Skuteczne sposoby na odśnieżanie

08 lutego 2021

fotPrzyszła długo wyczekiwana zima. Śniegu przybywa, z czego z pewnością cieszą się dzieci. Saneczkowy czas jest jednak dość wymagający dla dorosłych. Musimy bowiem zadbać o odśnieżenie posesji i dojazdu do niej, aby móc bezpiecznie się poruszać oraz zapewnić sobie swobodny dostęp do budynku.Jakie narzędzia ułatwią nam pracę?

 

Z kopyta kulig rwie, hej kulig rwie – śpiewali niegdyś Skaldowie. Śnieżna zima jest piękna i dostarcza niezapomnianej rozrywki. Zabawa w robienie orzełków, bitwa na śnieżki czy wyprawa na sanki, a potem ognisko na polanie, aby rozgrzać zmarznięte ciało… To z pewnością ciekawe aktywności. Jednak z zimową porą roku wiążą się również dodatkowe obowiązki, do których należy przede wszystkim odśnieżanie chodnika przy posesji, podjazdu do garażu czy ścieżek, którymi poruszamy się w otoczeniu swojego domu.Jak ułatwić sobie tę pracę? Wystarczy zaopatrzyć w jedno podstawowe, ale dobrej jakości narzędzie.

Proste w użytkowaniu i skuteczne

Przy dużej powierzchni działki do odśnieżania można wykorzystać kosiarkę typu traktorek, do którejnależy dokupić i zamontować z przodu pług. Będzie to z pewnością najszybszy i najwygodniejszy, ale jednocześnie najdroższy sposób radzenia sobie zzalegającym śniegiem (trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, akcesoria oraz paliwo). Większość osób nie posiada jednak takich urządzeń, a w dodatku z uwagi na ich rozmiary nie sprawdzą się one w każdym terenie. Przy wąskich przejściach konieczne będzie użycie siły rąk i odpowiedniego narzędzia ręcznego.

Łopata do śniegu powinna być zatem na wyposażeniu każdego domu. Jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej? W sklepach znajdziemy zazwyczaj rozwiązania z trzonkiem drewnianym bądź metalowym – ten pierwszy będzie bardziej przyjemnyw dotyku dla zmarzniętych rąk i utrzyma lepiej ich ciepłotę.Może on być ponadto zakończonym łyżką wykonaną z tworzywa sztucznego (najtańsza alternatywa, ale i najmniej trwała, w najgorszym wypadku może przetrwać zaledwie jeden sezon), metalu lub aluminium. – Warto zwrócić uwagę na tę ostatnią opcję, gdyż aluminium jest materiałem wytrzymałym, a w dodatku lekkim, co okazuje się niezwykle ważne, zwłaszcza przy usuwaniu mokrego śniegu. Taka łopata jest zatem znacznie bardziej poręczna przy pracy, szczególnie jeśli wyposażona jest w wygodny uchwyt, jak w przypadku sprzętu JUCO – tłumaczy Daniel Światłoń, Kierownik Działu Technicznego JUCO – firmy, która ma w swojej ofercie wysokiej jakości narzędzia ręczne, wykonywane przy zastosowaniupołączenia tradycyjnych technikkowalskich i nowoczesnych technologii.

Co istotne, powierzchnia robocza łopaty powinna być dość szeroka, aby można było odśnieżać duże połacieterenu za jednym razem.Jeśli jednak pracę tę miałaby wykonywać osoba o mniejszym wzroście i wadze, np. nastolatek, to dobrym wyborem jest zakup sprzętu, w którym część robocza jest węższa, aby ciężar zgarnianego jednorazowo śniegu nie okazał się zbyt duży. Taka wersja szufli będzie również idealna do odśnieżania schodów.

Bez poślizgu

Odśnieżanie to jednak nie wszystko – pod warstwą białego puchu może być jeszcze lód. Można rozkruszyć go łopatą, ale taką bez ostrych krawędzi, zabezpieczonych gumą. Trzeba to jednak robić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić chodnika. Dużo skuteczniejsze będzie posypanie nawierzchni piaskiem lub mikrogresem – dzięki temu nie będziemy ślizgać się po lodzie. Można użyć też soli kamiennej, która dzięki swoim właściwościom chemicznym szybko go rozpuści. Wadą tego białego, słonego proszku jest jednak wyjałowienie ziemi przylegającej do kostki, dlatego nie warto stosować go w pobliżu roślinności ogrodowej. Może też zostawiać ślady na butach, a więc coraz częściej odchodzi się od jej używania.

Obowiązek sprzątania błota, śniegu i lodu z chodników wzdłuż posesji mająwłaścicielenieruchomości bądź osoby nią zarządzające w przypadku budownictwa wielorodzinnego. O porządek dobrze jest dbać systematycznie – im grubsza warstwa białego puchu, tym trudniej ją później usunąć, dlatego warto odśnieżać kilkukrotnie podczas opadów śniegu, nie czekając do momentu ich ustania. Z dobrym narzędziem uwiniemy się z tym szybko i sprawnie.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.