Jaki fundament pod ogrodzenie sprawdzi się najlepiej?

06 czerwca 2022

fotCzy możliwe jest wykonanie ogrodzenia bez podmurówki? Odpowiedź jest prosta: tak, ale… nie będzie ono solidne ani trwałe, a więc takie rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku lekkich konstrukcji tymczasowych.

Aby płot służył nam przez wiele lat,warto zatem postawić fundament, ale… może być on punktowy, jeśli zdecydujemy się na panele ogrodzeniowe. Można zaoszczędzić w ten sposób czas, siły i pieniądze. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

 

Fundament pod ogrodzenie pełninie tylko funkcję dekoracyjną, lecz także zapewnia stabilność całej konstrukcji. Aby stworzyć idealny duet, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak chociażby: położenie terenu, rodzaj podłoża orazmateriały, z których zostanie wykonany płot.

Na całej długości?

Jeśli decydujemy się na ciężką konstrukcję płotu (np. betonową), warto postawić fundament na całej jego długości poniżej strefy zamarzania, dobierając odpowiednią głębokość wykopu w zależności od rejonu Polski. W zachodniej i północno-zachodniej części naszego kraju wystarczy wykopać 80 cm, na północy i w centrum – 100 cm, na południu – 120 cm, a na północnym-wschodzie – 140 cm. Jeśli na działce jest taki rodzaj gruntu, który nie zwiększa swojej objętości podczas mrozów, np. piasek – głębokość fundamentu może byćmniejsza. Podwalinę należy wykonaćna szerokość ogrodzenia, pamiętając, że ława fundamentowa musi wystawać ok. 10 cm nad powierzchnię. Warto także uzbroićpodmurówkę – w tym celu rozkłada się na dnie wykopu metalowe pręty, które nie powinny być jednak montowane bezpośrednio w podłożu. Należyumieścić je zatem w 5-centymetrowej warstwie betonu. Ponadto opłaca się zainwestować w poziomą izolację przeciwwilgociową(np. z folii, papy czy masy bitumicznej), dzięki której unikniemy powstawania nieestetycznych wykwitów na murze lub słupach.

Fundament może mieć także formę uskokową – głębszy pod słupkami i płytszy pod przęsłami (płytka podwalina od 30 do 60 cm). W ten sposób można ograniczyć koszty wykonania ogrodzenia. Należy jednak wykonać szczeliny dylatacyjne, np. poprzez zastosowanie przekładek ze styropianu, które oddzielą części o różnej głębokości. W ten sposób unikniemy uszkodzeń i zapobiegniemy osiadaniu konstrukcji. Warto podkreślić, że to doskonałe rozwiązanie w przypadku nierównego, pochyłego terenu.

A kiedy punktowo?

Jeśli zdecydujemy się na ogrodzenie lekkie, np. panelowe, nie musimy wykonywać podmurówki na całej długości. Wystarczy tylko wykonać solidne punktowe fundamenty pod słupkami. – Ogrodzenia panelowe ze stali dobrze komponują się z nowoczesną architekturą, która preferuje minimalistyczne, proste bryły, dlatego zyskują na popularności, również z uwagi na atrakcyjną cenę. W dodatku nie wymagają całościowych fundamentów, co zmniejsza koszt inwestycji, skraca czas realizacji prac i związane z tym uciążliwości –mówi Jarosław Danielski z firmy Fortlook, polskiego producenta wysokiej jakości ogrodzeń panelowych.– Oferowane przez Fortlook rozwiązania są ocynkowane galwanicznie i objęte 5-letnią gwarancją antykorozyjną. Panele mogą być pomalowane na dowolny kolor z palety RAL, co zapewnia szerokie możliwości aranżacji – dodaje. Aby trawa nie wrastała w ogrodzenie, należy zabezpieczyć teren pod nim, np. gotową podmurówką, którą również można znaleźć w ofercie marki Fotlook.Na trwałość konstrukcji ma wpływa zarówno sposób wykonania fundamentu, jak i parametry użytego betonu. Należy zatem dobrać odpowiedni jego typ do rodzaju podłoża.

Pracę nad fundamentem zaczynamy od dokładnego oczyszczenia i wyrównania terenu. W następnej kolejności należy wyznaczyć linię ogrodzenia przy pomocy drewnianych palików i linek. Zazwyczaj wykopy możemy wykonać samodzielnie przy użyciu szpadla czy łopaty. W przygotowanym korycie umieszczamy szalunek z desek (w niektórych przypadkach można go zastąpić deskowanie folią), układamy zbrojenie i zalewamy betonem– najlepiej gotową mieszanką z betoniarni.

Pełny fundament należy wykonać, zwłaszcza gdy w ogrodzie przebywa pies, który może przekopać się pod ogrodzeniem. Zastosowanie podmurówki skutecznie zabezpieczy także lekkie panele przed uszkodzeniami na skutek działania czynników atmosferycznych, przede wszystkim wiatru, a także kradzieżą. To również gwarancja dłuższej trwałości płotu. Warto więc zadbać o tak ważny element inwestycji w ogrodzenie.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.