Zielona technologia

13 marca 2013

MS naroznik     Uwzględnianie takich aspektów, jak energooszczędność czy poszanowanie środowiska naturalnego w przypadku wyrobów stolarki budowlanej, związane jest z oczekiwaniami odbiorców oraz wymaganiami rynku, nastawionego na wydajność termiczną okien i drzwi.

Efektem wykorzystania nowoczesnych technologii jest uzyskanie rozwiązań, które pozwalają na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Energooszczędność to istotny aspekt „zielonego budownictwa”, przekładający się na minimalizację strat energii cieplnej i obniżenie kosztów użytkowania budynku.- Jeśli mówimy o „zielonej”, przyjaznej środowisku stolarce budowlanej, to na pierwsze miejsce, poza samym sposobem produkcji i stosowanymi tam technologiami, wysuwa się kwestia energooszczędności okien i drzwi - uważa Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, organizacji zrzeszającej producentów, dystrybutorów i dostawców stolarki budowlanej. – Energooszczędność, istotna zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla kieszeni odbiorców, to jedno z najistotniejszych wyzwań stojących obecnie przed branżą stolarki budowlanej. Postęp w zakresie poprawy parametrów termicznych okien i drzwi jest imponujący, podobnie jak wzrastająca świadomość inwestorów,  jednak wiele jest jeszcze do zrobienia, przede wszystkim w zakresie poprawnego montażu– kończy Paweł Wróblewski.

Stolarka przyjazna środowisku

Oszczędność energii w zakresie stolarki budowlanej jest możliwa m.in. dzięki szczelnym oknom i drzwiom, charakteryzujących się bardzo dobrymi parametrami termicznymi. Na ich uzyskanie pozwala wykorzystanie podwójnych, a coraz częściej także potrójnych szyb oraz wypełnień,które zapewniają odpowiednią izolację cieplną konstrukcji. – Przy produkcji stosujemynowe technologie, które pozwalają na uzyskanie wyrobów o wysokich parametrach cieplnych. Przykładem może być tu szyba nowej generacji, do konstrukcji której użyto najcieplejszej na rynku ramki międzyszybowej, wykonanej ze wstępnie wysuszonej pianki strukturalnej. Taka ramka pozwala na zredukowanie ogólnego współczynnika przenikania ciepła U okna nawet do 0,2 W/m2 K, co  przekłada się na niższą emisję CO2 przez budynki – mówi Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż okna, producenta szerokiej gamy rozwiązań z zakresu stolarki okiennej i drzwiowej, firmy zrzeszonej w Związku POiD.

Energooszczędna fasada

Bardzo dużą popularnością we współczesnej architekturze cieszą się przeszklone elewacje budynków. Znakomicie wpisują się one w aktualne trendy, umożliwiając tworzenie nowoczesnych i estetycznych obiektów. Wykonane ze szkła i aluminium fasady są z powodzeniem stosowane w budynkach biurowych, bankach, urzędach, hotelach oraz salonach samochodowych i obiektach sportowych. Stanowią one często duże przeszklone powierzchnie i dlatego powinny być wyposażone w rozwiązania pozwalające na ograniczenie strat energii potrzebnej na ogrzewanie budynku –  W przypadku systemów przeznaczonych do konstruowania takich elewacji, zapewnienie skutecznej ochrony cieplnej budynków jest bardzo istotne- mówi Dariusz Ruśniok, Szef Sekcji Rozwoju Fasad Aluprof S.A, producenta systemów aluminiowych dla budownictwa, członka Związku POiD – W oferowanych przez nas systemach fasadowych, w zależności od ich rodzaju wysoką izolację konstrukcji zapewnia stosowanie odpowiednich izolatorów termicznych wykonanych z materiału o bardzo niskich wartościach współczynnika przenikania ciepła lambda HPVC, LDPE lub poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym, często połączonych z odpowiednio ukształtowanymi elastycznymi izolatorami. Istotną rolę w zapewnieniu pożądanych parametrów termicznych oraz wysokiej szczelności i odporności na warunki atmosferyczne fasady, mają także profilowane uszczelki z EPDM i specjalne akcesoria tworzywowe. Dzięki temu, możliwe jest uzyskanie konstrukcji słupowo-ryglowych, w których współczynnik przenikania ciepła Uf, w zależności od ich funkcji i budowy, mieści się w granicach od 0,5 W/m2K. Przy zastosowaniu odpowiedniej klasy zestawów szklanych pozwalają one na wykonanie zabudowy w obiektach o najwyższych wymaganiach w zakresie oszczędności energii, spełniających parametry dla budynków pasywnych– podkreśla Dariusz Ruśniok.

Stosowanie „zielonych technologii” w wyrobach z zakresu stolarki budowlanej w istotny sposób wpływa na poprawę energooszczędności i zmniejszenie strat ciepła w budynkach. Przekłada się to na ograniczenie emisji CO2 oraz na uzyskanie wymiernych oszczędności, wynikających z niższych kosztów eksploatacji obiektów. Energooszczędne, „zielone” rozwiązania można z powodzeniem wykorzystywać nie tylko w domach pasywnych, ale także w budownictwie mieszkalnym i komercyjnym.

Źródło: RedPen

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.