Rynek mieszkaniowy Poznań - listopad

06 stycznia 2013

Fotolia_5610358_M    Listopad okazał się kolejnym miesiącem, w którym spadały ceny nieruchomości w Poznaniu. Spadek cen transakcyjnych wyniósł aż 6,6% i średnia cena nabywanego mieszkania to 4296zł za m kw. To bardzo blisko limitu dla mieszkań w programie RNS (4120zł).

Dzięki temu mieszkańcy Poznania mieli jeszcze szansę na dopłaty kupując mieszkanie z rynku wtórnego. Presja obniżania cen byla u nas silniejsza niż w innych miastach, gdzie dysproporcje pomiędzy limitami cen w RNS a średnimi cenami na rynku są zbyt głębokie.

     Średnia spadków cen mieszkań w ciągu ostatnich 12 miesięcy dla siedmiu największych analizowanych miast Polski wynosi 9,6%. Niestety dla sprzedających, Poznań znajduje się w czołówce spadków cen, które wyniosły aż 16,4%. Niższe ceny transakcyjne są nie tylko przejawem trwającego od dłuższego czasu trendu. Są także dowodem na zmniejszającą się zdolność nabywczą Polaków, asekuracyjne podojście do zakupów i znaczne obniżenie poprzeczki względem standartu nabywanego lokalu.
Istotne spadki cen notowanych w transakcjach doprowadziły do bardzo dużych różnic pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi, które przekroczyły 17%. Swiadczy to o dużej dysproporcji pomiędzy obecną ofertą rynkową a oczekiwaniami i realnymi możliwościami kupujących.

Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe w cenie do 200tys. zł. Stanowią one 75% transakcji zawieranych w listopadzie w Poznaniu.


Źródło: Raport Szybko pl Metrohouse i Expandera

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.