Dach pełen inspiracji – jaką dachówkę ceramiczną wybrać?

10 kwietnia 2018

Dom to jedna z najważniejszych życiowych inwestycji. Jego piękna bryła może cieszyć nasze oczy przez wiele lat, jeśli zadbamy o odpowiednie wykończenie elewacji i dobór pokrycia dachowego. Szeroki wybór dostępnych materiałów, które można wykorzystać na dachu nie ułatwia podjęcia decyzji.

Sprawdzonym rozwiązaniem, które w wyjątkowy sposób podkreśla piękno połaci jest dachówka ceramiczna. Na jaki jej model się zdecydować?
Pokrycie dachowe to jeden z głównych elementów domu, nie tylko pod względem funkcjonalności, lecz również w aspekcie wizualnym – widać je bowiem niemal z każdej perspektywy. Dzięki trwałemu dachowi, możemy czuć się również w swoim domowym zaciszu bezpiecznie, wiedząc, że skutecznie ochroni on budynek przed działaniem czynników atmosferycznych. Od koloru i kształtu połaci zależy także postrzeganie całej posesji, która może nawiązywać zarówno do zabytkowych dworków, jak i nowoczesnego budownictwa.
W starym stylu…
Przy planowaniu budowy domu warto porozmawiać z architektem na temat specyfiki zabudowy w danej okolicy tak, by podczas prac nad wizualizacją obiektu dopasować go do już istniejącej architektury. Nie dlatego by się nie wyróżniać, lecz przede wszystkim, aby nasza posesja wpisywała się w charakter budownictwa na tym obszarze. Dobrze mieć też na uwadze, że w niektórych rejonach kraju mogą istnieć odgórne wytyczne dotyczące zarówno wysokości budynku, jak i wykorzystywanych pokryć dachowych, do których należy się dostosować – informacje na ten temat otrzymamy w urzędzie gminy.
Do uzyskania pożądanego efektu, oprócz samej bryły znaczenie ma również użyte pokrycie dachowe – dach, obok elewacji, najbardziej odzwierciedla bowiem charakter obiektu. Źle dobrane poszycie sprawia, że budynek traci pierwotnie założoną formę. W przypadku domów nawiązujących do starej zabudowy naturalnym wyborem są dachówki ceramiczne, bo to właśnie je najczęściej spotykamy na dachach zabytków. – Budynki zabytkowe bardzo często pokryte są dachówkami ceramicznymi typu karpiówka, umożliwiającymi ułożenie wolego oka czy lukarny. Interesującym  rozwiązaniem jest także dachówka typu holenderka płaska, która, dobrze dobrana, swoim kształtem nawiązuje do klasycznych XIX-wiecznych poszyć dachowych – mówi Robert Winiarski, doradca handlowo-techniczny CREATON Polska. – Warto zauważyć, że kolorystyka ponad stuletnich dachówek nieco różni się od tej współczesnej. Dawniej pokrycie dachowe nie było bowiem dodatkowo zabezpieczane żadnymi specjalnymi powłokami – a to pozbawiało je dodatkowej ochrony przed działaniem czynników atmosferycznych – dodaje ekspert.
Nowoczesna prostota
Dachówki płaskie, takie jak np. dostępna w ofercie CREATON dachówka DOMINO, to natomiast znakomite uzupełnienie nowoczesnych brył budynku – wyglądają modernistycznie, jednocześnie zachowując niezwykłą trwałość tradycyjnego, ceramicznego poszycia. Można je układać w różny sposób (równo, z przesunięciem lub zachodzące na siebie), co sprawia, że każdy dach może wyglądać inaczej – oryginalnie, a jednocześnie bardzo współcześnie.
Ceramiczne pokrycie dachowe możemy dobrać też w kolorze wpisującym się we współczesną architekturę. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych odcieni dachówek, które stanowią ciekawe połączenie klasyki i nowoczesności. Wyrazem tego są np. poszycia w kolorze szarym lub grafitowym. Przy doborze kolorystyki warto pamiętać o tym, że kolor dachu powinien współgrać z elewacją oraz ramami okiennymi.
Ochrona z błyskiem
Dachówki ceramiczne odznaczają się dużą trwałością, co znajduje również odzwierciedlenie w gwarancji zapewnianej przez producentów. Dla przykładu, dachówki ceramiczne CREATON objęte są 50-letnią gwarancją, udzielaną zgodnie z warunkami gwarancji. Dodatkową, skuteczną ochronę tego typu pokrycie dachowe uzyskuje dzięki wykończeniu  w postaci dwóch rodzajów powłok – angobowanej (pokrytej warstwą ze specjalnej ciekłej masy gliny z domieszką tlenków metali) lub glazurowanej (tworzonej z rozdrobnionego szkliwa). Obie sprawiają, że produkty są lepiej zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych.
Dzięki glazurowanej powierzchni, dachówki ceramiczne cechują się również niską nasiąkliwością, co utrudnia gromadzenie się na nich zabrudzeń. – Warto podkreślić, że glazura wpływa także na odporność połaci na osadzanie się na niej cząsteczek brudu, mchu i porostów – dodaje Robert Winiarski. To dobra wiadomość dla osób, które chcą, by ich dach przez długi czas wyglądał jak nowy. – W naszej ofercie mamy wysokiej jakości kolekcje glazur, takie jak np. „Noblesse”, dzięki której przygotowujemy dachówki w bogatej palecie kolorystycznej. Oprócz estetyki, stawiamy też na funkcjonalność – tłumaczy ekspert. W przypadku, gdy dach chroniony jest specjalną powłoką, jego użytkowanie staje się łatwiejsze.
Choć na dach patrzymy głównie jako zabezpieczenie przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, to nie wątpliwie jest on również piękną ozdobą, która cieszy oko nie tylko właścicieli, lecz również sąsiadów i przechodniów. Nie ma trwalszego pokrycia, niż dachówka ceramiczna, a mnogość jej dostępnych kształtów i kolorów pozwala na to, by odpowiednie dla siebie rozwiązanie znalazł zarówno miłośnik klasyki, jak i nowoczesności.

 

Źródło: redpen.pl

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.