Jak obrobić okna i drzwi po wymianie?

09 października 2023

 

fotJesień to ostatni dzwonek, żeby wymienić przed zimą stare okna i drzwi zewnętrzne na cieplejsze, bardziej energooszczędne wyroby. Przed montażem stolarki okienno-drzwiowej ważne jest przygotowanie otworów montażowych – ich oczyszczenie, wyrównanie oraz zagruntowanie. Równie istotny elementstanowi obróbka ościeży po zakończeniu prac.

Odpowiednie wykończenie tej powierzchni zapewnia trwałość i estetykę połączenia stolarka-mur. Jak dobrze obrobić okna i drzwi po wymianie?

 

 

Po wstawieniu okna i drzwi wymagają obrobienia od wewnątrz oraz od zewnątrz. Podczas wymiany stolarki ingerencja w konstrukcję muru jest zazwyczaj większa niż w przypadku nowej inwestycji, realizowanej „od zera”. To oznacza również, że prace związane z obróbką ościeży są wówczas bardziej wymagające i czasochłonne. Działanie to można zlecić ekipie monterskiej lub – jeśli chcemy zaoszczędzić– wykonać je samodzielnie.

Jakie materiały i narzędzia są potrzebne?

Przed rozpoczęciem prac związanych z obróbką ościeży trzeba przygotować potrzebne materiały i narzędzia.Przydatne będą: masa tynkarska lub gładź szpachlowa, preparat gruntujący, drobnoziarnisty papier ścierny, taśma malarska i folia do zabezpieczenia oraz uszczelniacz w kartuszu, np. silikon. Ważne, aby dobrać produkty dopasowane do rodzaju podłoża. Zaopatrzmy się także w rękawice robocze.

W przypadku gładzi lub tynku można skorzystać z gotowych do użycia wyrobów, które nie wymagają rozrobienia. Do ich nałożenia i rozprowadzenia niezbędna jest szpachelka oraz paca. Jakie narzędzia wybrać? – Najlepiej postawić nawyroby ze stali nierdzewnej, odporne na korozję i łatwe w czyszczeniu. Dzięki temu będziemy mogli z nich korzystać przez długi czas, również przy innych pracach remontowo-budowlanych. Warto również zwrócić uwagę na wygodną, antypoślizgową rączkę, która zapewnia duży komfort pracy – mówi Konrad Panasiuk, Product Managermarki Proline, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”.

Przy obróbce okien i drzwi,do gruntowania, odpylania i malowania dużych powierzchni przyda się uniwersalny pędzel ławkowiec. Łatwą i precyzyjną aplikację uszczelniacza zapewni natomiast wyciskacz do kartuszy. Wysokiej jakości narzędzia tego typu znajdziemy np. w ofercie Proline. Czym się one charakteryzują? Paca gładka i szpachelka są wykonane ze stali nierdzewnej i mają antypoślizgowe rękojeści. Wyciskacz umożliwia wygodną pracę z gęstymi masami, a pędzel ławkowiec o szerokości 180 mm posiada bardzo odporne włosie, pozwalające na wydajne nakładanie farby.

Jak obrobić okna i drzwi krok po kroku?

Pierwszy etap pracy to zabezpieczenie zamontowanych okien i drzwi, a także parapetów przed zabrudzeniem za pomocą taśmy malarskiej oraz folii budowlanej. W dalszej kolejnościdokładnie odpylamy podłoże i całościowo gruntujemy je preparatem gruntującym. Do odpylenia i zagruntowania ościeży najlepiej wykorzystać właśnie uniwersalny pędzel ławkowiec.

Następnie, gdy grunt całkowicie wyschnie,można przystąpić do nałożenia na glify masy tynkarskiej (w przypadku większych ubytków i nierówności) lub gładzi. Wyroby te nakładamy najczęściej w dwóch warstwach – przy czym pierwsza z nich powinna być grubsza. Najlepiej rozprowadzać je od okien do narożników, dzięki czemu powierzchnia będzie gładka.Jeśli po nałożeniu masy lub gładzi pomiędzy murem a stolarką będą widoczne jeszcze drobne szczeliny, to można wypełnić je uszczelniaczem wyciskanym z kartusza.Kiedy podłoże całkowicie wyschnie, szlifujemy je drobnoziarnistym papierem ściernym, odpylamy, pokrywamy cienką warstwą gruntu i malujemy na wybrany kolor.

Zwłaszcza w starszych budynkach, wymiana stolarki okienno-drzwiowej może powodować powstanie sporych nierówności. Wtedy, zamiast użycia masy tynkarskiej,dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie odpornych na działanie wilgoci zielonych płyt gipsowo-kartonowych klejonych na zaprawę klejową.

Wymiana okien i drzwi może być elementem termomodernizacji budynku, w tym ocieplenia elewacji. Wtedy obróbka ościeży od zewnątrz jest zazwyczaj połączona z montażem materiału termoizolacyjnego i najlepiej, jeśli będzie wykonana przez ekipę zajmującą się ociepleniem. Przy obrabianiu okien i drzwi niezbędne są dobrze dopasowane narzędzia, które posłużą nam również przy innych pracach remontowo-budowlanych w domu.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.