Narzędzia dla miłośników pięknych ogrodów

07 kwietnia 2014

Proline sekator ogrodowy tubKażdy, kto lubi spędzać czas w ogrodzie wie, jak wygląda łopata, szpadel, sekator czy piła. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że mimo bardzo podobnego wyglądu, niektórymi narzędziami pracuje się szybciej, wygodniej i przyjemniej, a ich użycie sprzyja lepszemu rozwojowi roślin.

Warto o tym wiedzieć w trakcie prac przygotowujących nasz ogród do nadchodzącego sezonu. Podpowiadamy, od czego zacząć i na co zwrócić uwagę, aby jak najszybciej cieszyć zmysły piękną zielenią.

Od kilku dni mamy już wiosnę. Dni są coraz dłuższe, a temperatury wyższe, dzięki czemu, wszyscy miłośnicy spędzania czasu w ogrodzie mogą już oddawać się swojej pasji. Odpowiednio przeprowadzone prace porządkowe i pielęgnacyjne, pozwolą nam przez cały sezon cieszyć się soczystą zielenią trawnika, bajecznymi kolorami kwiatów i roślin ozdobnych oraz wspaniałym smakiem samodzielnie uprawianych warzyw i owoców. W łatwiejszym osiągnięciu wymarzonego efektu pomogą nam wysokiej jakości narzędzia i przybory.

Dobrze zaplanuj swoje prace

Przyroda po zimie powoli budzi się do życia, a wraz z nią odżywają również nasze ogrody. Aby dobrze przygotować je do nadchodzącego wiosenno-letniego sezonu, warto ustalić plan działania. Czy lepiej zacząć od przycinania drzewek i krzewów, czy może od przygotowania sadzonek? Naprawiać uszkodzony trawnik czy nawozić ziemię albo zająć się konserwacją elementów ogrodowej infrastruktury? Mały rekonesans na działce lub w ogrodzie pomoże ustalić priorytety. Lista najpilniejszych zadań pozwoli usystematyzować zakres prac, dzięki czemu szybciej zobaczymy ich efekty. Na początek uprzątnijmy po zimie wszystkie liście oraz inne naniesione np. przez wiatr nieczystości. To ważne, bo ich zalegająca warstwa może niekorzystnie wpływać na rozwój roślin. Przydatne będą tu porządne grabie – wskazane jest posiadanie tradycyjnego modelu, jak i specjalnego, przeznaczonego wyłącznie do liści – oraz szczotka. Dobrze przeprowadzone wygrabienie trawnika pobudzi źdźbła trawy do wzrostu i pomoże go napowietrzyć. Zebrane liście możemy wykorzystać, jako doskonały dodatek do kompostu. Pracując przy trawniku pamiętajmy, żeby robić to ostrożnie – tak, aby nie uszkodzić delikatnych roślin. Warto też przeprowadzić aerację i wertykulację – zapewnimy w ten sposób trawie lepszy dostęp do wody, powietrza i składników pokarmowych.

Właściwe narzędzia to klucz do sukcesu

Proline sekator ogrodowyGdy porządki mamy już za sobą, zabierzmy się za pielęgnację drzew i krzewów. Koniecznie należy usunąć wszystkie chore i uszkodzone gałązki i gałęzie oraz przeprowadzić niezbędne cięcia pielęgnacyjne. Dzięki temu słońce będzie docierało do wszystkich gałęzi, a rośliny będą dużo lepiej kwitły i owocowały. Podstawowymi narzędziami, za pomocą których wykonuje się te prace, są sekatory i nożyce. Na rynku ogrodniczym wybór tych przyrządów jest naprawdę duży. Różnią się materiałami wykorzystanymi do ich produkcji, sposobem działania, wielkością, czy zastosowanymi rozwiązaniami, które ułatwiają cięcie. Dlatego nim zdecydujemy się na zakup nowych nożyc czy sekatora, koniecznie poznajmy wcześniej ich typy oraz najważniejsze zalety. – Wybór odpowiednich narzędzi ma ogromny wpływ na jakość i komfort naszej pracy – tłumaczy Emil Sieligowski, Brand Manager marki wysokiej jakości narzędzi Proline – Profesjonaliści zawsze dobierają przyrządy pod kątem zadania, które mają do wykonania – dotyczy to również sekatorów. Klasyczne dwuostrzowe mają dwa ostrza tnące (ostrze i przeciwostrze). Działają one na takiej samej zasadzie jak nożyczki. Polecane są do cięcia młodych i cienkich gałęzi. Z kolei sekatory kowadełkowe, jednoostrzowe, mają górne ostrze tnące oraz szerokie kowadełko, na którym opiera się cięty pęd lub gałąź. Sprawdzą się przy nieco większych, zdrewniałych gałęziach. Ich użycie wymaga znacznie mniejszej siły – dodaje ekspert. W przypadku grubych pędów i gałęzi, sekator lub nożyce mogą okazać się jednak mało skuteczne. W takich sytuacjach raczej nie obędzie się bez ręcznej piły. Warto zaopatrzyć się w uniwersalną piłę ogrodową, oraz kabłąkową – z wymiennymi brzeszczotami. Pamiętajmy, że wszystkie używane przez nas narzędzia – piły, noże, sekatory i nożyce – muszą mieć czyste i ostre krawędzie tnące. Dzięki temu, do cięcia zużyjemy mniej energii, ale też nie uszkodzimy delikatnych drzewek i krzewów. Ważne jest, aby miejsca po usuniętych gałęziach i konarach zabezpieczyć odpowiednimi środkami do tego przeznaczonymi. Przyspieszy to gojenie roślin i zabezpieczy je przed chorobami.

Kopanie, przesypywanie i spulchnianie

Proline szpadel prostyDo przyjemnej, ale i efektywnej pracy w ogrodzie niezbędne są również wysokiej jakości szpadle i łopaty. Te pierwsze przydadzą się zwłaszcza do przekopywania gruntu czy sadzenia i przesadzania roślin, drugie – do podnoszenia i przesypywania materiałów sypkich, np. piasku. Również i te narzędzia występują w rozmaitych wariantach – mogą np. różnić się kształtem (szpadle proste i ostre) oraz materiałami, z których zostały wykonane. – W swoim asortymencie Proline posiada profesjonalne produkty przeznaczone dla osób, które chcą szybko i efektywnie nimi pracować. Oferujemy szpadle i łopaty z trzonami z drewna, metalu i włókna szklanego, a do tego niezwykle lekkie szufle w całości wykonane z aluminium. W zależności od zastosowanych materiałów zmienia się nie tylko wygląd narzędzi, ale też zwiększa ich trwałość i komfort pracy – wyjaśnia Emil Sieligowski. W ogrodzie oprócz pełnowymiarowych narzędzi, niezbędne mogą okazać się również ich mniejsze wersje. Wąskie i szerokie łopatki oraz małe grabki są niezastąpione przy spulchnianiu gleby na grządkach i w doniczkach. Spulchnianie ułatwia dotarcie powietrza i wody do korzeni roślin. Z kolei widełki z motyką przydadzą się w walce z chwastami. Małe przybory, tak jak ich większe odpowiedniki, również wykonuje się z aluminium, włókna szklanego i ze stali. – Wybierając takie narzędzia koniecznie zwróćmy uwagę na ich konstrukcję. Powinna być możliwie sztywna, zaś rękojeści ergonomicznie ukształtowane i wykonane z przyjemnych w dotyku materiałów. Dzięki temu, w trakcie pracy znacznie mniej zmęczą się ręce – dodaje specjalista. Przydatne w ogrodzie są też widły. Przekopywanie nimi gleby wymaga użycia mniejszej siły niż w przypadku szpadla, ułatwiają również wydobywanie z ziemi perzu, który bywa wyjątkowo trudny do usunięcia. Podobnie jak inne narzędzia ogrodnicze, widły – w zależności od przeznaczenia – różnią się budową oraz zastosowanymi do ich produkcji materiałami. Podstawowe wersje to widły gospodarcze i przeznaczone do kopania.

Arsenał ogrodnika, czyli opryskiwacze

Proline opryskiwaczKompletując wyposażenie potrzebne w każdym ogrodzie, nie można zapomnieć o opryskiwaczach. Przydadzą się zarówno do nawożenia, jak i ochrony roślin. Mogą mieć różne pojemności, w zależności od przeznaczenia. Do roślin doniczkowych czy balkonowych ogródków w zupełności wystarczą mniejsze – o pojemności od jednego do pięciu litrów. Jeśli posiadamy większy ogród, a w nim krzewy i drzewa, przydatne będą większe modele. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie np. opryskiwacz na kółkach, dzięki któremu nie będziemy musieli dźwigać dużych ciężarów. Możemy też zaopatrzyć się w opryskiwacz plecakowy. Pozwoli on łatwiej dotrzeć w miejsca trudnodostępne. Przy pracy z opryskiwaczami – zwłaszcza, jeśli używamy środków ochrony roślin – pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu: gumowe rękawice, okulary, maseczki ochronne i okrycia głowy to absolutne minimum.
Aby ogród był naprawdę piękny, potrzeba sporych nakładów pracy. Jednak końcowy efekt w postaci zapierającego dech w piersi, niepowtarzalnego kawałka naszego świata, wynagradza wszelkie trudy. Wszystkie prace możemy sobie znacznie ułatwić, używając odpowiednich narzędzi. Tuż przed startem sezonu warto więc sprawdzić czy posiadamy komplet niezbędnych przyborów lub może niektóre z nich wymagają wymiany na nowe. Inwestycja w nowoczesne sprzęty ogrodowe na pewno się opłaci. Właściwie używane narzędzia sprawią, że praca będzie mniej męcząca i bardziej efektywna, a my zyskamy więcej czasu na relaks i czerpanie przyjemności z efektów naszych starań.

Źródło: RedPen

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.