Pomysły na ogrodową strefę relaksu

25 czerwca 2019

fotKażdy z nas potrzebuje odpoczynku, choć w codziennym pędzie często trudno znaleźć czas na wytchnienie. Sposobów na odprężenie może być wiele, ale bardzo dobrze na kondycję człowieka działa otoczenie przyrody. Przed nami najcieplejsza pora roku, kiedy to z przyjemnością przebywamy na świeżym powietrzu.

Dlatego przydomowy ogród, taras czy balkon najlepiej już teraz przygotować do sezonu i zaaranżować w taki sposób, aby cieszył oczy oraz sprzyjał regeneracji.

 

Umiejętnie zaprojektowany ogród, taras czy balkon może stać się prawdziwą strefą relaksu. Aby czerpać jak najwięcej z dobrodziejstw przyrody, w zieloną przestrzeń można wkomponować dopasowane do indywidualnych potrzeb wyposażenie, które umożliwi nam swobodny wypoczynek. Najlepiej sprawdzą się meble i akcesoria wykonane z naturalnych materiałów, szczególnie z drewna. Należy jednak pamiętać, że surowiec ten wymaga odpowiedniej konserwacji. Prezentujemy ciekawe pomysły na ogrodową (i nie tylko) strefę relaksu.

Dobry plan to podstawa

Przy wyborze ogrodowego wyposażenia trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość terenu, jaki mamy do dyspozycji. Jeśli przestrzeń jest nieduża, postawmy na minimalizm i wykorzystajmy dwa lub trzy sprawdzone rozwiązania. To zieleń bowiem powinna stanowić element dominujący, a zbyt duże nagromadzenie elementów może zaburzyć naszą kompozycję. Na dużej powierzchni możemy pozwolić sobie zaś na wydzielenie kilku stref, które będą spełniały różne funkcje, np. posłużą do organizacji większych przyjęć lub też będą znakomitym miejscem relaksu dla poszczególnych członków rodziny. Warto obrać sobie przy tym konkretny styl i konsekwentnie się go trzymać, wówczas całość będzie wyglądała spójnie. Najlepiej, gdy projekt uwzględnia zarówno rozmieszczenie roślinności, jak i małej architektury: mebli, akcesoriów czy oświetlenia.

Trzech ogrodowych bohaterów

W żadnym ogrodzie nie powinno zabraknąć pergoli, huśtawki i mebli. Te trzy elementy mogą zmieścić się na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Pergola, czyli drewniana ażurowa konstrukcja, może przybrać rozmaite formy, od niewielkich rozmiarów przegrody, która wydziela przestrzeń, po całkiem spore zadaszenie, wyznaczające miejsce do siedzenia, grillowania, czy spacerów (w postaci podłużnej ścieżki, np. będącej atrakcyjnym przejściem nad ogrodowym oczkiem wodnym). Stanowi też doskonały stelaż pod rośliny pnące. Może być przyozdobiona zwiewnymi zasłonami, a nawet osłonięta od słońca, np. za pomocą specjalnej markizy. Pod taką „koronkową altanką” stawia się zazwyczaj meble ogrodowe. Szczególnie efektownie i oryginalnie wyglądają wykonane z palet stoły, krzesła, fotele oraz wszelkiego rodzaju siedziska z miękkim materacem lub poduszkami.

Trudno wyobrazić sobie strefę relaksu w ogrodzie bez huśtawki, którą uwielbiają nie tylko dzieci, lecz także dorośli. Dlaczego niezależnie od wieku lubimy się huśtać? To dobry sposób na relaks i wyciszenie, który przywołuje dodatkowo skojarzenia z beztroskim dzieciństwem. Można wybrać tradycyjną wersję huśtawki – deszczułkę zawieszoną na grubych linach lub też pokusić się o bujak w stylu boho w formie makramy lub mniej skomplikowanej sznurkowej plecionki rozpostartej na drewnianym stelażu.

Zadbane drewno na lata

Wszystkie elementy ogrodowego wyposażenia będą piękną ozdobą zielonej przestrzeni, jeśli zostaną wykonane z tego samego materiału. W tej roli sprawdzi się doskonale drewno. Aby zachowało swoją estetykę przez długie lata, trzeba o nie odpowiednio dbać. Drewno, które było już wcześniej malowane warto cyklicznie odświeżać (po uprzednim przygotowaniu nawierzchni) przy pomocy specjalnego preparatu, np. Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Ogrodowego VIDARON, który daje trwały kolor i charakteryzuje się szybkim wysychaniem – powierzchnia jest sucha w dotyku już po 1 godzinie. Do wyboru jest 12 gotowych kolorów – oprócz tradycyjnych wybawień drewna, dostępne są też szare (grafitowy „Antracyt Szary” lub delikatniejszy „Szary”) – sprawdzą się w nowoczesnych aranżach, czy zielonkawe („Limonkowy”) lub niebieskie („Lazurowy”) – będą pasowały idealnie do klimatów rustykalnych, boho itp. – Jeśli zależy nam na eleganckim, lekkim, satynowym połysku warto postawić z kolei na Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON, po uprzedniej aplikacji bezbarwnego impregnatu gruntującego, dzięki czemu drewno zyska pełną ochronę biologiczną – tłumaczy Anna Szymaszek, Specjalista ds. PR Produktowego FFiL Śnieżka SA.

Strefę odpoczynku możemy samodzielnie urządzić zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie czy balkonie. To przestrzeń równie ważna, jak ta wewnątrz domu lub mieszkania. Najważniejsze, abyśmy czuli się w niej komfortowo, czemu sprzyjać będą również odpowiednio zadbane elementy, wykonane z naturalnego materiału, czyli drewna. Relaks na ogrodowej huśtawce czy w otoczeniu zielonej pergoli to znakomity sposób na wypoczynek dla każdego członka rodziny.

Żródło: RedPen Public Relations

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.