Przegląd dachu przed zimą. Jak zabezpieczyć newralgiczne punkty?

02 listopada 2020

fotZima znów zaskoczyła drogowców – to komunikat, który często słyszymy, gdy za oknem chłód i śnieg. My jednak dobrze przygotujmy się przed nadejściem najzimniejszej z pór roku i poza wykonaniem niezbędnych prac w przydomowym otoczeniu, skontrolujemy również strategiczne punkty dachu. Na co zwrócić szczególną uwagę i jak naprawić ewentualne usterki?

 

Sezonowy przegląd dachu – wykonywany przed zimą i na wiosnę – to ważny punkt w kalendarzu każdego właściciela domu. Koszt takiej kontroli i przeprowadzenia ewentualnych napraw jest znacznie niższy, niż wydatki poniesione na późniejsze poważne remonty, jeśli zaniechamy cyklicznej konserwacji. Szczelny dach zabezpiecza budynek nie tylko przed działaniem czynników atmosferycznych, lecz także przed stratami ciepła (tą drogą może „uciekać” 10-25% energii cieplnej).Skutki zaniedbań możemy więc szybko odczuć w wydatkach poniesionych na ogrzewanie domu. Przygotujmy zatem checklistę elementów do sprawdzenia i do dzieła!

Pokrycie gotowe na zimę

Prace związane z jesiennym przeglądem dachu można, przynajmniej częściowo, wykonać samodzielnie, lecz jeszcze lepiej powierzyć je fachowcom, którzy wcześniej kładli pokrycie. To dobre rozwiązanie, gdyż dekarzeznają konstrukcję dachową i są wyposażeni w odpowiedni sprzęt umożliwiający bezpieczne poruszanie się po połaci.

Od czego należy zacząć? Najpierw skontrolujmy stan orynnowania. Nieszczelne bądź zapchane liśćmi, fragmentami gałęzi – zwłaszcza w sąsiedztwie wysokich drzew –czy też piaskiem rynny nie gwarantują odpowiedniego odpływu wody. Stwarza to ryzyko zalania elewacji i jej destrukcji oraz rozwoju na ścianach zewnętrznych domu nieestetycznych grzybów oraz pleśni. Woda opadowa może się też dostawać pod okap, co grozi uszkodzeniem drewnianej konstrukcji dachu przez wilgoć. Udrożnienie rynien to działanie, które zrealizujemy sami – wystarczy drabina i podstawowe narzędzia. Jeśli jednak wykryjemy przy tym nieszczelności, to ich zaizolowanie może wymagać użycia specjalnych uszczelek lub silikonu dekarskiego (w zależności od tego, czy rynny zbudowane są z tworzyw sztucznych czy też stalowe).

Kolejny etap przeglądu to sprawdzenie newralgicznychpunktów dachu. Należą do nich głównie wszystkie obróbki blacharskie, kosze dachowe, przejścia przez połać (np. anteny) oraz połączenie komina z pokryciem. Jeśli wcześniej zaobserwowaliśmy przecieki podczas obfitych opadów deszczu, dokładnie skontrolujemy teraz te miejsca. Zweryfikujmy czy uszczelnienie nie wykruszyło się, a taśmy izolujące są stabilnie zamocowane. Jakie rozwiązania zastosować, jeśli konieczne będzie wykonanie naprawy?

Szczelny dach nad głową

Do zabezpieczenia „wrażliwych” połączeń na dachu można wykorzystać różnego rodzaju wyroby – wspomniany wcześniej silikon dekarski, specjalne kleje czy wodoszczelne masy. Skuteczną izolację, a przy tym łatwą aplikację zapewniają produkty na bazie butylu – taśmy i wstęgi butylowe. Z powodzeniem używane są one zarówno przy wykonywaniu nowych, jak i renowacji istniejących pokryć dachowych. Rozwiązania te wyróżnia wysoka elastyczność, dzięki czemu bez problemu można precyzyjnie dopasować je do kształtu zabezpieczanego elementu. – Butyl sam w sobie jest klejem, więc nie ma już koniecznościstosowania dodatkowych łączników. Szczelnie przylega do różnego rodzaju powierzchni, jest nietoksyczny, odporny na działanie czynników atmosferycznych oraz grzybów i pleśni. Bardzo dobrze sprawdza się więc w wymagającym środowisku dachowym – mówi dr inż. Karol Kożuch z polskiej firmy AIB, specjalizującej się w produkcji rozwiązań izolacyjnych na bazie butylu. – Przed aplikacją trzeba tylko zadbać o dokładne oczyszczenie podłoża, które powinno być również suche – dodaje ekspert.

Do wyboru są różnego rodzaju wyroby z butylu, jak np. taśmy kominowe, które można wykorzystać przy uzupełnieniu miękkiej obróbki komina, taśmy gwoździowe służące do uszczelnienia punktów, gdzie przez połać przechodzą gwoździe oraz śruby, czy też wstęgi butylowe, jakie można zastosować m.in. do izolacji koszów oraz świetlików dachowych.

Szczelny dach nad głową podczas zimy to komfort użytkowania pomieszczeń iograniczenie strat ciepła, a więc mniejsze rachunki za ogrzewanie domu. To także spokój dla nas, jako właścicieli budynku – wykonanie jesiennego przeglądu sprawi, że nie będziemy musieli z obawą spoglądać na pokrycie dachowe, gdy tylko za oknem zacznie mocno wiać i padać. Regularna konserwacja z użyciem dopasowanych rozwiązań pozwoli nam uniknąć kosztownych remontów i przez lata cieszyć się trwałym i estetycznym dachem.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.