Program MdM

30 września 2013

Fotolia 1997772 LDnia 14 maja 2013 r. rząd przyjął projekt ustawy dofinansowania kredytów w ramach programu "Mieszkanie dla młodych". Program wystartuje 1 stycznia 2014 r. i trwać ma do końca 2018. Wnioski o kredyt z dopłatą będę mogły być składane do 30 września 2018 r.

Dla kogo?

Mieszkanie dla młodych to rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych, z którego skorzystać mogą wyłącznie osoby do 35 roku życia, zarówno rodziny, jak i single oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. W przypadku małżeństw wystarczy, że tylko jeden z członków nie ukończy 35 lat. Ci, którzy w danym roku ukończą 35 rok życia będą mogli zaciągnąć kredyt preferencyjny do końca roku kalendarzowego. Osoby, które będą się starać o przyznanie kredytu z doplatą nie mogą być właścicielami innego mieszkania czy udziału w budynku, w którym mogłyby uzyskać samodzielny lokal.

Jakie mieszkania?

Program wspiera jedynie osoby zaciągające kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku pierwotnego. Ponad to mieszkanie to musi być pierwszym mieszkaniem osób, które chcą skorzystać z dopłat. Nie mogą oni również być właścicielami innego mieszkania. Mieszkanie to nie może również przekroczyć dopuszczalnego limitu metrażowego, który wynosi 75 m2. Jednak dopłatą objęte zostanie jedynie 50 m2. Ponad to program zakłada również limity ceny za m2. Cena za 1 m2 powierzchni użytkowej nie może przekroczyć średniej dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

Dopłaty

Dopłata, której najniższy pułap wynosić będzie 10%, wypłacana będzie jednorazowo. Na dodatkowe 5% dopłaty mogą liczyć małżeństwa z dziećmi. Jeśli w ciągu 5 lat od momentu zakupu mieszkania w rodzinie tej pojawi się trzecie lub kolejne dziecko, uzyska ona dodatkowe 5%. Łącznie liczyć można na dodatkowe 20% dopłaty.

Sprzedaż lub wynajęcie mieszkania

Mieszkanie uzyskane w ramach programu będzie mogło być sprzedane po upływie pięciu lat od jego zakupu, chyba że pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup innego lokalu. Przed upływem 5 lat nie można mieszkania ani sprzedać ani wynająć. Sprzedaż w ciągu 5 lat od zakupu grozi koniecznością oddania proporcjonalnej części dopłaty podstawowej do kredytu. Nie zostanie jednak odebrane wsparcie z tytułu posiadania dzieci.

KupDOM

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.