Przegląd dachu po zimie

26 lutego 2014

Cembrit II tubPomimo stosunkowo krótkiej zimy i umiarkowanych temperatur, styczniowe opady śniegu mogły mieć wpływ na powstanie niebezpiecznych usterek naszego dachu. By mieć pewność, iż nie zagrażają one naszemu bezpieczeństwu oraz prawidłowej konstrukcji naszego domu warto zbadać, czy nasz dach nie wymaga naprawy bądź modernizacji.

Pamiętajmy, że brak reakcji na pojawiające się usterki będzie skutkować pogarszaniem się stanu pokrycia dachowego naszego domu w kolejnych miesiącach.

Wydaje się, że tegoroczna zima - choć bardzo gwałtowna w swoim przebiegu, skończyła się już na dobre, a panujące dodatnie temperatury zwiastują szybkie nadejście wiosny. W tej sytuacji warto wykorzystać łaskawość aury i dokonać przeglądu naszego dachu, który na skutek zalegającego śniegu, dużych wahań temperatur czy opadów deszczu mógł zostać trwale uszkodzony. Najbardziej narażone na defekt są wszystkie miejsca łączeń oraz połacie z wystającymi elementami. Przy oględzinach dachu warto także zwrócić uwagę na obróbki przy kominie. Bardzo często podczas roztopów woda przedostaje się do wnętrza budynku, co może doprowadzić w dłuższej perspektywie do pojawienia się grzyba lub pleśni. Stan dachu możemy skontrolować samodzielnie lub zlecić to profesjonalnej ekipie. O ile sam przegląd nie wymaga specjalistycznej wiedzy, o tyle w przypadku konieczności wykonania prac remontowych lub konserwacyjnych po zimie, pomoc specjalistów wydaje się nieodzowna.

Szczelność dachu

Sprawdzanie stanu dachu powinniśmy zacząć od jego górnej powierzchni. Warto upewnić się, że pokrycie nie jest naruszone, pęknięte bądź zarysowane. Okazuje się, że nawet małe zarysowanie lub pęknięcie może być przyczyną przepuszczania wilgoci. - Bez względu na rodzaj pokrycia szczególną uwagę należy zwrócić na połączenia z kominami, koszami i zlewniami dachowymi oraz ścianami bocznymi lukarn, gdyż to one są najbardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych – informuje Maciej Duszczak, szef marketingu firmy Cembrit. W sytuacji, gdy zauważymy jakieś pęknięcie, należy usunąć je jak najszybciej, korzystając z pomocy fachowców. Odkładanie prac remontowych na później może skutkować pogłębianiem się usterek.

Stan rynien

Rynny warto sprawdzić pod kątem zalegających w nich liści oraz innych zanieczyszczeń. Ważne jest, aby wiosną woda opadowa była odprowadzana poza obszar dachu. W przypadku gdy nie oczyścimy rynien, woda nie będzie miała ujścia, co w dalszej kolejności będzie skutkowało zawilgoceniem ścian. Przy bardzo niskich temperaturach, gdy rynny nie są drożne, mogą tworzyć się w nich zatory lodowe, będące częstą przyczyną rozsadzania oraz pękania poszczególnych elementów orynnowania. To z kolei może doprowadzić do naruszenia konstrukcji dachu – dodaje Adam Malarek, Kierownik Sprzedaży z firmy Cembrit. Zanieczyszczenia, które zalegają w rynnach, można usunąć samodzielnie. Sposób na to jest bardzo prosty, ponieważ usuwa się je strumieniem wody z węża ogrodowego lub za pomocą myjki ciśnieniowej. Przy czyszczeniu rynien należy pamiętać o tym, że nie można stosować żadnych metalowych narzędzi, które mogą uszkodzić jego powierzchnię.

Czyszczenie dachu przed wiosną

Dachy pokryte włókno–cementem nie wymagają dużych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ zazwyczaj wszystkie zabrudzenia zmywa deszcz. - Każdy dach powinien być okresowo sprawdzany. W przypadku dostępnych w naszej ofercie płyt EuroFala, gdy zabrudzenia utrzymują się dłużej, można umyć je odpowiednimi środkami czyszczącymi. Warto również pamiętać o tym, aby nie stosować agresywnych detergentów, które nie są przeznaczone do czyszczenia dachu. - dodaje Adam Malarek. Należy pamiętać aby w czasie kontroli oraz prac remontowych lub konserwacyjnych nie chodzić bezpośrednio po pokryciu dachowym, gdyż jest to niebezpieczne. Do przemieszczania się na dachu służą stopnie i ławy kominiarskie oraz tymczasowe drabiny, kładki lub podesty.

Odpowiednia ekipa remontowa

Przegląd dachu możemy wykonać sami lub powierzyć go specjalistom. Jeśli sami stwierdzimy uszkodzenia pokrycia dachu, wówczas pomoc fachowców będzie konieczna. Niezależnie od tego, czy na ich pomoc zdecydujemy się od razu, czy tylko z konieczności przeprowadzenia napraw, dobrym rozwiązaniem jest wybranie ekipy dekarzy specjalizujących się w pokryciach dachów. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych osób lub ekip remontowych, polecanych przez znajomych bądź przyjaciół. Wielu producentów poleca swoje ekipy, specjalizujące się w kładzeniu lub naprawie określonego typu pokryć dachowych. Korzystając z ich usług możemy mieć większą pewność, iż praca zostanie wykonana profesjonalnie, a nasz dach będzie odpowiednio zabezpieczony. - Nasi fachowcy – Regionalni Kierownicy Sprzedaży, jak również ekipy remontowe przez nas rekomendowane chętnie pomogą w przeprowadzeniu prac. - informuje Maciej Duszczak. Dobrym źródłem informacji jest także Internet. Sprawdźmy, czy w sieci pojawiły się jakiekolwiek opinie dotyczące jakości świadczonych usług przez danych fachowców. W przypadku większych firm warto poprosić o referencje, wystawione przez zadowolonych klientów.


Przegląd dachu po zimie to konieczna profilaktyka. Ewentualne, znalezione usterki należy usunąć jak najszybciej, dzięki czemu unikniemy sytuacji, gdy będziemy zmuszeni ponieść duże koszty z tytułu bardziej skomplikowanych prac remontowych czy nawet wymiany całego pokrycia dachowego. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć na bardziej przyjemny cel związany z codziennym użytkowaniem naszego domu.Źródło: CORE PR

 

 

Zobacz także ...

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …
 

fotOlej, lakierobejca czy impregnat? O tym, jaki produkt wykorzystać do renowacji drewna w ogrodzie decyduje kilka czynników. Dobre dopasowanie wyrobu do zadania sprawi, że prace przebiegną szybko, a my będziemy mogli w pełni cieszyć się pięknym wyglądem drewnianych mebli, które dzięki naszym działaniom zyskają nowe życie.

Więcej …
 

 

Przygotuj się na zmiany – zacznij od mieszkania

Po latach kolejnych rekordów na rynku mieszkaniowym klienci z nadzieją spoglądają w 2018 r. i czekają na spadek cen. Pewne jest, że zmiany na rynku nastąpią, jednak czy na tyle rewolucyjne, żeby znacząco poprawić sytuację kupujących?

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.