy nośnej – można z nich budować jak z klocków. Skuteczne uszczelnienie i łatwy montaż belek zapewniają natomiast: system Tytan Professional WINS, uszczelniacz hybrydowyTytan Professional WINS Seal&Bond,Pianoklej do Parapetów i łączniki mechaniczne Klimas Wkręt-met KPR-FAST. – W skład systemu Tytan Professional WINSwchodzą: piana montażowa oraz płynna folia wewnętrzna i zewnętrzna, które zapobiegają tworzeniu się liniowych mostków termicznych. Folie nakłada się łatwo i szybko, dzięki czemu montaż z ich użyciem jest prostszy niż przy zastosowaniu taśm. Tytan Professional WINS zapewnia 20 lat gwarancji na szczelność połączenia, a zewnętrzna powłoka jest odporna na działanie promieniowania UV przez minimum 10 lat mówi Marcin Kurzak, Marketing Manager firmy Selena, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”.

Jak zamontować okna w strefie docieplenia?

Montaż okna w strefie docieplenia z ciepłą belką montażową Marbet i trójwarstwowym uszczelnieniem jest szybki. W celu zamontowania stolarki okiennej w sposób szczelny i stabilny, niezbędne jest jednak dobre wykonanie kilku kluczowych czynności.

Po zaplanowaniu rozmieszczenia belek montażowych, kolejnym krokiem jest nałożenie uszczelniacza hybrydowegoTytan Professional WINS Seal&Bond na wewnętrzne powierzchnie kotew fabrycznie zatopionych w belkach, a potem aplikacja systemowego pianokleju do parapetów na każdą z belek, a także na połączeniach pomiędzy nimi. Najpierw przyklejamy i dokładnie poziomujemy dolne belki oraz mocujemy je mechaniczne do muru z użyciem odpowiednich kołków rozporowych. Gdy belki na dole są już stabilnie zamocowane, montujemy w ten sam sposób boki i górę, żeby stworzyć szczelną ramę.

Kolejny krok to montaż belki podwalinowej. Nakładamy na nią uszczelniacz hybrydowy Tytan Professional Seal&Bond, którego używamy również na połączeniu belki podwalinowej z belką dolną. W tak przygotowaną ramę wkładamy okno i stabilizujemy je klinami, a następnie mocujemy mechanicznie za pomocą wkrętów ościeżnicowych do stalowych kotew zatopionych w belkach.

Bardzo ważnym elementem montażu jest uszczelnienie ramy z wykorzystaniem piany montażowej WINS Flex oraz płynnej folii wewnętrznej i zewnętrznej Tytan Professional WINS. Przed aplikacją piany i po jej nałożeniu trzeba zwilżyć szczelinę mgiełką wodną. Zwilżoną szczelinę dylatacyjną wypełniamy pianą od dołu do góry, od zewnątrz i od wewnątrz, w kilku cyklach roboczych. Gdy piana w pełni się utwardzi, odcinamy jej nadmiar przeznaczonym do tego nożem.

W dalszym kroku wykonujemy powłokę uszczelniającą od strony wewnętrznej z użyciem płynnej folii. Jeśli na ramie okiennej nie ma taśmy zabezpieczającej, to zalecane jest przyklejenie taśmy maskującej, którą zdejmujemy bezpośrednio po aplikacji folii, gdy produkt jest jeszcze świeży. Od strony zewnętrznej wykonujemy natomiast powłokę z zastosowaniem płynnej folii Tytan WINS w kolorze białym – możemy ją nakładać np. z użyciem pędzelka. Folię nakładamy tak, aby na całej powierzchni uzyskać pełne i ciągłe uszczelnienie.

Nadmierne straty ciepła w budynku mogą skutkować między innymi wyższymi rachunkami za energię, a także zawilgoceniem i zagrzybieniem okolicy okna. Sposobem na wyeliminowanie mostków cieplnych jest prawidłowy montaż okien z użyciem ciepłej belki montażowej oraz uszczelnieniem opartym na trójwarstwowym systemie montażowym.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.