Drzwi zewnętrzne powinny być eko

21 marca 2022

fotEkologia to nie moda a konieczność, m.in. z powodu kwestii zdrowotnych. Coraz bardziej zauważalne jest bowiem ogromne zanieczyszczenie powietrza, za które odpowiadają w znacznej mierze budynki z uwagi na niską efektywność energetyczną. Dlatego każdy element ich wyposażenia powinien spełniać kryterium energooszczędności.

Dzięki temu możemy również zadbać o dobro przyszłych pokoleń. Podczas termomodernizacji domu warto więc wymienić stolarkę otworową z korzystnymi parametrami izolacyjności termicznej, która będzie chronić przed ucieczką ciepła. Energooszczędne są nie tylko okna, lecz także drzwi zewnętrzne. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

 

Drzwi zewnętrzne kupujemy raz na kilkanaście lat, a więc podczas ich użytkowania rozwój technologiczny stale postępuje. Nic dziwnego zatem, że produkt, który15 lat temu wydawał się nam najlepszym wyborem, obecnie w zakresie energooszczędności nie spełnia norm. W związku z tym z domu, w sposób niekontrolowany, ucieka ciepło. Na szczęście, dziś producenci oferują swoim klientom coraz bardziej zaawansowane wyroby, dzięki którym możemy żyć komfortowo, a równocześnie dbać o środowisko i nie martwić się o budżet rodziny.Co więcej, energooszczędne drzwi zewnętrzne można zakupić z dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”, a więc wymiana starego produktu na nowy jak najbardziej się opłaca.

Zwróć uwagę na współczynnik przenikania ciepła

Jakie drzwi zewnętrzne można nazwać ekologicznymi? Takie, które są energooszczędne, a więc zostały zaprojektowane, z myślą o uzyskaniu jak najniższego współczynnika przenikania ciepła Ud. To ten parametr jest najważniejszy (choć warto też sprawdzić klasę przepuszczalności powietrza).Według obecnych norm, wprowadzonych w 2021 roku, nie może być on wyższy niż 1,3 W/m2K, ale to absolutne minimum. Warto zakupić jeszcze bardziej „ciepły” produkt – a takich na rynku nie brakuje. Dziś producenci w swojej ofercie mają bowiem wysokiej klasy rozwiązania, wykonane z dobrej jakości materiałów, w których zastosowana została technologia w służbie energooszczędności.

Jeśli zależy nam zatem na jak najmniejszych stratach ciepła i niskich rachunkach za energię (w dobie obecnej sytuacji na Ukrainie, ceny ogrzewania domu na pewno znacząco wzrosną), postawmy na drzwi o współczynniku Ud w przedziale 0,7-1,1 W/m2K – im niższy on będzie, tym produkt lepiej spełni swoją rolę. Takie drzwi są zazwyczaj wyposażone w izolujące termicznie progi i ościeżnice. Wnętrze komór skrzydła wypełnia zaś termoizolacja, np.w postaci styropianu, wełny mineralnej czy pianki poliuretanowej. W wersji z przeszkleniami posiadają także ciepłe pakiety szybowe. Każdy element takich drzwi powinien mieć również wysokiej klasy uszczelki na całym obwodzie.

Jaki rodzaj drzwi sprawdzi się najlepiej?

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy różnego rodzaju drzwi zewnętrzne. W zależności od potrzeb mogą być one jedno- lub dwuskrzydłowe. Co więcej, mamy do wyboru skrzydła pełne oraz z przeszkleniami. Niektórzy decydują się także na boczne lub górne naświetla, abylepiej doświetlić hol czy przedsionek. To dobre rozwiązanie pod względem energooszczędności, gdyż w ciemnych holu nie musimy korzystać ze sztucznego oświetlenia w dzień, a więc oszczędzamy energię elektryczną.

Drzwi wejściowe mogą różnić się też materiałem, z którego zostały wykonane. To może być: drewno, stal, PVC, aluminium czy też włókno szklane. Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników. W dodatku, zdarza się całkiem często, że w jednym modelu można spotkać różne materiały. Warto ponadto postawić ponadto na drzwi antywłamaniowe, gdyż bezpieczeństwo jest w obecnych czasach bardzo ważne. Wybierzmy zatem produkt w klasie przeciwwłamaniowej co najmniej RC2.

Zakup energooszczędnych drzwi powinien zawsze iść w parze z dobrym montażem. Dzięki temu wyrób będzie spełniał deklarowane przez producenta normy, a ciepło pozostanie tam, gdzie powinno – w domu. Nasze dzieci podziękują nam z pewnością za odpowiedzialne podejście do budowy czy remontu domu. W ten sposób dbamy bowiem o czyste powietrze, a to ono jest potrzebne do życia.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.