Odśnieżanie chodnika

09 lutego 2012

odsniezanie chodnika     Spadł pierwszy śnieg i wielu właścicieli posesji zapewne zastanawia sie odśnieżać czy też nie chodnik przy swojej nieruchomości. Mamy nadzieję, że poniższy artykuł pomoże rozwiać część wątpliwości z tym związanych.

     Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zobowiązuje właścicieli nieruchomości do sprzątania, w tym odśnieżania chodników, położonych wzdłuż ich nieruchomości. Nie zawsze jednak właściciele, a nawet gminy poprawnie rozumieją, jak ten obowiązek wygląda.

 

     Chodnikiem w rozumieniu ustawy jest wydzielona część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Zatem zobowiązanie do sprzątania nie dotyczy tylko właścicieli nieruchomości, do których granic bezpośrednio nie przylega chodnik. Zdarza się bowiem, że do nieruchomości przylega droga, ale nie ma ona chodnika, wówczas powyższy obowiązek nie ma zastosowania. Właściciel nie ma bowiem obowiązku sprzątania drogi publicznej nawet takiej, przy której brzegu odbywa się ruch pieszy.

 Chodnik przy redakcji KupDOM    W przypadku gdy do nieruchomości przylega chodnik, obowiązek właściciela sprowadza się w zimie do usuwania śniegu i lodu, a w innych porach roku poprzez usuwanie błota i innych zanieczyszczeń, które gromadzą się na chodniku. Nie do właściciela należy sprzątanie tych części chodnika, które stanowią przystanki autobusowe, tramwajowe, trolejbusowe oraz wydzielonych krawężnikami lub oznakowaniem torowisk tramwajowych przyległych do ich nieruchomości. Tym zajmują się przedsiębiorcy, użytkujący przestrzeń służącą komunikacji publicznej.

     Istnieją jeszcze dwa przypadki gdy właściciel jest zwolniony z obowiązku sprzątania chodnika. Po pierwsze zdarza się, że chodnik biegnie wprawdzie wzdłuż nieruchomości, ale nie jest położony bezpośrednio przy jej granicy. Z taką sytuacją mamy do czynienia wówczas, gdy do nieruchomości przylegają pasy zieleni, które, tak jak chodnik, są własnością gminy, a chodnik znajduje się dopiero za nimi. W takim przypadku chodnik powinna sprzątać gmina, ponieważ nie jest on położony bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Skoro jest odgrodzony od niej pasem zieleni, to dzięki temu właściciel nieruchomości zostaje zwolniony z obowiązku sprzątania. Pas odcinający oba tereny może mieć 10 metrów jak i 1 metr, byleby obiektywnie można było założyć, że nieruchomość nie graniczy bezpośrednio z chodnikiem.

     Drugim przypadkiem, kiedy właściciel posesji jest zwolniony z obowiązku sprzątania chodnika jest sytuacja gdy na chodniku jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów. Należy jednak zwrócić uwagę, że ustawa mówi tylko i wyłącznie o sytuacji, gdy taki postój lub możliwość parkowania jest na chodniku. Zatem sam fakt, że do chodnika przylega płatny parking, nie zwalnia właściciela ze sprzątania chodnika, jeżeli nie dopuszczono też płatnego postoju lub parkowania na chodniku.

     Jeśli właściciel będzie się uchylać się od obowiązku sprzątania chodnika grozi mu kara grzywny. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) może też wydać decyzję nakazującą wykonanie obowiązków wynikających z ustawy. Ponadto właściciela obciąża odpowiedzialność cywilna za skutki wypadków spowodowanych brakiem dbałości o chodnik. Jeśli zatem ktoś poślizgnął się na nieuprzątniętym chodniku i na przykład złamał nogę lub doznał dotkliwych potłuczeń, skutki mogą być znacznie dotkliwsze niż grzywna. Ofiara takiego wypadku może zażądać od właściciela zwrotu wszelkich wydatków na leczenie, zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, renty w razie utraty zdrowia lub kalectwa i pokrycia innych strat, np. utraconych zarobków.

Źródło:
Paweł Puch
oferty.net

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.