EFEKTownie na elewacji

13 lipca 2020

fotGdy spędzamy sporo czasu w przydomowym ogrodzie, możemy szybko zorientować się, że elewacja budynku nie prezentuje się już najlepiej. A jeśli stoimy właśnie przed wyborem wykończenia ścian zewnętrznych naszego nowego, wymarzonego domu? W obu tych przypadkach warto pokusić się o ciekawe efekty dekoracyjne,

akcentując wybrane elementy bryły za pomocą naturalnych okładzin bądź tynku modelowanego, który je do złudzenia imituje. Dzięki temu fasada obiektu będzie wyglądała stylowo i na czasie.

 

Dom to wizytówka gospodarza – to powiedzenie stare jak świat, a wciąż aktualne. Dlatego powinniśmy równie mocno dbać nie tylko o jego wnętrze, lecz także wygląd zewnętrzny. Coraz częściej poszukujemy oryginalnych rozwiązań do dekoracji elewacji, które podkreśliłyby nasz indywidualny styl. Wykończenie wykonane z drewna czy naturalnych kamieni prezentuje się wyjątkowo. Może być jednak kosztowne i trudne w konserwacji, a przecież fasada domu nieustannie narażona jest na działanie warunków atmosferycznych. Alternatywę dla użycia tych materiałów stanowi zastosowanie Tynku Modelowanego TSS 05 FOVEO TECH, który pozwala na uzyskanie różnorodnych efektów, a przy tym jest rozwiązaniem tańszym, bardziej trwałym, szybszym w realizacji i nie wymaga specjalnej konserwacji. Wybór należy do nas!

Elewacja z efektem deskowania, a może surowy urok betonu

Drewno jest niezwykle popularne w aranżacji wnętrz, dobrze komponuje się zarówno z tradycyjną, jak i nowoczesną architekturą. Na elewacji naturalne piękno tego materiału wymaga jednak odpowiedniego, regularnego zabezpieczenia, a sam surowiec również nie należy do najtańszych. Efekt deski idealnie imitujący drewniane słoje, w szybki sposób otrzymamy dzięki tynkowi modelowanemu. To dobra, tańsza alternatywa dla tradycyjnego drewna. Możemy tu wybrać różnorodne kolory, jak np. jasny orzech, złoty dąb czy palisander. Do uzyskania charakterystycznego usłojenia posłuży nam specjalny stempel, który możemy zakupić wraz z tynkiem. W ten sposób zaakcentujemy np. wejście do domu lub też wykończymy ścianę sąsiadującą z tarasem.

Beton z kolei podkreśla nowoczesny charakter elewacji, jest uniwersalny i dobrze komponuje się z innymi efektami, np. drewna lub kamieni naturalnych. Tworzy niepowtarzalną fakturę, a jego szara kolorystyka nadaje ścianie surowy, nieco industrialny wygląd. To zatem dobre rozwiązanie dla budynków o prostej, współczesnej bryle. Jeśli chcemy uzyskać takie wykończenie fasady, niezbędne jest wcześniejsze zabarwienie tynku modelowanego na wybrany kolor (do wyboru mamy np. jasny bądź ciemny szary oraz antracyt) i wykonanie na powierzchni charakterystycznych „wżerów” za pomocą pacy. Potem pozostaje się już tylko cieszyć estetycznym efektem betonu!

Szlachetny piaskowiec czy wyrazisty trawertyn?

Jeśli wolimy natomiast, aby elewację zdobił szlachetny i czysty urok kamienia, sięgnijmy po tynk modelowany z efektem piaskowca. Dzięki niemu, już z daleka fasada naszego domu będzie się prezentować oryginalnie i imponująco. Tego typu wykończenie to zarazem dobry sposób na podkreślenie wszelkich architektonicznych detali. Z jego wykorzystaniem możemy, np. pokryć ściany zewnętrzne do wysokości okien, łącząc je z tynkiem w kolorze białym. Aby uzyskać taką dekorację, produkt barwimy w dwóch kolorach: jaśniejszym i ciemniejszym, a następnie postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Już tylko kilka kroków będzie dzielić nas od tego, by efektowny wygląd piaskowca dekorował i chronił fasadę domu.

Trawertyn zaś z powodzeniem zdobi wnętrza swoją chropowatą, nieregularną strukturą. Czemu więc nie wykorzystać jego zalet także na zewnątrz? To propozycja dla osób, które cenią wyraziste wykończenie. Sprawdzi się ono zwłaszcza na obiektach w stylu rustykalnym. Jak stworzyć efekt trawertynu na elewacji? Sięgamy po tynk modelowany, który barwimy ponownie w dwóch kolorach: jaśniejszym i ciemniejszym. Następnie, po nałożeniu tynku używamy pacy, aby wygładzić odpowiednio powierzchnię.

Klasyczne wykończenie z kolorowym miksem

Dla domów w stylu klasycznym sprawdzą się zaś tradycyjne rozwiązania. Możemy tu jednak tak połączyć barwy, aby uzyskać przestrzenne wykończenie z porowatą strukturą, w której poszczególne odcienie w ciekawy sposób przenikają się. Wystarczy zabarwić tynk modelowany, podobnie jak w przypadku efektu trawertynu, a potem nałożyć go agregatem, zgodnie z zaleceniami producenta.

W ten sposób, dzięki zastosowaniu jednego tynku, zyskujemy wiele możliwości ozdobienia fasady. Bez dużych nakładów finansowych oraz późniejszej, czasochłonnej pielęgnacji, może cieszyć się przez długi czas piękną elewację, dopasowaną do stylu domu i naszych indywidualnych preferencji. Estetyczny i trwały efekt murowany!

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.