Jak ochronić dom przed słońcem?

18 września 2023


fotZimą tęsknimy za słońcem, ale latem jego nadmiar, a zwłaszcza przebywanie w mocno nagrzanych wnętrzach, mogą być bardzo męczące. Coraz częściej pojawiające się wielodniowe upały sprawiają, że szukamy rozwiązań pozwalających na ochłodzenie domu.

Pokazujemy, jak zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach i zwiększyć swój komfort.

 

Praca i odpoczynek w nadmiernie nagrzanym domu to nic przyjemnego. Zwłaszcza w pomieszczeniach zlokalizowanych od południa, zachodu i na poddaszu, gdzie słońce mocno operuje przez znaczną część dnia, może panować temperatura znacznie przewyższająca 22°C, którą uznaje się za optymalną w mieszkaniu. Jak temu zaradzić i uniknąć koszmaru upalnego lata?

Czas na osłony okienne

Jedną z przyczyn nadmiernego nagrzewania się wnętrz jest niedostateczna izolacja ścian zewnętrznych i dachu, a także brak skutecznego zabezpieczenia okien przed słońcem. W przypadku nowych budynków można od razu na etapie projektu i budowy dostosować je do aktualnych wyzwań. W już użytkowanym domu przeprowadzenie kompleksowej termoizolacji ścian i dachu jest bardziej wymagającym zadaniem.

Skutecznym i stosunkowo prostym rozwiązaniem do zastosowania w nowym oraz starszym budynku jest zabezpieczenie okien, tak żeby można było kontrolować dopływ promieniowania słonecznego. Jak to zrobić? Wykorzystać osłony okienne. Nawet najgrubsze zasłony nie zdadzą jednak w pełni egzaminu – zaciemniają pomieszczenia, ale nie zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu. Najbardziej skuteczne jest zabezpieczenie od zewnątrz,np. w postaci markiz, żaluzji lub rolet fasadowych, które absorbują promieniowanie słoneczne już przed szybą. Ich pracą można sterować ręcznie lub za pomocą aplikacji na smartfona. Tego typu nowoczesne osłony są trwałe, estetyczne i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Rolety, żaluzje czy markizy?

Zewnętrzne osłony okienne chroniągłównie przed przegrzaniem się pomieszczeń latem i ich wychładzaniem się zimą, ale nie tylko.Zapewniają też prywatność, zwiększają bezpieczeństwo antywłamaniowe i poprawiają akustykę, a markizy mogą spełniać również rolę moskitiery. To, jakie konkretnie rozwiązanie wybrać zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Możemy też postawić na kilka różnych wyrobów w zależności od usytuowania okien. Decyzję najlepiej podjąć już na etapie budowy domu lub przed wymianą stolarki okiennej. Osłony zamontujemy też na już użytkowanych oknach.

Podstawową zaletą rolet zewnętrznych są ich właściwości termoizolacyjne, co docenimy zwłaszcza zimą. Pomiędzy opuszczoną roletą a oknem tworzy się wolna przestrzeń, tzw. poduszka powietrzna, która zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Właściwości izolacyjne rolet są bardzo przydatne również latem.Przewagą żaluzji fasadowych nad roletami zewnętrznymi jest natomiast możliwość kontrolowania i regulowania ilości światła słonecznego wpuszczanego do wnętrza. Jest to możliwe dzięki ustawieniu pod odpowiednim kątem lameli. Ponadto żaluzje fasadowe wyróżniają się swoim walorem estetycznym – delikatne lamele stanowią nie tylko ochronę przed słońcem, ale przede wszystkim są elementem tworzącym wizerunek domu.

Funkcjonalne markizy można natomiast wykorzystać w oknach pionowych i dachowych, na poddaszu. Zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem, promieniowaniem UV i prywatność, a jednocześnie umożliwiają dopływ naturalnego światła oraz widoczność na zewnątrz. Są łatwe i szybkie w montażu, bardzo dobrze wpisują się też w wygląd elewacji budynku, podkreślając jej estetykę.

Dobrze zmontowana inwestycja

Przyjemnie chłodny latem i ciepły zimą dom zyskamy także dzięki zastosowaniu drzwi zewnętrznych wyposażonych w wysokiej jakości izolację termiczną i dobre uszczelnienie. Zimą takie drzwi skutecznie zabezpieczą budynek przed stratami ciepła, a podczas upałów zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń.

Zarówno osłony okienne, jak i drzwi zewnętrzne powinny być prawidłowo zamontowane. Dzięki temu będą dobrze spełniać wszystkie swoje funkcje. Ważne jest tu przede wszystkim dopasowanie wymiarów produktu do rozmiarów otworu montażowego, jego pewne zamocowanie mechaniczne, uszczelnienie (w przypadku drzwi) oraz estetyczne wykończenie. Dobry montaż to zwieńczenie inwestycji w poprawę naszego komfortu i ograniczenie kosztów eksploatacji budynku – korzystając z funkcjonalnych osłon nie musimy używać klimatyzacji.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni:Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u:https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/

***

Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”:

Markizy FAKRO do okien dachowych:

Markizy FAKRO do okien dachowych oraz fasadowych stanowią idealne rozwiązanie jako ochrona przed nadmiernym ciepłem słonecznym.  Skutecznie absorbują promienie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz, przez co temperatura w pomieszczeniu jest niższa nawet o 10°C. Markizy umożliwiają napływ światła i nie ograniczają widoku na zewnątrz.

Żaluzje fasadowe ZS C80 marki KRISPOL:

Żaluzje efektywnie chronią przed promieniami słonecznymi, a tym samym nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń. Przewagą tego rozwiązania jest możliwość swobodnego regulowania ilości wpadającego do wnętrza światła - wszystko dzięki zmianie kąta ustawienia lameli. Aluminiowe lamele żaluzji ZS C80 w przekroju poprzecznym mają kształt litery C o szerokości 80 mm i są pokryte powłoką lakierniczą wysokiej odporności na warunki atmosferyczne.

www.krispol.pl

Drzwi zewnętrzne PORTA THERMO:

Dom ciepły zimą i przyjemnie chłodny latem? Jakie kupić drzwi, by taki efekt osiągnąć? Drzwi PORTA THERMO dzięki kompleksowemu szczelnemu, trójwarstwowemu montażowi zapewnią latem idealną cyrkulację powietrza, a zimą obniżą Twoje rachunki. A jeśli montaż wykona Autoryzowana Grupa Montażowa PORTA, zyskasz 20 lat gwarancji szczelności TYTAN WINS.

Laser krzyżowy 15m od Proline:

Nowoczesne i praktyczne rozwiązanie przy wszelkiego typu pracach wykończeniowych i montażowych, wymagających precyzji i pewności pomiaru. Sporo ułatwia możliwość zamontowania urządzenia na statywie z gwintem 1/4". Choć stosowanie lasera ogranicza się raczej do wnętrz budynków, to może on służyć do pomiarów przy każdym montażu – niezależnie od rodzaju instalacji czy stolarki. Łatwy w obsłudze i niezawodny system blokady lasera krzyżowego umożliwia wyznaczanie linii skośnych.

Dokładność: 0,5mm/m

Moc lasera: 1mW

Długość fali: 635nm

Zasięg pracy lasera krzyżowego: 15m

Zakres automatycznego wyrównania 4° (±1°) - samopoziomowanie

Zasilanie 2x1.5V (typ AA)

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.