Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – dla kogo?

06 lipca 2020

fotBrama, bramie nierówna i dotyczy to nie tylko jakości jej wykonania, lecz także rozmiarów oraz zastosowanego napędu. Szczególnie popularne są dwa rodzaje tego typu rozwiązań: przesuwne bądź dwuskrzydłowe. Które z nich sprawdzi się lepiej na naszej posesji? Oto kilka wskazówek, aby wybór okazał się w pełni świadomy.

 

Ważnym elementem inwestycji w dom, jest ogrodzenie działki, na której został pobudowany. A zwieńczenietakiego przedsięwzięciastanowi brama wjazdowa, która w myśl przepisów budowlanych musi mieć co najmniej 2,4 m szerokości. Jakąkonstrukcję wybrać? To zależy od wielu czynników. Przedstawiamy plusy i minusy dwóch najbardziej popularnych rozwiązań oraz warunki do ich zastosowania.

Przesuń…

Brama wjazdowa przesuwna zapewnia znaczną oszczędność miejsca na podjeździe posesji. Idealnie sprawdza się zatem w przypadku działek szerokich i krótkich, gdyż skrzydło porusza się równolegle po jednym z boków (taka brama może mieć więc duże rozmiary). Wybierając tę opcję, mamy ponadto pewność, że wyrób nie otworzy się samoczynnie przy silnych podmuchach wiatru, a to z kolei jest gwarancją bezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku gospodarstw z małymi dziećmi. Dodatkowo może być wyposażona w system antywłamaniowy. To jednak nie wszystko– w wersji z napędem (podobnie jak wersja dwuskrzydłowa), jest wyjątkowo łatwa w obsłudze. Ma również duże walory estetyczne – nowoczesne modelewyróżniają sięatrakcyjnym designem i kolorystyką.Wśród bram wjazdowych przesuwnych mamy do wybory jedną z dwóch wersji: szynową (porusza się po szynie na specjalnych rolkach; trzeba te konstrukcje regularnie czyścić) bądź samonośną (skrzydło posiada przeciwwagę, a więc utrzymuje się ponad powierzchnią gruntu bez dodatkowych mechanizmów). Czy istnieją jakieś ograniczenia, które uniemożliwią nam wybór takiego rozwiązania? Jedynym jest odpowiednia przestrzeń w miejscu, w którym ma zostać ulokowana brama, aby można było ją swobodnie przesuwać w bok.

Uchyl…

Nie zawsze mamy jednak wystarczającą ilość miejsca wzdłuż ogrodzenia, wtedy lepszym pomysłem jest bramaskrzydłowa uchylna, zwana profesjonalnie dwuskrzydłową. Wówczas odwrotnie niż poprzednio: możemy dysponować wąską działką, ale koniecznie długą – skrzydła będą otwierać się do środka i zajmować sporą przestrzeń na podjeździe. Niemniej jednak to niezwykle efektowna opcja, która sprawdzi się przede wszystkich przy budynkach o klasycznej architekturze, podkreślając ich prestiż.Bramyskrzydłowe uchylne często występują w wersji kutej i są wykonywane na indywidualne zamówienie.Jakie są minusy? Skrzydła takiego wyrobu muszą posiadać zabezpieczenie w postaci rygli w celu uniknięcia samoistnego ich otwarciapodczas silnego wiatru.Trzeba je ręcznie za każdym razem otwierać, gdy planujemy korzystać z bramy. Zimą konieczne jest ponadto skrupulatne odśnieżanie podjazdu, aby móc z bramy korzystać. Dodatkowoautomatyka do bram dwuskrzydłowych jest zazwyczaj droższa niż do przesuwnych, konieczne jest bowiem zastosowanie dwóch siłowników. Jednak za to dużo łatwiej będzie nam zamontować ją samodzielnie wraz z napędem, zwłaszcza z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby powierzyć tę czynność fachowcom. –Najwięcej czasu, nawet 50%, przeznacza się na określanie wymiarów montażowych siłowników skrzydłowych tak, aby zapewnić odpowiedni kąt otwarcia skrzydeł.Teraz ten proces został uproszczony i zautomatyzowany za sprawą aplikacji BFT EASY SET, co sprawia, że z taką pracą poradzi sobie nawet osoba niewprawiona w montażu bram– tłumaczy Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny w BFT Polska, firmy produkującej wysokiej jakości napędy do bram. – Dzięki kilku prostym krokom, możemy automatycznie uzyskać wymiary montażowe wsporników dla siłowników do bram skrzydłowych. Aplikacja pozwala wybrać kąt otwarcia bramy w zależności od ich położenia. Dostępna jest na smartfony z systemem Android lub iOS – dodaje. Jak działa? Dopasowujemy typ siłownika, wprowadzamy podstawowe wymiary bramy oraz żądany kąt otwarcia i gotowe! Aplikacja automatycznie oblicza wymiary pozycji wsporników, a więc możemy zabrać się do pracy.

Dla jednych lepsza będzie brama przesuwna, dla drugich dwuskrzydłowa. Wszystko zależy od wielkości i kształtu działki, na której ma ona stanąć, nie bez znaczenia jest także stylu domu i ogrodzenia. Czy wiesz już jakie rozwiązanie sprawdzi się u Ciebie?

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.