Jak wybrać właściwy kredyt hipoteczny?

21 maja 2012

122_thumb_1

     Zakup mieszkania lub domu jest dla większości z nas związany z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Zobowiązanie, jakie w związku z tym zaciągamy obciąża nas na kilka dziesięcioleci. Zazwyczaj jest to najpoważniejsze zobowiązanie finansowe w całym naszym życiu.

     Problem w tym, że wyboru kredytu hipotecznego dokonujemy zwykle tylko raz i nie mamy okazji uczyć się na błędach. Rady najżyczliwszych nawet osób nie są tu zbyt pomocne, bo kredyt należy dobierać indywidualnie i niekoniecznie ten, który jest korzystny dla naszej dobrze sytuowanej starszej siostry,kupującej duże mieszkanie na Sołaczu, będzie dobry także dla nas.

     Skoro więc nasza sytuacja zawodowa i rodzinna dobrze rokuje i czas zdecydować się na kupno mieszkania, to obok wyboru właściwej lokalizacji i dewelopera, najpoważniejszą sprawą, która zaważy na naszym życiu przez wiele lat jest wybór odpowiedniego dla nas kredytu.

     I tu otwiera się kilka dróg. Pierwszą z nich jest samodzielny wybór kredytu. Jednak z którym z banków rozmawiać? Wystarczy kilka kliknięć i znajdziemy już w pierwszym etapie poszukiwań w internecie około 30 banków, z których każdy oferuje kredyty hipoteczne. Szybko przekonujemy się, że sprawa jest bardziej skomplikowana, niż sądziliśmy. Możemy liczyć na konsultację, ale doradcy bankowi niechętnie porównują swój produkt z innymi. Skupiają sap się głównie na naszej zdolności kredytowej, podają listę koniecznych do zgromadzenia dokumentów, ubezpieczeń itp. Sprawa właściwego wyboru jakoś się rozmywa. Zbieramy dokumenty i czekamy na decyzję...

     Możemy jednak skorzystać z porady doradcy finansowego. O to, jakie czynniki bierze pod uwagę wybierając dla nas najodpowiedniejszy kredyt, pytamy Piotra Goliszewskiego, od kilkunastu lat prowadzącego działalność doradczą w tym zakresie.  Oto  kilka jego uwag na ten temat:

Na początku zastanówmy się, jakie czynniki składaja sie na koszt kredytu. A jest ich niemało:
·    prowizja banku
·    WIBOR, LIBOR, EUROLIBOR
·    marża banku- podstawowe źródło zysku banku
·    spread- występujący przy kredytach walutowych
·    prowizja za wcześniejszą spłatę
·    prowizja za przewalutowanie
·    ubezpieczenia różnego rodzaju.

     Klienci przy wyborze kredytuhipotecznego zwracają szczególną uwagę na wyssokość raty, prowizję oraz oczywiście oprocentowanie. Bezdyskusyjnie, te rzeczy są ważne. Nie trzeba być specjalistą od reklamy, aby zauważyć, że właśnie na nie kładą nacisk banki w reklamach telewizyjnych, radiowych czy prasowych swoich kredytów. Zatem banki podają nam informację, którą chcemy usłyszeć, pomijając szereg innych, niemniej ważnych. Warto przyjrzeć się bliżej wszystkim elementom kosztu kredytu.Warto pytać, a im bardziej niezależne będzie źródłoinformacji, tym większa jest szansa, że podejmiemy właściwą decyzję.

     Jak dotąd rozważaliśmy możliwość zakupu mieszkania w oparciu o kredyt hipoteczny oferowany przez bank.
Trzeba jednak zwrócić uwagę, że w przypadku rynku pierwotnego, niektórzy deweloperzy, szczególnie przy sprzedaży droższych nieruchomości, wprawadzili interesujący, nowy sposób finansowania.Zasada tego sposobu zakupu mieszkania polega na tym, że już wpłata około 10% pozwala uzyskać klucze do mieszkania, kolejne 10% upoważnia do aktu notarialnego z wpisem do księgi wieczystej i kupujący staje się właścicielem mieszkania, a pozostała kwota z wyjściowo niskim oprocentowaniem może być spłacana nawet przez 20 lat. Oprocentowanie jest różne, w zależności od firmy. Na przykład firma deweloperska Prywatna Korporacja Mieszkaniowa,przy sprzedaży domów i mieszkań na Osiedlu Romanów w Łodzi w pierwszym roku ma oprocentowanie na poziomie 1%, a w kolejnych odpowiednio 2,4, 6, 8 i wreszcie 10%.

     W Poznaniu także pojawiają się deweloperzy oferujący taką możliwość zakupu mieszkania. SAP Property Sp z o.o. oferuje duże, jedno- i dwukondygnacyjne mieszkania w wysokim standardzie w takiej właśnie, kredytowanej sprzedaży. Klucze uzyskujemy po wpłacie 10% wartości mieszkania, a właścicielami stalemy się, gdy wpłacimy drugą 10% ratę. Zabezpieczeniem pozostałej kwoty jest hipoteka. Mamy więc mieszkanie, zdolność kredytową i korzystnie ( w pierwszym roku spłaty 2%) oprocentowany kredyt. Jest to z pewnością propozycja godna zainteresowania.

Źródło: www.sapproperty.pl

 

Zobacz także ...

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …
 

fotOlej, lakierobejca czy impregnat? O tym, jaki produkt wykorzystać do renowacji drewna w ogrodzie decyduje kilka czynników. Dobre dopasowanie wyrobu do zadania sprawi, że prace przebiegną szybko, a my będziemy mogli w pełni cieszyć się pięknym wyglądem drewnianych mebli, które dzięki naszym działaniom zyskają nowe życie.

Więcej …
 

 

Przygotuj się na zmiany – zacznij od mieszkania

Po latach kolejnych rekordów na rynku mieszkaniowym klienci z nadzieją spoglądają w 2018 r. i czekają na spadek cen. Pewne jest, że zmiany na rynku nastąpią, jednak czy na tyle rewolucyjne, żeby znacząco poprawić sytuację kupujących?

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.