Planujesz kupić mieszkanie na rynku wtórnym? Koniecznie przeczytaj!

11 kwietnia 2012

gn8Orvi2B4CH9HDaVPEetGGkkqSptlaQ_0

     Jak wiemy zakup nie jest łatwy, chociażby dlatego, że zazwyczaj inwestujemy wszystko to co mamy.Kolejny nasz artykuł z cyklu Poradnik w pigułce ułatwi Państwu całe przedsięwzięcie jak i podpowie, co zrobić, a czego unikać.

     Po pierwsze proponujemy nie kupować w ciemno, zanim podejmiemy decyzję o kupnie mieszkania, sprawdźmy okolicę, która nas interesuje. Jeśli się już decydujemy warto pamiętać o tym, że należy negocjować cenę gdyż tzw. „cena taransakcyjna” różni się od tej oferowanej.Zalecamy także obserwację owych cen transakcyjnych, zestawienie takich cen znajdziecie Państwo w pismach branżowych, również takie dane publikują agencje nieruchomości. Każdą proponowaną cenę należy skonsultować z agentem, który nam pomaga. Przy wyborze mieszkania, należy wziąć pod uwagę otoczenie, infrastrukturę danego miejsca, którym są Państwo zainteresowani.

     Następnym krokiem jest weryfikacja stanu prawnego nieruchomości, warto to zrobić, by uniknąć później przykrych niespodzianek. Jeśli nie są Państwo pewni czy daną nieruchomość można sprzedać- należy jej stan prawny sprawdzić u prawnika. Nie należy podpisywać żadnych dokumentów, gdy stan 1 dokumentów ineteresującej Państwa nieruchomości jest niekompletny bądź też budzi nawet cień wątpliwości. Mają Państwo prawo zarządać od sprzedająceg mieszkanie przedstawienia dokumentu potwierdzającego, że lokal nie jest obciążony meldunkiem osób trzecich. Warto także sporządzić listę pytań i przedstawić ją właścicielowi mieszkania.

     Zalecamy również odwiedzenie przyszłego Państwa lokum przynajmniej 2 razy o zróżnicowanych porach dnia, zabieg ten z pozoru zbędny może być czasem bardzo pomocny w podjęciu ostatecznej decyzji. Ważne jest także, obejrzeć klatkę schodową, która swoim wyglądem pozowoli ocenić zarządcę budynku, nie zapomnijcie Państwo wypytać sąsiadów, ich spostrzeżenia to zawsze cenne źródło informacji. Sprawdzajcie stan okien i drzwi, by w przyszłości uniknąć nierzadko drogich kosztów ich wymiany. Kupując mieszkanie należy mieć na uwadze również koszty kalkulacyjne takie jak na przykład wynagrodzenie pośrednika, koszty udzielenia kredytu.

     Przestrzegamy przed szukaniem mieszkania w cenie w górnych granicach Państwa zdolności kredytowej, ponieważ należy do niej doliczyć opłaty dodatkowe. Przy zakupie mieszkania nie należy kierować się stereotypami, to nie ułatwia podjęcia decyzji. Pamiętajcie Państwo, że dzielnice zmieniają się bardzo szybko. Wybierając lokalizację, której planują Państwo zakup mieszkania, warto wybrać się w daną dzielnicę na spacer, wypytać o jej zalety i wady przypadkowo spotkanych przez siebie ludzi. Nie składajcie żadnych deklaracji sprzedającemu jeśli nie wiadomo czy uda się sprzedać obecne lokum.

     Zakup mieszkania to transakcja długoterminowa należy się nastawić, że nie zawsze wszystko pójdzie z planem, który Państwo sobie założyli. Każdą znalezioną informację o spadkach lub wzrostach cen na rynku nieruchomości należy skonsultować ze specjalistą, gdyż rynek jest coraz mniej przewidywalny. Podczas pierwszych oględzin mieszkania należy kierować się umiarkowanym zachwytem, ułatwi to ocenę sytuacji w trakcie negocjacji ceny, ale i także pozwoli pozostawić sprzedającego w lekkiej niepewności.
(AK)

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.