Wiosna na dachu

06 kwietnia 2020

fotCoraz cieplejsze i dłuższe dni nastrajają do działania. Kwitnące na drzewach pąki i pojawiające się gdzieniegdzie kolorowe kwiaty ożywiają obecnie smutną i szarą przestrzeń. Wielkomiejskie aglomeracje, ze strzelistymi, betonowymi wieżowcami i szklanymi biurowcami również mogą zyskać powiew wiosennej zieleni.

 

W obliczu zwiększającej się urbanizacji, miejska przestrzeń wymaga odpowiedniego przygotowania na rosnący poziom zanieczyszczeń i smogu, by obniżyć poziom stresu mieszkańców wielu miast. Jednym z rozwiązań takiego problemu jest projektowanie zielonych dachów.

Zielona wyspa

Trawa na dachu ożywia tkankę miejską i obniża skutki postępu cywilizacyjnego, poprzez oczyszczanie powietrza i produkcję tlenu. Ponadto w okresie letnim dach pokryty zielenią w korzystny sposób wpływa na chłodzenie pasywne budynków. Wytwarzająca się para wodna powoduje, że powierzchnia dachu nie pochłania tak dużej energii słonecznej, jak jest w przypadku zwykłych dachów odkrytych. Według badań takie zjawisko pozytywnie wpływa na okoliczne tereny, obniżając temperaturę najbliższego otoczenia nawet o 5oC.  Warstwa trawy na dachu wpływa na akustykę budynku, znacząco obniżając poziom hałasu ulicznego o 20 – 30 dB. Zielone dachy to niezwykle potrzebne i pożądane rozwiązania. Mogą przybierać rozmaite formy, kształty. W jaki sposób stworzyć ogród na dachu?

Ogród na dachu

Projekt zielonego dachu wymaga specjalistycznej wiedzy. Dodatkowa warstwa ziemi, mchu, traw
i roślin może znacząco wpłynąć na obciążenie konstrukcji, co w rezultacie może doprowadzić do katastrofalnych skutków. Najłatwiejsze w wykonaniu są zielone dachy ekstensywne, ponieważ do ich zrealizowania wymagana jest tylko cienka warstwa wegetacyjna, różne rodzaje traw, mchów
i rozchodników. Jest to najlżejszy rodzaj projektu i nie wymaga się przy tym wzmacniania konstrukcji. To doskonałe rozwiązanie tworzące widok prawdziwej, dziewiczej łąki.

Drugim sposobem projektowania zielonego dachu są tak zwane zielone dachy intensywne, czyli dachy pokryte znacznie grubszą warstwą wegetacyjną, która pozwala zaprojektować najprawdziwszy ogród pod samymi chmurami. Dachy zielone intensywne to znacznie więcej swobody i możliwość sadzenie krzewów i niskich drzew.  Wysoka warstwa ziemi pozwala utrzymać się stabilnie wszelkiej roślinności. – To  rozwiązanie jednak wiąże się ze znacznie większymi obciążeniami na dachu i wymaga dodatkowego wzmocnienia konstrukcji dachów – informuje Jerzy Kosior, Doradca Techniczny z firmy Protan Polska, zajmującej się produkcją profesjonalnych membran dachowych.

Aby móc przekształcić dach biurowca w zielony ogród, czyli stworzyć tzw. dach balastowany, wymagane jest niezawodna i szczelna warstwa, która będzie odporna na przedarcia, która będzie w stanie zapobiegać zbieraniu się wody. – Zazwyczaj, aby móc wykonać dach balastowany, na dachu budynku rozkłada się, odporną na przerastanie korzeni i duże obciążenia, membranę Protan G lub  Protan GG,by zapobiec przedostawaniu się wody pod powierzchnię dachu. – dodajeDoradca Techniczny Protan Polska.

Zielony wybór

Niezależnie od wybranego rodzaju zielonego dachu, czy to intensywny lub ekstensywny, dzięki roślinności znacząco obniżymy poziom hałasu, złagodzimy efekt tzw. wysp ciepła, a także stworzymy miejsca, w którym odnajdziemy chwilę relaksu i spokoju.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.