Aluminium – złoto XXI wieku

20 lutego 2013

fot.-Yawal profile aluminiowe     Fasady, żaluzje, okna i drzwi, meble… to tylko niektóre obszary wykorzystania profili aluminiowych. Aluminium to uniwersalny i nowoczesny materiał, który dzięki swojej lekkości i giętkości, posiada szeroki zakres zastosowań.

 


Uniwersalny materiał konstrukcyjny

Aluminium można określić mianem złota XXI wieku. Ten, jeden z najpowszechniej dziś wykorzystywanych metali nieżelaznych, posiada szereg właściwości, które czynią go uniwersalnym materiałem konstrukcyjnym. Aluminium charakteryzuje się lekkością i – w połączeniu z odpowiednim stopem – bardzo dużą wytrzymałością. Jego zaletą jest również łatwość obróbki w procesach przeróbki plastycznej i odlewania. Materiał ten znajduje zastosowanie jako surowiec, półfabrykat oraz gotowy produkt. Szeroko wykorzystywanym rozwiązaniem są profile aluminiowe, które można spotkać w wielu branżach: budownictwie, wyposażeniu wnętrz, transporcie czy też reklamie. Rozwój technologii i wprowadzenie nowoczesnych sposobów obróbki pozwoliło na „wydobycie” najlepszych cech aluminium i umożliwiło upowszechnienie się aluminiowych rozwiązań, a także spadek ich ceny.

Aluminium w Twoim domu

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że aluminium jest materiałem „zimnym” i z tego powodu jego zastosowanie w konstrukcjach okiennych i drzwiowych, wymagających wysokich parametrów termicznych, nie było zbyt popularne. Obecnie, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, aluminiowe okna i drzwi nie różnią się pod względem izolacyjności cieplnej od konstrukcji drewnianych czy też wykonanych z PCV – Zastosowanie nowoczesnych komponentów i materiałów w strefie przekładek termicznych sprawia, że konstrukcje okienno-drzwiowe wykonane z aluminium cechują bardzo dobre parametry cieplne – profile aluminiowe umożliwiają wykonanie konstrukcji o współczynniku izolacyjności termicznej osiągającym U≤1,0 W/m2K – mówi Wojciech Kulej, Kierownik Produktu Okna i Drzwi w firmie Yawal, jednym z największych dostawców architektonicznych systemów profili aluminiowych w Polsce – Bardzo istotne jest, że okna i drzwi z aluminium są sztywniejsze i lżejsze od PCV i drewna, dzięki czemu mogą być stosowane w większych konstrukcjach. Daje to możliwość tworzenia, tak popularnych we współczesnym budownictwie, dużych przeszkleń zapewniających maksymalny dopływ naturalnego światła do pomieszczeń – dodaje ekspert.

Trwałość i elegancja

Aluminium to także prestiżowy wygląd – odpowiednie metody obróbki pozwalają na uzyskanie rozwiązań charakteryzujących się bardzo wysoką estetyką, szeroko wykorzystywanych w aranżacji wnętrz, np. mebli, barierek czy żaluzji. Aluminiowe profile doskonale komponują się również z drewnem w szafach i drzwiach przesuwnych, tworząc nowoczesne konstrukcje, bardzo dobrze pasujące do współczesnego designu. Jeśli nie odpowiada nam jednak subtelny blask aluminium, równie dobrze możemy połączyć właściwości tego materiału z eleganckim wyglądem drewna – taką możliwość daje malowanie aluminiowych profili, tak by wyglądały jak drewniane. Taki sposób wykończenia bardzo dobrze odwzorowuje wygląd drewna, wraz z jego charakterystycznym usłojeniem. Istotną cechą aluminiowych konstrukcji, szczególnie w przypadku drzwi i okien, jest również to, że nie wymagają one takich zabiegów konserwacyjnych jak np. w przypadku powierzchni drewnianych, a ich czyszczenie jest szybkie i proste.

Konstrukcje wykonane z aluminium, poza walorami estetycznymi, cechuje również duża trwałość i odporność na korozję. Aluminiowe profile okienne nie zmieniają swych kształtów pod wpływem promieniowania słonecznego, a podczas pożaru nie wydzielają szkodliwych związków (tak dzieje się np. w przypadku PCV). Naturalna powłoka antykorozyjna aluminium skutecznie zabezpiecza przed działaniem czynników atmosferycznych i powoduje, że konstrukcja zachowuje swój pierwotny wygląd przez wiele lat. Te cechy powodują, że aluminium, dotąd wykorzystywane głównie w obiektach biurowych i przemysłowych, teraz coraz częściej pojawia się w budownictwie jedno- i wielorodzinnym.

Źródło: RedPen.pl

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.