Garaż jako spiżarnia, warsztat i siłownia – jak urządzić funkcjonalną przestrzeń?

04 grudnia 2023

fotGaraż to nie tylko pomieszczenie dla samochodu, lecz także miejsce, które może pełnić wiele innych przydatnych funkcji. Przydomowy warsztat, strefa do ćwiczeń czy spiżarnia?

Nic trudnego – możemy zaaranżować garażowe wnętrze zgodnie z własnymi upodobaniami, otrzymując dzięki temu dodatkową powierzchnię, jaką zwykle trudno jest wygospodarować w domu. Jak urządzić garaż w funkcjonalny sposób i zyskać do niego wygodny dostęp?

 

Dom i jego najbliższe otoczenie zmieniają się wraz z nami i naszymi potrzebami. Dotyczy to również garażu. Jego główną funkcję stanowi z reguły schronienie dla samochodu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby stał się pomieszczeniem pełniącym także inne zadania. Gdy projektujemy nowy dom i zintegrowany z nim lub też wolnostojący garaż, warto od razu zaplanować, co powinno się w nim znaleźć. Jeśli jesteśmy posiadaczami już użytkowanej garażowej przestrzeni, możemy ją przearanżować. Jakie rozwiązania wybrać?

Przestrzeń skrojona na miarę

Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym garaż może stać się podręcznym magazynem do przechowywania zapasów żywnościowych. Stosunkowo niska temperatura i dostępność miejsca czynią go dobrą alternatywą dla lodówki, której pojemność jest przecież ograniczona. W garażowej przestrzeni możemy więc umieścić przetwory w słoikach, ziemniaki, warzywa i owoce, soki oraz żywność w puszkach. W najbardziej podstawowej wersji wystarczą do tego kartonowe pudełka lub skrzynki. Jeśli spiżarnia ma być większa i całoroczna, to można wygospodarować miejsce na regały, na których wygodnie będzie magazynować artykuły, a potem łatwo po nie sięgnąć.

Z uwagi na swoje podstawowe przeznaczenie garaż jest idealnym miejscem dla przechowywania narzędzi. Jeśli – nawet tylko od czasu do czasu – majsterkujemy, to warto zaaranżować odpowiednią do tego przestrzeń, gdzie wszystkie potrzebne sprzęty będą „pod ręką”. Czego nie powinno zabraknąć w takiej strefie? Z pewnością wygodnego blatu roboczego(w niewielkich pomieszczeniach dobrze sprawdzi się blat składany) oraz rozwiązań zapewniających komfortowe i bezpieczne składowanie śrubokrętów, kluczy, wiertarki, wkrętów czy też elektronarzędzi. Dla bardziej zaawansowanych majsterkowiczów przyda się pojemna szafa narzędziowa, inną możliwością są wieszaki na ścianach wyposażone w haczyki lub specjalne haki pod sufitem. Wszystko zależy od naszych potrzeb i wielkości przestrzeni. Nie może również zabraknąć dobrej jakości oświetlenia punktowego i łatwo dostępnego gniazdka elektrycznego.

W dobie pandemii jeszcze bardziej doceniliśmy swoje zdrowie. Jak mówi znane przysłowie „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, a sprawdzonym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji są ćwiczenia fizyczne. Urządzenie przydomowej siłowni to następny sposób na efektywne wykorzystanie garażowego pomieszczenia. Dopasujmy sprzęt do specyfiki i intensywności swojego treningu. Podstawowym wyposażeniem takiej strefy będą hantle, ławeczka treningowa oraz sztanga z obciążeniami. Możemy też pomyśleć o zamocowaniu do sufitu drążka do podciągania i wyłożenia fragmentu podłogi specjalnymi płytami gumowymi. Na ścianie zawieśmy zaś instrukcje do ćwiczeń, motywujące hasła i kalendarz, w którym „odhaczać” będziemy kolejne postępy. W takim pomieszczeniu wysiłek fizyczny będzie prawdziwą przyjemnością!

 

Wygodny i bezpieczny dostęp do garażu

Z wielofunkcyjnego garażu będziemy często korzystać, więc zadbajmy również o wygodny, a zarazem bezpieczny dostęp do tego wnętrza. Jeśli garaż jest zintegrowany z bryłą budynku, to naturalnym połączeniem pomiędzy nimi stanowić będą drzwi garażowe. Żadne tego typu pomieszczenie nie obejdzie się także bez dopasowanej bramy – warto postawić na energooszczędny model, dzięki czemu ograniczymy straty cennego ciepła. Brama może być otwierana ręcznie, ale dla większej wygody i bezpieczeństwa domowników można ją też wyposażyć w automatyczny napęd. Takie smart rozwiązanie można zamontować zarówno w nowej, jak i już użytkowanej bramie. – Dostępem do garażu możemy dziś zarządzać zdalnie, z poziomu smartfona. Umożliwia to np. automat do bram garażowych Botticelli, który bardzo dobrze sprawdza się przy intensywnej eksploatacji. Zapewnia bezpieczeństwo użytkowników i może posiadać także funkcję antywłamaniową, co podnosi poziom ochrony przed działaniem złodziei. W porównaniu ze standardowym wyrobami tego typu zużywa mniej energii elektrycznej, dzięki ekologicznemu zasilaczowi impulsowemu – mówi Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny BFT Polska, firmy, która jest Partnerem kampanii „DOBRY MONTAŻ-BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”. Jeśli chcemy dodatkowo obniżyć rachunki za prąd i przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2, napęd bramy garażowej możemy zasilać w ekologiczny sposób energią słoneczną – taką możliwość daje np. system Ecosol od BFT.

W garażu swoją działalność rozpoczęło wiele prężnie działających dziś, znanych biznesów. Garażowa przestrzeń sprzyja rozwijaniu pasji – z jednej strony znajduje się blisko domu, z drugiej jednak stanowi odrębną strefę, którą można zaaranżować zgodnie z własnymi upodobaniami. Kto wie, może wprowadzenie zmian w tym pomieszczeniu będzie dla nas początkiem nowej działalności zawodowej lub nieodkrytych do tej pory zainteresowań? Przekonajmy się sami, urządzając garaż zgodnie z tym, co nam w duszy gra!

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻBUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Proline, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.