Hydroizolacja balkonu – jak wykonać?

06 lutego 2023

fotBalkon to funkcjonalne rozwiązanie i przedłużenie przestrzeni użytkowej mieszkania. Jednocześnie jest to wymagający pod względem konstrukcyjnym element budynku, narażony na ciągłe oddziaływanie czynników atmosferycznych. Jednym z największych wyzwań jest więc wykonanie prawidłowej hydroizolacji balkonu.

 

 

Balkon powinien być przede wszystkim zbudowany w sposób bezpieczny i trwały. Podobnie jak w przypadku tarasu jest to wysunięty element, wystający poza obrys budynku. Dlatego kluczowe jest jego zabezpieczenie przed wnikaniem wody i wilgoci oraz skutkami zmian temperatury. Sama okładzina ceramiczna nie wystarczy.Brak hydroizolacji lub jej niewłaściwy montaż może doprowadzić do zawilgocenia sufitu wewnątrz pomieszczeń i ścian zewnętrznych, rozwoju grzybów oraz pleśni. Na skutek działania wilgoci może też dojść do uszkodzenia płyty balkonowej – kruszenia betonu i korozji zbrojenia.

Hydroizolacja balkonu – trwała i elastyczna

Przed wykonaniem hydroizolacji płyta balkonowa powinna być dokładnie oczyszczona i zagruntowana preparatem, który wzmocni i dodatkowo zwiąże podłoże. Do hydroizolacji, w zależności od rodzaju konstrukcji, stosuje się specjalne masy i szlamy uszczelniające, papy lub folie. Przy wyborze konkretnego rozwiązania warto zwrócić uwagę na jego elastyczność. Elastyczna powłoka, która zachowa swoje parametry nawet w bardzo niskich temperaturach, będzie bardziej odporna na naprężenia wynikające z cyklów zamarzania i rozmarzania. Ważne jest przy tym zachowanie ciągłości hydroizolacji i nałożenie jej w taki sposób, żeby zachodziła z zakładem na cokół.

Równie istotne jest uszczelnienie newralgicznych punktów, jak np. narożniki czy obróbki blacharskie. Zapobiegnie to przedostawaniu się wilgoci i wody do warstwy konstrukcyjnej. Tutaj także potrzebne jest elastyczne wypełnienie, odporne na naprężenia. Do spoinowania połączeń można wykorzystać np. butylowątaśmę uszczelniającą LifelongAIB. Zapewnia ona 25 lat skutecznej ochrony przed działaniem ekstremalnych czynników atmosferycznych (w przedziale od -40 °C do +90 °C) i ma zdolność do samonaprawy. Taśma butylowa Lifelong jest łatwa w aplikacji, przyczepna bez gruntowana do wielu rodzajów podłoża, odporna na starzenie i nie wymaga zastosowania dodatkowego kleju (jest samoprzylepna). Dostępna jest w wielu różnych wariantach wykończenia i kolorach powłoki zewnętrznej.

Balkon – dobry projekt i wykonanie

O czym jeszcze pamiętać na etapie projektu i wykonania balkonu, aby jego eksploatacja była bezproblemowa? Żeby zapewnić prawidłowy odpływ wody opadowej z balkonu niezbędne jest zachowanie 1,5-2% spadku. Dzięki temu może ona swobodnie spływać z powierzchni, nie zalegając w spoinach pomiędzy płytkami oraz w szczelinach.

Równie istotna jest izolacja termiczna balkonu. Pozbawiona ocieplenia płyta balkonowa bardzo dobrze przewodzi ciepło. Jest więc mostkiem termicznym, który wychładza przylegający do niej strop. Optymalne jest ocieplenie balkonu zarówno od spodu, jak i na górnej jego płaszczyźnie. Grubość i rodzaj materiału ociepleniowego powinny być dobrane do specyfiki konstrukcji. Na styku płyty balkonowej ze stropem zazwyczaj stosuje się specjalne łączniki termiczne z wkładką ze styropianu.

Znaczne straty ciepła mogą również powstawać w pobliżu okien i drzwi balkonowych. Najlepiej, jeśli izolacja termiczna zostanie tu wykonana jeszcze przed hydroizolacją całej powierzchni płyty balkonu. Do termoizolacji progu można wykorzystać np. podwalinę termiczną, a stolarka powinna być zamontowana w systemie montażu warstwowego (tzw. ciepłego montażu).

Budowa lub remont balkonu wymaga sprostania kilku konstrukcyjnym wyzwaniom. Jednym z nich jest zabezpieczenie balkonu przed wilgocią i wnikaniem wody opadowej. Skuteczna hydroizolacja zapobiegnie nie tylko odpadaniu płytek i korzystnie wpłynie na estetykę konstrukcji, ale także zmniejszy ryzyko uszkodzenia konstrukcji i zapewni jej bezpieczną eksploatację.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.