Jakie wkręty wybrać do montażu okien i drzwi?

08 maja 2023

fotMontaż okien i drzwi trwa z reguły kilka godzin, ale jego efekty są widoczne przez cały cykl „życia” wyrobu kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Nieodłącznym elementem prac montażowych jest mocowanie mechaniczne. Prawidłowe dopasowanie i użycie wkrętów wpływają na jakość oraz trwałość stolarki.

 

Poza skutecznym uszczelnieniem stolarki, bardzo ważne jest również jej stabilne zamocowanie. Dzięki temu jest ona odporna na naprężenia mechaniczne, działanie czynników atmosferycznych i zachowuje swoje parametry termoizolacyjne.

Nie daj się wkręcić jak uniknąć błędów montażowych?

Przy montażu stolarki ważne jest, żeby do minimum ograniczyć ryzyko popełnienia błędów, które mogą potem skutkować znacznymi stratami ciepła, problemami z obsługą, a nawet deformacją wyrobu. Kluczowe jest stabilne zamocowanie mechaniczne okien i drzwi do muru za pomocą dopasowanych wkrętów. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

  • właściwy dobór rozmiarów wkrętów: żeby skutecznie przenosić wszystkie obciążenia, np. wywołane parciem wiatru, czy wynikające z codziennego użytkowania, stolarka musi być przymocowana z użyciem odpowiednio dobranych łączników. Powinny być one dopasowane pod względem długości i średnicy, z uwzględnieniem głębokości zakotwienia oraz grubości mocowanego elementu
  • dobre umiejscowienie oraz wykorzystanie odpowiedniej ilości wkrętów:równie istotne jest właściwe rozmieszczenie wkrętów iokreślenie ich ilości. Zachowanie rekomendowanych odstępów od krawędzi muru pozwoli ograniczyć ryzyko powstawania pęknięć. Informacje na ten temat ilości i rozmieszczenia wkrętów powinny być umieszczone w instrukcji montażowej danego produktu
  • dobór rodzaju zamocowania do podłoża i do typu montażu:innego rodzaju mocowania używamy np. do ściany z betonu, a jeszcze innego w przypadku muru z ceramiki lub prac montażowych w budownictwie drewnianym.Przy wyborze wkrętów trzeba też uwzględniać sposób, w jaki montowane są okna lub drzwi (np. ciepły montaż).

Nowoczesne techniki zamocowań

Jaki rodzaj mocowania wykorzystać zatem w zależności od techniki montażowej? Trwałe połączenie stolarki z murem zapewniają nowoczesne, przeznaczone do tego typu prac kołki, wkręty i łączniki. Niezalecane jest natomiast użycie tzw. kołków szybkiego montażu. Są one dobre np. do listew przyściennych, ale nie sprawdzą się tam, gdzie niezbędne jest stabilne połączenie przenoszące duże obciążenia mówi Artur Michalak, Product Manager firmy Klimas Wkręt-met, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”.

Prezentujemy najczęściej stosowane rozwiązania montażowe i rekomendowane dla nich łączniki:

  • montaż poza otworem okiennym/drzwiowym– sposób montażu, w którym okno lub drzwi wysunięte są poza lico muru, przy pomocy specjalnych blach, łączników lub prowadnic dostarczanych przez producentów stolarki. Rekomendowane rozwiązanie to montaż dwu lub wielopunktowy do wnęki okiennej/drzwiowej przy użyciu kołków ramowych np. KPS-FAST-S z wkrętem z łbem stożkowym. Tego typu kołki zapewniają odpowiednie zagłębienie w mocowanym elemencie, skuteczną ochronę antykorozyjną orazmocne i trwałe połączeniesystemu montażu z podłożem.
  • montaż w strefie ocieplenia ścian – sposób montażu w strefie ocieplenia przy użyciu dedykowanego systemu zamocowań. Rekomendowane jest tu zastosowanie wielopunktowego montażu, np. przy pomocy kołków ramowych KPR-FAST-K. Posiadają one łeb sześciokątny typu SW, który daje większą możliwość dociągnięcia elementów systemu do podłoża przy pomocy klucza.
  • montaż w otworze okiennym/drzwiowym – montaż w środkowej części otworu okiennego/drzwiowego przez specjalne otwory montażowe w ościeżnicy, w podłożach pełnych. Odpowiednim rozwiązaniem jest montaż przy użyciu wkrętów hartowanych do ościeżnic, np. WHO i WHOW. Takie wkręty nie wytwarzają naprężeń – można je więc stosować nawet blisko krawędzi muru, a technika wkręcania bezpośrednio w podłoże przyspiesza montaż w porównaniu do tradycyjnych kotew rozporowych
  • montaż w otworze zlicowany – sposób montażu na krawędzi otworu okiennego/drzwiowego, zlicowany ze ścianą przez specjalnie dedykowane otwory montażowe w ościeżnicy. Mocowanie mechaniczne stolarki przy tego typu montażu można wykonać np. przy użyciu łącznika do ościeżnic LO. Specjalna konstrukcja jego stalowej tulei zapewnia odpowiednie rozparcie w podłożu. Zlicowany łeb śruby można natomiast całkowicie zakryć zaślepką, co daje estetyczne wykończenie.

Dopasowane kołki, wkręty oraz łączniki zarówno przy montażu nowej, jak i wymianie starej stolarki tworzą stabilne połączenie i są nieodłącznym elementem nowoczesnych prac montażowych.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.