Dom otwarty na świat

04 września 2018

Na funkcjonalność budynku wpływa wiele elementów, w tym także układ jego pomieszczeń oraz odpowiednie dopasowanie przeszkleń. Mają one również duże znaczenie dla energooszczędności obiektu i komfortu domowników. Jak zatem zaaranżować dom „otwarty na świat”, w którym wnętrza będą dobrze doświetlone, a jednocześnie chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem?


W własnym domu chcemy się czuć bezpiecznie i komfortowo przez całą dobę, a szczególnie w ciągu dnia – od wschodu do zachodu słońca. Pomoże w tym właściwe umiejscowienie pomieszczeń względem stron świata. Ważne są także przeszklenia, które zapewnią dopływ naturalnego światła, a wyposażone w dobrze dobrane osłony – skutecznie zabezpieczą nas przed palącym słońcem.
Kuchnia, salon i jadalnia – miejsce rodzinnych spotkań
Choć indywidualne preferencje mają znaczenie, często spotykanym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym jest lokalizacja salonu i jadalni w południowo-zachodniej części budynku. Dzięki temu, przestrzenie te są właściwie doświetlone naturalnym światłem. Kuchnię najlepiej zaś umiejscowić od wschodu lub północy, gdzie jest chłodniej, a wnętrza nie nagrzewają się tak silnie nawet latem.
Funkcje poszczególnych pomieszczeń dodatkowo podkreślimy malując je innymi kolorami, pamiętając przy tym o zasadzie, że im mniejsza powierzchnia, tym jaśniejsza powinna być kolorystyka. Optycznemu powiększeniu wnętrza sprzyja zastosowanie dużych przeszkleń, cieszących się we współczesnym budownictwie sporą popularnością. W gorące dni przez wielkoformatowe okna dociera jednak duża ilość promieniowania słonecznego, co powoduje nagrzewanie się domu, a tym samym wzrost temperatury i spadek komfortu domowników.
W takim przypadku, skuteczną ochronę przed nasłonecznieniem zapewniają zewnętrzne osłony okienne – markizy i markizolety do okien pionowych. – Wykorzystanie tego typu rozwiązań jest szczególnie istotne od strony południowej i zachodniej domu. Absorbują one promieniowanie słoneczne już przed szybą, co sprawia, że w pomieszczeniu panuje niższa temperatura. Umożliwiają przy tym dostęp naturalnego światła – mówi Wojciech Chronowski, Menadżer Produktu firmy FAKRO.
Dodatkowym atutem zewnętrznych markiz jest to, że można przy nich otworzyć bądź uchylić okno – świeże powietrze może nam towarzyszyć przez cały sezon. Markizy stanowią również skuteczną barierę dla insektów, uciążliwych zwłaszcza w domach zlokalizowanych w okolicach lasów i stawów. Materiał z jakiego są wykonane (tkanina z włókien szklanych powlekanych PVC), przepuszcza światło, odpowiednio je rozpraszając – dzięki temu możemy spokojnie pracować lub oglądać ulubiony film. Stworzone w ten sposób, przyjazne strefy sprzyjają też integracji mieszkańców i wspólnemu spędzaniu czasu.
Sypialnia i pokój dziecięcy – przestrzeń relaksu
W każdym domu niezwykle ważna jest sypialnia. Jeśli od strony wschodniej budynku nie ma ruchliwej ulicy, warto właśnie tutaj ulokować to pomieszczenie. Poranne słońce, które będzie wpada
do niego przez okna stanie się naszym „naturalnym budzikiem”, wieczorem zaś spokojnie zaśniemy, bez obawy o to, że wnętrze nadmiernie się wcześniej nagrzało. Jeżeli zdecydujemy się na montaż osłon okiennych, na przykład wspomnianych wcześniej markiz, zyskamy możliwość kontroli nasłonecznienia, lecz również prywatność – tego typu produkty ochronią domowników przed wzrokiem sąsiadów. Markizy skutecznie zacieniają wnętrze, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz w ciągu dnia.
Pokój dziecięcy najlepiej zlokalizować natomiast w północno-wschodniej części domu. W ten sposób zabezpieczymy go przed panującymi latem upałami. Przy aranżacji pokoju malucha sprawdzą się pastelowe kolory i wybór wiodącego motywu wystroju, który będzie dopasowany do tego, w czym gustuje nasza pociecha – może to być np. ulubiony bohater z bajki lub zwierzęta. Praktycznym rozwiązaniem jest też podział wnętrza na strefę nauki, spania i zabawy, co umożliwia optymalne zagospodarowanie przestrzeni, pozytywnie wpływa na komfort i łatwe utrzymanie porządku.
Łazienka – domowa strefa SPA
Łazienki i pomieszczenia gospodarcze (np. pralnie i suszarnie) można zlokalizować od północy.  Z reguły w tego typu wnętrzach nie stosujemy dużych przeszkleń, a więc stosunkowo nieduża ilość dopływającego od północnej strony naturalnego światła nie będzie stanowić problemu. Natomiast nawet niewielkie okno w łazience doda jej uroku, szczególnie jeśli pokój kąpielowy ma bezpośrednie wyjście na ogród czy las. Okno optycznie powiększy również przestrzeń i zapewni możliwość wietrzenia. Na parapecie, także tym w małym rozmiarze, postawmy niebanalne ozdoby, które nadadzą wnętrzu elegancji i smaku, na przykład kolorowy wazon lub wykonany własnoręcznie świecznik z muszelek.
Dom to nie tylko przysłowiowy dach nad głową. To także nasza oaza, w której możemy czuć się komfortowo bez względu na panującą pogodę i porę roku. Pomoże w tym odpowiedni układ pomieszczeń z dużymi przeszkleniami, które w upalne dni będą chronione funkcjonalnymi osłonami okiennymi, zaś zimą pozwolą nam czerpać ciepło i naturalne światło z zewnątrz, co stanowi energooszczędny sposób na podniesienie temperatury panującej we wnętrzu. Nadmiernemu nagrzewaniu się budynku latem zapobiegnie też zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej, na co warto zwrócić uwagę przy budowie lub remoncie domu.

 

Źródło: redpen.pl

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.