Ogrodzenie – budujemy zgodnie z prawem

11 października 2021

fotCzy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia? A może wystarczy tylko zgłoszenie inwestycji do odpowiedniego urzędu? Czy konieczne jest zachowanie przy tym określonej odległości od granicy działki? Jaką maksymalną wysokość może mieć płot?

Na te pytania warto poznać odpowiedź, zanim rozpoczniemy inwestycję w zabezpieczenie terenu. Podpowiadamy więc, jakich formalności trzeba dopełnić, aby ogrodzić posesję zgodnie z prawem.

 

Z grodzeniem działki, poza wyborem odpowiedniego rozwiązania i jego montażem, związane są również kwestie formalne, które mogą wpływać na kształt inwestycji. Zapoznanie się z przepisami prawa budowlanego w tym zakresie pozwoli nam więc uniknąć przykrych niespodzianek i zrealizować prace zgodnie z obowiązującymi wymogami.

Kiedy należy zgłosić budowę ogrodzenia do odpowiedniego organu?

To czy budowa wymaga zgłoszenia do określonych organów, zależy od parametrów i usytuowaniaogrodzenia.Jeśli planujemy postawić je tuż przy drodze gminnej, powiatowej czy wojewódzkiej, musimy powiadomić o tym fakcie starostwo powiatowe lub urząd miasta.Dlaczego? Nasza inwestycja nie może stwarzać ryzyka ograniczenia widoczności dla kierowców.Zgłoszenie konieczne jest także, gdy wysokość płotu przekracza 2,2 m od poziomu terenu. Należy to zrobić minimum na 21 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych. Tyle czasu urzędnicy mają bowiem na zapoznanie się z wnioskiem, który powinien zawierać: rodzaj, zakres, termin rozpoczęcia i sposób wykonywania robót, a także oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane(czasem konieczne są także szkice planowanego ogrodzenia). Jeśli przed upływem tego terminu, nie otrzymamy sprzeciwu (zazwyczaj pojawia się on, gdy budowa ogrodzenia narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego; od decyzji tej przysługuje jednak odwołanie do organu drugiej instancji), możemy zacząć prace.Jeśli nie spełnimy tych formalności, inwestycja może zostać uznana jako samowola budowlana, a nam może grozić np. kara grzywny czy też konieczność rozbiórki płotu. Pozwolenie na budowę ogrodzenia wymagane jest tylko wówczas, gdy pełni ono funkcję muru oporowego i chcemy zabezpieczyć teren przed obsuwaniem się.

Jakie są zasady stawiania ogrodzenia?

Jeśli planujemy wykonać ogrodzenie na granicy działki, musimy uzyskać zgodę sąsiada (nie jest wymagana, gdy odsuniemy sięod granicy). Taką inwestycję można zrealizować wspólnie – wówczas obie strony będą partycypowaćw kosztach zakupu, montażu i utrzymania jej w należytym stanie. Z kolei od strony ulicy, płot nie może wychodzić poza linie rozgraniczające drogę. Wysokość ogrodzenia może być ograniczona tylko miejscowym planem zagospodarowania, podobnie jak rodzaj przęseł– pełnychlub ażurowych.Pamiętajmy jednak, że projekt ogrodzenianie może zawierać ostrych elementów (np. drutu kolczastego czy tłuczonego szkła) poniżej wysokości 1,8 m, gdyż mógłby stwarzać zagrożenie dla ludzi.Każdypłot musi posiadać ponadto bramę o szerokości co najmniej 2,4 m oraz furtkę o minimalnej szerokości 0,9 m, które otwierają się do wewnątrz.

Ogrodzenie, ogrodzeniu nierówne – jakie sprawdzi się najlepiej?

Gdy wszystkie formalności mamy już za sobą, nie pozostaje nic innego niż rozpoczęcie prac. Obecnie inwestorzy coraz częściej wybierają ogrodzenia panelowe, gdyż charakteryzują się one najlepszą jakością w stosunku do ceny.Mają ciekawy design, dopełniający modernistyczne projekty domów, a przy tym są bardzo trwałe. Z uwagi na ażurowe wykończenie świetnie wpisują się ponadto w inwestycje, które chcą zachować kontakt z naturą. Odgradzają nas od otoczenia w sposób dyskretny, nie przytłaczając piękna przyrody. Chcemy bowiem czerpać to, co najlepsze z nowoczesnych technologii, a równocześnie otaczać się zielenią. Panelowe ogrodzenia stanowi ponadto świetną podporę dla roślin pnących, dzięki którym uzyskanym naturalny dekoracyjny efekt i odrobinę więcej prywatności. –Panelowe ogrodzenia Fortlookcechujeduża odporność na korozję z uwagi na zaawansowane technologie użyte przy produkcji. Nasze produkty są malowane proszkowo, dzięki czemu powłoka jest bardzo wytrzymała i nie wymaga ciągłej konserwacji. Co więcej, realizujemy zamówienia w bardzo krótkim czasie, co nas wyróżnia na rynku: w ciągu 7 dni dostarczamy rozwiązania standardowe, a 14 dni przygotowywane według specyfikacji klienta– mówi Jarosław Danielski z firmy Fortlook, polskiego producenta wysokiej jakości ogrodzeń panelowych.

Pamiętajmy, że budowa ogrodzenia może wymagać wykonania w określonych przypadkach czynności urzędowych. Dodatkowo zadbajmy o to, aby projekt był zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, sprawdźmy, co w naszej okolicy jest dozwolone, a jakich rozwiązań powinniśmy unikać.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.