Nowe kolory w ogrodzie

22 marca 2012

pomarancz

     Wraz z nadchodzącą wiosną w naszym ogrodzie zagoszczą bardzo już wyczekiwane kolory. Najpierw pojawi się biel przebiśniegów, później żółto i fioletowo rozkwitną krokusy, wieloma barwami ożywią ogród tulipany i inne cebulowe.

     Im cieplej tym kolorów kwiatów i liści będzie w naszym ogrodzie coraz więcej. Ale to nie tylko rośliny decydują o barwie naszego ogrodu, zasadnicze znaczenie ma oczywiście kolor elewacji budynku, ale również barwa tzw. małej architektury ogrodowej: ogrodzenia, trejaży, pergoli, ławek, mebli ogrodowych i donic. Coraz częściej to właśnie te elementy mają decydujące znaczenie i do ich koloru dobiera się barwy drzew, krzewów i kwiatów.

ogrd
fot. Tomasz Ciesielski, www.bankfoto.net

     W nowoczesnej architekturze nowym trendem są intensywne barwy detali wyeksponowane na neutralnych nawierzchniach. Może czas aby w naszym ogrodzie zagościły np. elementy drewniane w kolorze intensywnie różowym, lazurowo niebieskim lub po prostu czerwonym czy żółtym. Pamiętajmy tylko by nawiązywały lub harmonizowały z kolorem elewacji budynku (można też elewację wzbogacić o element w nowym kolorze). Pomocą w wyborze barwy może być aktualna moda, butiki pełne są zdecydowanych, pełnych kolorów, które mogą cieszyć oko również w ogrodzie.

     Decydując się na wprowadzenie do ogrodu barwy niezwiązanej z roślinami należy zdecydować się na jeden dominujący kolor, tak aby ostateczny efekt „koloryzcji” nie przypominał świątecznej pisanki. Dopełnieniem dominanty będą wszak kolory roślin, które swoją różnorodnością przełamią intensywną barwę architektury ogrodowej. Dosadzenie roślin – tzw. rabatówki o kwiatach podkreślających kolor domu lub nowy kolor detali na pewno będzie dobrym posunięciem jeszcze bardziej eksponującym wybraną przez nas nową barwę.

FLORIADA
mgr inż. Małgorzata Bogusławska
projektant terenów zieleni

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.