5 pomysłów na funkcjonalny garaż

22 czerwca 2020

fotDobrze urządzony garaż to trochę taki „Transformers”, który zmienia swoje oblicze w zależności od potrzeb właściciela, choć rzecz jasna jego nadrzędną funkcjąjest bezpieczne przechowywanie samochodu. Możemy więc wykorzystywać go na co najmniej pięć sposobów. Jakich? Czas się przekonać!

Garaż to funkcjonalne miejsce z potencjałem, choć czasem nie zdajemy sobie z tego faktu sprawy. Jeśli więc planujemy stworzenie takiego pomieszczenia, warto przemyśleć dodatkowe jego przeznaczenie, aby dobrze oszacować niezbędny metraż.Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby już dostępną, nawet niewielką przestrzeń przearanżować na nowo. Pamiętajmy jednak, że jej ważnym elementem jest brama garażowa, która powinna charakteryzować się dobrą izolacyjnością termiczną oraz być wygodna w obsłudze (przyda się taka z porządnym napędem). – W zasadzie nie wyobrażam sobie jakiegokolwiek, ale w szczególności – funkcjonalnego garażu, bez świetnej, bezawaryjnej i łatwej w obsłudze bramy o najlepszych parametrach izolacyjności. Takie rozwiązanie zapewnia nam komfortowy dostęp do garażowej przestrzeni w każdej sytuacji oraz bezpieczeństwo użytkowania poprzez spełnienie stosownych norm. Warto zwrócić uwagę na napędy, które po rozbudowaniu mogą komunikować się z inteligentnymi systemami montowanymi w naszych domach, co daje możliwość zwiększenia komfortu i funkcjonalności – tłumaczy Tomasz Gędłek, Ambasador kampanii „DOBRY MONTAŻ”.

Po pierwsze: warsztat majsterkowicza

Garaż sprawdza się doskonale jako miejsce do przechowywania narzędzi majsterkowicza. Jeśli dysponujemy odpowiednim metrażem, możemy stworzyć w nim nawet mini-warsztat. Wystarczy, że na jednej ze ścian (najlepiej naprzeciw bramy garażowej) ustawimy na całej długości szafki z szufladami na narzędzia. Przydadzą się one z pewnością również do przechowywania wszelkich motoryzacyjnych gadżetów. W ten sposób zyskamy dużą funkcjonalność oraz porządek. W ciągu szafek zaplanujmy też przestrzeń na stół warsztatowy (w przypadku małego garażu można pokusić się o wersję składaną) wraz z wygodnym, obrotowym taborem. Ponad nimi zawieśmy na ścianie dopasowane do nich pod względem designu tablice narzędziowe, które bez problemu da się zaaranżować w dowolny sposób. Pamiętajmy jeszcze o dobrym oświetleniu miejsca pracy i voilà.

Po drugie: sektor ogrodnika

Jak przechowywać narzędzia ogrodowe?Nic trudnego! Wystarczy zagospodarować ścianę w garażu, wyposażając jąw prosty system szyn na jej części bądź całej długości, na których mocujemy specjalne pojemniki, haczyki, uchwyty. W ten sposób wszystkie nasze sprzęty, nawet te sporych gabarytów: grabie, widły, łopata czy sekator, zyskają swoje miejsce.Dzięki temu będą też estetycznie wyeksponowane, a dostęp do nich łatwy i szybki. Inny pomysł to wykorzystanie specjalnego stojaka na duże narzędzia– można wykonać go również samodzielnie z drewnianych listewek i dla naszej wygody do dna przymocować kółka, aby taki mebel był mobilny. Obok niego możemy postawić kosiarkę, a na ścianie umocować na specjalnym uchwycie podkaszarkę. Przydadzą się też półki na mniejsze akcesoria – drewniane lub metalowe – w zależności o tego, jaki materiał dominuje w aranżacji pomieszczenia.

Po trzecie: kącik muzyka

Jeśli jesteśmy muzykalni i mamy w domu dziecko zainteresowane grą na instrumentach, warto przygotować mu garaż do prób. Na początku niezbędne jest dobre wygłuszenie ścian pomieszczenia, aby pozostali domownicy mogli w spokoju odpoczywać. W tym celu można zastosować wełnę mineralną na listwach dystansowych i konstrukcję z płyt g-k. W narożnikach przydadzą się z kolei basstrapy.Na ścianie możemy ponadto wykonać przestrzenną dekorację, np. z kamienia elewacyjnego, dzięki której dźwięk będzie odpowiednio rozproszony. Na jednej z płaszczyzn umieśćmy zaś szafę na wymiar na sprzęt muzyczny.Dodatkowo opłaca się pomyśleć o ogrzewaniu – przyda się zimą oraz klimatyzacji – docenimy jąlatem. Samodzielnie trudno jest stworzyć w pełni profesjonalne studio, a więc gdy na takim efekcie nam zależy, trzeba powierzyć prace specjalistom.

Po czwarte: składzik sprzętu sportowego

Narty, deska snowboardowa czy surfingowa, rowery, a nawet deskorolka bądź hulajnoga naszego dziecka może znaleźć swoje wygodne miejsce właśnie w garażu – a dokładnie na jednej z jego ścian, na której na specjalnych wieszakach zamontujemy te sprzęty. Co więcej, w pojemnym pomieszczeniu o dużym metrażu możemy przechowywać nie tylko sprzęt sportowy, lecz także zaaranżować niewielką siłownię na własny użytek. Co się na pewno przyda?Gumowa mata na podłogę, na której będziemy mogli wygodnie ćwiczyć. Dobór pozostałych akcesoriów zależy już wyłącznie od naszych potrzeb i rzecz jasna – budżetu. Małeelementy, takie jak chociażby hantle, możemy przechowywać w dekoracyjnych koszach.

Po piąte: miejsce gospodarcze

Jeśli mamy w domu kominek, wiatę lub wnękę na drewno opałowe można zagospodarować obok garażu na świeżym powietrzu. Tobardzo często spotykanerozwiązanie. Gdy zaś chcemy składować je w pomieszczeniu garażowym, dobrze jest taką przestrzeń choćby częściowo przegrodzić. Wówczas nie będzie trzeba drewna skrupulatnie układać – zaoszczędzimy czas, a zyskamy wygodę. Inny ciekawym pomysłem jest zakupieniu bądź samodzielnie skonstruowanie stojaka na opał. Na pewno będzie miał dodatkowe walory dekoracyjne. W garażu możemy ponadto zaaranżować miejsce na spiżarnię (jest tam trochę chłodniej niż w domu). Wystarczy prosty regał z półkami, aby przechowywać słoiki z przetworami i cieszyć się ich smakiem przez cały rok.

Każdy znajdzie z pewnością swój pomysł na wykorzystanie przestrzeni garażowej i wcale nie trzeba ograniczać się tylko do jednego rozwiązania, łącząc funkcjonalne z tym, co przyjemne – hobby. Do dzieła!

***

Ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU" są firmy: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, PORTA KMI POLAND, PROLINE, SOUDAL. Kampanię, w charakterze jej ambasadorów, wspierają profesjonalni monterzy. Towarzyszą jej również patroni medialni i merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej i Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patronat honorowy nad inicjatywą sprawuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

***

Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ":

Bramy segmentowe LPU 42 i LPU 67 Thermo firmy Hörmann

Garaż, który ma pełnić funkcję także przydomowego warsztatu lub miejsca do uprawiania hobby potrzebuje dobrze ocieplonej bramy segmentowej. Bardzo dobrą izolację zapewnia zbudowana ze stalowych segmentów o grubości 42 cm brama LPU 42 firmy Hörmann. Jeśli zamontujemy ją wraz ze specjalnym profilem z tworzywa sztucznego ThermoFrame, który zapewnia termiczne oddzielnie ościeżnicy od ściany garażu, to możemy zwiększyć jej izolacyjność cieplną nawet o 15%. W przypadku pełnej bramy LPU 42 o wymiarach 5 x 2,25 m współczynnik przenikania ciepła U bez zestawu ThermoFrame wynosi 1,4 W/(m2K), zaś z zestawem ThermoFrame 1,2 W/(m2K).

Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, wybierając energooszczędną bramę LPU 67 Thermo, której segmenty o grubości 67 mm wyposażone są w przegrodę termiczną. Ponadto brama ta ma podwójne uszczelki wargowe na łączeniach segmentów oraz podwójną uszczelkę progową. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła dla wbudowanej bramy o wymiarach 5 x 2,25 m wynosi – 1,0 W/(m2K). Jeśli jednak podczas montażu zastosujemy profil ThermoFrame, możemy dodatkowo zwiększyć jej izolacyjność nawet o 10%.

Nowa generacja napędów do bram garażowych Hörmann

Garaż, w którym urządzono miejsce do ćwiczeń czy majsterkowania powinien być wyposażony w nowoczesny, inteligentny napęd. Najnowszej, czwartej, generacji napędy firmy Hörmann – ProMatic 4, jak i SupraMatic E4 i P4 – są nie tylko szybkie, ale – dzięki zaawansowanej inteligentnej technologii – mogą być obsługiwane za pomocą smartfona z funkcją Bluetooth lub systemów Smart Home.

Nowe napędy umożliwiają także wygodne wietrzenie garażu. Standardowo bowiem posiadają zaprogramowaną funkcję częściowego otwarcia. Bramę możemy ustawić w położeniu wentylacyjnym ręcznie, poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku w pilocie lub automatycznie, po zamontowaniu opcjonalnego czujnika wilgotności powietrza.

Atutem nowych napędów jest też niskie zużycie prądu (napędy te w stanie standby zużywają poniżej 1 W energii) oraz bardzo dobre oświetlenie garażu podczas wjazdu (napęd ProMatic 4 posiada w swojej obudowie moduł świetlny z 10 diodami LED, SupraMatic E z 20, a SupraMatic P z 30).

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.