Ściana jednowarstwowa z ceramiki

06 czerwca 2013

ceglaPrzepisy dotyczące ochrony cieplnej w budownictwie mieszkaniowym są coraz bardziej restrykcyjne. Aby spełnić wymagania określone w Prawie Budowlanym i jednocześnie móc cieszyć się ciepłym, trwałym, ale też ekonomicznym domem należy postawić na nowoczesne i efektywne energetycznie technologie.

Rozwiązaniem, które zapewnia doskonałe parametry termoizolacyjne i idealnie nadaje się do budownictwa energooszczędnego jest ściana jednowarstwowa z ceramicznych cegieł poryzowanych. Ściana jednowarstwowa składa się tylko z jednej warstwy otynkowanych od wewnątrz i z zewnątrz cegieł. Odpowiednia grubość ściany (np. 44 cm) oraz zaawansowana technologia produkcji samych pustaków, pozwalająca na uzyskanie bardzo precyzyjnego i skomplikowanego układu drążeń wewnątrz nich zapewniają doskonałe parametry termoizolacyjne muru, którego nie należy już dodatkowo docieplać. Zgodnie z wymaganiami polskiego prawa budowlanego ściana zewnętrzna w budownictwie jedno- i wielorodzinnym powinna charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie Umax=0,30 W/m2K. Najnowocześniejsze, dostępne na rynku polskim cegły ceramiczne nie tylko pozwalają spełnić te wymagania, ale ściany z nich wykonane mają parametry znacznie lepsze, niż te określone w rozporządzeniu. 

Przykładem produktów, które pozwalają na wybudowanie otynkowanej ściany o współczynniku U=0,21 W/m2K (ściana nieotynkowana osiąga współczynnik U=0,23 W/m2K) są pustaki z linii Porotherm EKO+, produkowane przez firmę Wienerberger, specjalnie dedykowane do budowy domów energooszczędnych). Tak korzystne parametry termoizolacyjności cegieł są również atutem przy budowie rozłożonej na kilka etapów. Do domu ze ścianami jednowarstwowymi można się wprowadzić nawet jeśli nie został jeszcze otynkowany, bez obawy o komfort cieplny. 

DSC 6471

Ciepła cegła + nowoczesna zaprawa + warstwa tynku

Sukces ściany jednowarstwowej tkwi w pustakach Nakładanie Dryfixceramicznych. Te najbardziej zaawansowane technologicznie, w procesie wypalania w wysokiej temperaturze, ulegają tzw. poryzacji - w glinie wymieszanej z pyłem drzewnym tworzą się zamknięte, wypełnione powietrzem mikropory. Powietrze zamknięte w małych porach to najlepszy izolator, im więcej zamkniemy go w strukturze cegły, tym wyższe parametry termoizolacyjności osiągniemy. Drugim sposobem na zwiększenie izolacyjności termicznej jest zaawansowany układ drążeń wewnątrz pustaka, wydłużający do maksimum drogę przepływu ciepła przez ścianki wewnętrzne. Uzyskaniu jak najlepszych parametrów ściany jednowarstwowej służy także wprowadzone w 2009 roku przez firmę Wienerberger szlifowanie cegieł ceramicznych, stosowane w technologiach cienkospoinowych (np. Porotherm Profi – na zaprawę cienkowarstwową czy Porotherm Dryfix – zaprawę do murowania na sucho). Dokładność szlifowania jest tak duża, że cegły idealnie do siebie przylegają, co sprawia, że ściany są równe i są idealnym podłożem pod warstwę tynku. Na ułatwienie wykonania konstrukcji oraz parametry cieplne ściany jednowarstwowej mają także wpływ wykorzystane zaprawy. Stosując zwykłą, tradycyjną zaprawę murarską należy położyć dość grubą, 12 milimetrową warstwę, by odpowiednio zespoić cegły w murze. Niestety im grubsza spoina, tym większe mostki termiczne, czyli miejsca przez które intensywniej ucieka ciepło z domu. Dlatego do budowy ściany jednowarstwowej wraz z pustakami oferowane są również specjalistyczne zaprawy termoizolacyjne, cienkowarstwowe lub najnowocześniejsza zaprawa do murowania na sucho. 

„Zaprawa Porotherm Dryfix wyjątkowe rozwiązanie, które idealnie zespaja specjalnie szlifowane pustaki ceramiczne. Wykluczenie procesów mokrych w murowaniu, charakterystycznych przy stosowaniu zwykłych zapraw niemal całkowicie eliminuje występowanie w ścianie ceramicznej wilgoci, która zwiększa straty ciepła”. – komentuje Mirosław Rzeszutko, Specjalista ds. Produktu – Rozwiązania ścienne w firmie Wienerberger. 

Ściana bez wilgoci = ciepło i bezpieczeństwo dla zdrowia mieszkańców

Zawilgocona ściana znacznie intensywniej przewodzi ciepło, co automatycznie zwiększa wydatki na ogrzewanie domu. Ceramika wypalana w ponad 900st. C pozbawiona jest wilgoci i, dlatego od razu zyskuje wszystkie deklarowane parametry cieplne. Ściana jednowarstwowa także doskonale sprawdza się podczas sezonu jesienno-zimowego, gdy mur jest naturalnie narażony na wdzieranie się wilgoci. Natomiast, gdy na dworze jest cieplej i słonecznie, ceramika samoistnie odparowuje nadmiar wilgoci. Brak nieprzepuszczalnej i ograniczającej swobodny przepływ pary wodnej warstwy izolacji, np. ze styropianu lub tynki akrylowe powoduje, że ryzyko gromadzenia się wody w murze jest wykluczone. Brak zawilgocenia ściany nie tylko wpływa korzystnie na jej parametry termiczne, ale także powoduje, że jest ona odporna na namnażanie się sprzyjających alergiom mikrobów, np. pleśni, grzybów. Niesie to za sobą przede wszystkim korzyści dla zdrowia mieszkańców.

Gruby mur zapewnia trwałość konstrukcji i ciszę wewnątrz domu

„Wytrzymałość ceramicznych ścian jednowarstwowych pozwala budować budynki wielokondygnacyjne a co za tym idzie znacznie przekracza wymagania budownictwa jednorodzinnego ze względu na właściwości materiału ceramicznego oraz grubość muru. Przy zastosowaniu do budowy materiału o takiej samej wytrzymałości na ściskanie, ściana jednowarstwowa o grubości 44 cm przenosi prawie dwukrotnie większe obciążenie, niż ściana dwuwarstwowa o grubości muru 25 cm z dodatkową warstwą docieplenia. Takie rozwiązanie zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa konstrukcyjnego i ogranicza ryzyko powstawania pęknięć ścian”. – tłumaczy Mirosław Rzeszutko. Masywny mur w technologii ściany jednowarstwowej skutecznie blokuje także hałas zewnętrzny. W efekcie wewnątrz domu panuje cisza, nawet, jeżeli budynek usytuowany jest w obszarze o podwyższonym poziomie hałasu.

Układanie

Ekonomiczne rozwiązanie

Wybudowanie domu w technologii ściany jednowarstwowej to ekonomiczne rozwiązanie na etapie inwestycji oraz w trakcie użytkowania. Mur wykonany z jednej warstwy cegieł i pokryty warstwą tynku nie wymaga inwestowania w materiały termoizolacyjne, zbrojeniowe, czy systemy mocowań. Ściana jednowarstwowa to również niższe koszty związane z pracami murarskimi, ze względu na ekspresowe tempo budowy. Przeciętnie ułożenie 1m2 muru z pustaków szlifowanych, murowanych np. na nowoczesną, zaprawę do murowania na sucho zajmuje mniej niż 1 godzinę. Dla porównania, przyklejanie płyt styropianowych i wykonanie warstwy zbrojonej na ścianach przy dociepleniu 12 cm zajmuje ponad półtorej godziny. Dodatkowo w przypadku ceramicznych ścian jednowarstwowych budowę ułatwia wielkość cegieł - na 1 m2 przypada ich tylko 16 szt., a także brak konieczności przycinania materiału, np. by skonstruować narożnik.

„W ofercie Wienerberger znajdują się różne rodzaje pustaków ceramicznych, w tym połówkowe i narożnikowe oraz uzupełniające. Dzięki temu, projektując dom można dokładnie wyliczyć, ile i jakiego rodzaju cegieł będziemy potrzebować do budowy. W ten sposób najskuteczniej wykorzystamy posiadany materiał, a murarze nie będą poświęcał dużo czasu na dopasowywanie do siebie poszczególnych”. – dodaje Mirosław Rzeszutko. Doskonała termika ściany jednowarstwowej, przy wydajnym systemie ogrzewania, prawidłowej wentylacji domu oraz dobrej jakości drzwi i okien pozwala mieszkańcom cieszyć się niskimi rachunkami za energię.

Ta technologia umożliwia nawet wybudowanie domu energooszczędnego, który jak się przyjmuje zużywa rocznie  do 70 kWh/m2 energii na ogrzewanie. Obecnie standardowe budynki jednorodzinne  w ciągu roku zużywają około 120 kWh/m2. Należy również pamiętać, że oszczędność energii to nie wszystko. Trwałość, bezpieczeństwo i przyjazny mikroklimat wewnątrz budynków to dodatkowe atuty, które zyskują inwestorzy decydujący się na ceramiczną ścianę jednowarstwową.

Autor: Wienerberger
Zdjęcia: Wienerberger

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.