Cieplej i oszczędniej dzięki termomodernizacji. Jak zadbać o klimat i domowy budżet?

01 listopada 2021

fotW długie, jesienno-zimowe wieczory marzymy o tym, aby zaszyć się w przytulnym wnętrzu, z kubkiem ulubionego, rozgrzewającego napoju. Ciepło domowego ogniska nabiera wtedy dosłownego znaczenia.

Żeby w pełni móc się nim cieszyć, warto zadbać o kompleksową termomodernizację budynku, co przynosi korzyści ekonomiczne, poprawia nasz komfort i jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Jakie rozwiązania wybrać przy inwestycji i jak pozyskać dofinansowanie?

 

Galopujące ceny nośników energii, szerokie możliwości uzyskania wsparcia i coraz większa świadomość w zakresie zmian klimatycznych oraz zanieczyszczenia powietrza skłania Polaków do termomodernizacji domów. W myśl zapisów warunków technicznych (WT 2021), nowopowstające budynki muszą być już wznoszone zgodnie z zaostrzonymi wymaganiami w zakresie parametrów termicznych. Wiele osób mieszka jednak w obiektach liczących kilkadziesiąt lat, zbudowanych z użyciem technologii, które nie spełniają współczesnych wymogów i potrzeb. Dzięki wymianie stolarki okienno-drzwiowej, ociepleniu przegród zewnętrznych i modernizacji źródła ogrzewania, można sprawić, że dom będzie bardziej energooszczędny, z korzyścią dla naszej kieszeni i klimatu.

Termomodernizacja? Tak, ale kompleksowa!

Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym odczuwamy, jak szybko energia cieplna „ucieka” z naszego domu przez nieszczelne okna, drzwi zewnętrzne czy też pozbawiony odpowiedniej termoizolacji dach. W wyjątkowo wietrzne dni możemy wręcz na własnej skórze poczuć zimne podmuchy powietrza docierające do wnętrza budynku – a nie na takiej „wentylacji” pomieszczeń nam przecież zależy. Chcemy mieć ciepło pod kontrolą, w czym pomoże wykonanie termomodernizacji obiektu. Sama inwestycja w nowe źródło ogrzewania nie będzie jednak wystarczająca, gdy do czynienia mamy również z kwalifikującą się do wymiany stolarką okienno-drzwiową. Dlatego też prace termomodernizacyjne powinny być wykonane kompleksowo i eliminować wszystkie mostki termiczne, a więc te punkty w konstrukcji budynku, przez które cenne ciepło w niekontrolowany sposób przenika na zewnątrz. Tylko wtedy uzyskamy pożądany efekt.

Jak zdobyć dofinansowanie do inwestycji?

Przed rozpoczęciem inwestycji trzeba skalkulować koszty. Skala wydatków może wydawać się duża, jednak do dyspozycji mamy różne możliwości wsparcia finansowego. Przede wszystkim, warto zorientować się, czy i jakie systemy dofinansowania obowiązują na terenie naszego samorządu. – Dla wielu inwestorówróżne opcje uzyskania dotacji, w zależności od tego, jaki zakres prac jest planowany i jaka jest specyfika danego budynku, zapewnia ogólnopolski program „Czyste Powietrze”, który obecnie funkcjonuje na nowych, uproszczonych zasadach. Mogą z niego też skorzystać osoby, które już wcześniej wymieniły źródło ciepła, a teraz chcą np. wymienić stolarkę okienną czy też zamontować instalację fotowoltaiczną – mówi Marcin Garbaciak, Menadżer ds. Szkoleń z firmy KRISPOL, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ-BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”.Kolejną możliwością jest tzw. ulga termomodernizacyjna, czyli odliczenie (do 53 000 zł) dla podatników, którzy są właścicielami i współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Co istotne, można ją łączyć np. z dotacją z programu „Czyste Powietrze”.Pozostaje pytanie, jakie rozwiązania wybrać przy realizacji prac?

„Zielone” rozwiązania dla Twojego domu

Przeglądając szeroką ofertę wyrobów wykorzystywanych przy termomodernizacji budynku, możemy czuć się nieco zdezorientowani. Gama dostępnych rozwiązań jest bowiem bardzo szeroka, do tego różnią się one od siebie parametrami użytkowymi. Co wziąć więc pod uwagę przy wyborze? Przy korzystaniu z dofinansowania w programie „Czyste Powietrze” niezbędne jest zastosowanie urządzeń i materiałów spełniających konkretne, określone w programie wymagania techniczne. Dla ułatwienia, powstaławięc specjalna lista tego typu zielonych produktów kwalifikujących się do dofinansowania – jako inwestorzy możemy skorzystać z internetowej wyszukiwarki, aby wybrać najlepsze dla naszej inwestycji rozwiązanie.

Porady możemy też uzyskać w punktach sprzedaży, gdzie fachowcy doradzą nam po jakie rozwiązania warto sięgnąć. W przypadku okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej zwróćmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła oznaczony symbolem „U” – im jest on niższy, tym dany wyrób jest „cieplejszy”, czyli zapewnia mniejsze straty energii termicznej. – Wymagania budownictwa energooszczędnego spełniają nasze okna FEN 92. To okna klasy premium o współczynniku przenikania ciepła Uw=0,76 W/(m2·K), które mimo dostosowania do szklenia o grubości nawet 48 mm, cechuje elegancki wygląd –mówiMarcinGarbaciak– Jeśli decydujemy się na kompleksową wymianę stolarki, to najlepiej sięgnąć po rozwiązania od jednego producenta, gdyż zyskujemy dzięki temu m.in. oszczędność czasu, szeroką gamę dodatków oraz spójny wygląd w ramach jednej linii wzorniczej. Do okien można więc dopasować energooszczędne drzwi zewnętrzne SOLANO oraz bramę garażową VENTE 60 z systemem ciepłego montażu, dostępnym w naszych salonach i punktach sprzedaży na terenie całej Polski – dodaje ekspert.

Dobrze wykonana termomodernizacja przynosi długofalowe korzyści: niższe koszty eksploatacji domu przez kilkadziesiąt lat, wyższy komfort cieplny i wygodę dla użytkowników, spokój i niezakłóconą ciszę oraz poprawę wyglądu budynku – a co za tym idzie, wyższą wartość nieruchomości. To również skuteczny sposób na lepszą jakość powietrza – wspólnego dobra, z którego wszyscy korzystamy.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻBUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Profix, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI.Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.