Czy Polacy korzystają z pośredników w obrocie nieruchomościami?

30 marca 2012

nieruchmosci-online_logo

     68 proc. Polaków kupujących lub sprzedających mieszkanie korzysta z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami. 96 proc. wybiera zawsze agenta legitymującego się licencją – wynika z badania portalu Nieruchomosci-online.pl i Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości.

     Wyniki badania pokazały, że z usług pośredników w obrocie nieruchomościami korzysta 68,23 proc. respondentów. Główną przyczyną Czy_korzystales_z_uslug_biur_nieruchomosci1zainteresowania usługami pośredników jest troska o bezpieczeństwo transakcji – aż 65,45 proc. przebadanych osób deklaruje, że samodzielne kupowanie lub sprzedawanie nieruchomości niesie ryzyko niepowodzenia. Ankieta ujawniła także, że Polacy zdecydowanie wolą korzystać z usług pośredników, których kwalifikacje potwierdza licencja – zadeklarowało tak 96,18 proc. badanych.

     - Ciekawe wnioski przyniosły także odpowiedzi na pytania, jak oceniana jest własna wiedza potrzebna do samodzielnego przeprowadzenia transakcji na rynku nieruchomości. Przebadane osoby w większości twierdzą, że potrafią samodzielnie rozpoznać, czy cena mieszkania jest zawyżona lub zaniżona (54,69 proc.), potrafią skonstruować umowę przedwstępną, tak aby kupujący lub sprzedający się nie wycofał (52,43 proc.), a także rozpoznać, czy nieruchomość ma ukryte wady prawne (52,43 proc.). Mając zatem pełną wiedzę potrzebną do przeprowadzenia transakcji i tak wiele osób woli korzystać z usług pośredników. Sugeruje to, że doceniają oni zapewnianą przez pośredników pomoc w bezpiecznym przeprowadzaniu transakcji – mówi Michał Kurczycki, przedstawiciel szwajcarskiej firmy NNV AG, właściciela portalu Nieruchomosci-online.pl.

 

Dla_bezpieczenstwa_zakupu_sprzedazy_na_rynku_nieruchomosci_wybralbym1

     Ostatnia część badania dotyczyła tego, jaką pomoc, poza samym pośrednictwem w transakcji, respondenci chcieliby otrzymywać od pośredników (wypowiedzi otwarte). Pośród najczęściej deklarowanych pozycji znalazły się m.in.: kompleksowa obsługa prawna, podatkowa i kredytowa transakcji, pomoc w ustaleniu ceny nieruchomości, tak aby szybko znalazła ona potencjalnego nabywcę, wyszukiwanie atrakcyjnych cenowo i wolnych od wad prawnych nieruchomości do nabycia, pomoc w przeprowadzeniu negocjacji z nabywcą lub sprzedającym, fachowość i profesjonalizm, a także zaangażowanie i zrozumienie potrzeb klienta.

     - Wyniki badania pokazują, że pośrednicy w obrocie nieruchomościami cieszą się dużym zaufaniem społecznym i są postrzegani, jako potrzebni i użyteczni w pewnym przeprowadzeniu transakcji. Mnie osobiście cieszy także fakt, że Polacy wolą korzystać z usług licencjonowanych pośredników, bo daje im zapewnienie znacznej jakości usług. To ważny głos za utrzymaniem licencji dla pośredników, jako gwarancji wysokich kwalifikacji zawodowych na rynku nieruchomości dla ochrony konsumentów – komentuje Zbigniew Kubiński, Prezydent Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości. Badanie miało na celu poznanie sposobu korzystania przez Polaków z usług pośredników w handlu nieruchomościami, a także oczekiwań odnośnie tych usług. Zostało ono przeprowadzone przy pomocy ankiety internetowej, którą wypełniło 797 użytkowników portalu Nieruchomosci-online.pl. Wszyscy respondenci to osoby prywatne, które zamieściły ogłoszenie kupna lub sprzedaży nieruchomości w portalu. Ankieta została przeprowadzona pomiędzy 20 a 24 lutego 2012 roku.

Źródło: www.nieruchomosci-online.pl
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.