Rachunek powierniczy - sposób na bezpieczne kupno i sprzedaż mieszkania

22 marca 2012

201203261416_IMAG0095     Marzenia o własnym mieszkaniu są tak silne, że większość z nas, by je spełnić decyduje się na długoteminowe spłaty zaciągniętego kredytu. Co zrobić by cała  transakcja przebiegła pomyślnie?To już kolejna część naszego Poradnika w pigułce. W tej części powiemy kilka słów o rachunku powierniczym.

     Rachunek powierniczy jest produktem bankowym, którego zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa transakcji, szczególnie tych obarczonych wysokim ryzykiem. Rachunek ten chroni wpłaty nabywców nieruchomości. Ten rodzaj rachunku sprawdza się zarówno, gdy chcemy zakupić mieszkanie bądź dom na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Musimy pamiętać, że gdy zdecydujemy się na kupno mieszkania od dewelopera to od momentu wpłacenia pierwszych pieniędzy do odebrania kluczy do mieszkania miniedużo czasu i co ważne zwiększa to także prawdopodobieństwo, że deweloper może mieć problemy finansowe.

     Owy rachunek jest trójstronną umową pomiędzy bankiem, kupującym a sprzedającym daną nieruchomość. Jego posiadaczem jest deweloper, wpłacone pieniądze na to konto pomagają mu wywiązać się z warunków zapisanych w uprzednio stworzonej umowie. Od kwetnia wejdzie w życie nowa „umowa deweloperska”. Wprowadzi ona nowe przepisy w postaci obowiązku korzystania z takiego rachunku powierniczego przez deweloperów. Rachunek ten to kolejny instrument zabezpieczający nabywcy - ale będzie on obowiązywał wówczas kiedy inwestycja zostanie oddana do sprzedaży po terminie.

     Istnieją dwa rodzaje rachunków otwarte i zamknięte. Na ten pierwszy środki są wpłacane transzami, dopiero po zakończeniu określonego etapu pracy jaką wykona inwestor. Na drugi zaś środki finansowe trafiają po zakończeni całości pracy, lub też po przedstawieniu umowy kupna, czyli aktu notarialnego, wszystko to zależy od zapisów w sporządzonej umowie.

Musicie Pańatwo wiedzieć, iż środkom zdeponowanym na takim rachunku jakim jest rachunek powierniczy przysługuje ochrona, która gwarantuje:
- bezpieczeństwo środków w sytuacji, gdy toczy się postepowanie egzekucyjne przeciwko deweloperowi (środki nie podlegają zajęciu)
- bezpieczeństwo środków w sytuacji, gdy firma wykonująca upada (środki znajdujące się na rachunku zostają wyłaczone z masy upadłościowej).
- gdy nastepuje śmierć posiadacza rachunku, kwota na nim zgromadzona nie wchodzi w spadek po posiadaczu owego rachunku
Ten komfort bezpieczeństwa jaki daje nam rachunek powierniczy kosztuje, często jego cena jest już w liczona w cenę nieruchomości.Rynek wtórny oferuje nam depozyt notarialny działający podpbnie jak rachunek powierniczy.

     Gdy zamierzamy nabyć nieruchomość musimy wpłacić pieniądze na konto należące do notariusza, przed podpisaniem aktu notarialnego, dopiero gdy akt zostanie podpisany pieniądze bedą zdeponowane u notariusza, po jego podpisaniu pieniądze trafiają do sprzedającego
Istotne jest to, że notariusz może, ale i tez nie musi zgodzić się na depozyt. Pamietajmy, że koszt całej transakcji, sporo wzrośnie jesli będzie obejmował wspomniany depozyt.
(AK)

 

Zobacz także ...

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …
 

fotOlej, lakierobejca czy impregnat? O tym, jaki produkt wykorzystać do renowacji drewna w ogrodzie decyduje kilka czynników. Dobre dopasowanie wyrobu do zadania sprawi, że prace przebiegną szybko, a my będziemy mogli w pełni cieszyć się pięknym wyglądem drewnianych mebli, które dzięki naszym działaniom zyskają nowe życie.

Więcej …
 

 

Przygotuj się na zmiany – zacznij od mieszkania

Po latach kolejnych rekordów na rynku mieszkaniowym klienci z nadzieją spoglądają w 2018 r. i czekają na spadek cen. Pewne jest, że zmiany na rynku nastąpią, jednak czy na tyle rewolucyjne, żeby znacząco poprawić sytuację kupujących?

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.