Lakierowanie drewna - instrukcja krok po kroku

06 stycznia 2013

lakier     Drewno, ze względu na swój niepowtarzalny urok i styl, jest materiałem często wykorzystywanym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domów. Chcąc zachować deski elewacyjne czy meble w dobrym stanie przez wiele lat, należy odpowiednio o nie zadbać. Jednym ze sposobów jest ich lakierowanie.

 

Proces lakierowania można przeprowadzić samemu. W zależności od naszych preferencji oraz specyfiki malowanego produktu, możemy wybrać jedną z trzech metod nanoszenia wyrobu: malowanie pędzlem, wałkiem lub pistoletem natryskowym.

Decydując się na któreś z dwóch pierwszych narzędzi, pamiętajmy, by były one przeznaczone specjalnie do malowania wyrobami rozpuszczalnikowymi. Jeśli mamy do dyspozycji wyłącznie pędzel uniwersalny, zaleca się przeszlifowanie włosia drobnoziarnistym papierem ściernym. Wygładzimy i zmiękczymy w ten sposób końcówki pędzla oraz usuniemy luźne włosy, które w przeciwnym razie mogłyby osadzić się na malowanej powierzchni. Natomiast jeśli będziemy malować wałkiem, wybierzmy model o włosiu krótkim oraz moherowym.

Odpowiedni preparat

     Wybór lakieru uzależniony jest od przeznaczenia elementu, który będziemy malować. Do przedmiotów używanych wewnątrz, takich jak meble, boazerie czy dziecięce zabawki, najlepszy będzie Lakier Akrylowy  VIDARON. Tworzy on odporną na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne powłokę. Jest też odporny na działanie wody, środków myjących i alkoholi. Lakier ten jest jednocześnie przyjazny dla osób szczególnie wrażliwych, gdyż spełnia wymagania europejskiej normy PN EN 71.3. Można go stosować również na zabawkach dla dzieci.

Do malowania  drewna wykorzystywanego na zewnątrz budynków (np. desek elewacyjnych) dobrym wyborem będzie Lakier Zewnętrzny  VIDARON. Jego zaletami jest zwiększona odporność mechaniczna przy jednoczesnym doskonałym efekcie dekoracyjnym. Ponadto, nowoczesna formuła UV NANO-BLOCKER oparta na dyspersji nanocząsteczek tlenku ceru skutecznie i na długo zabezpiecza włókna drewna przed promieniowaniem UV. Lakier ten jest elastyczny, dzięki czemu jest odporny na zmianę wymiarów drewna podczas różnych pór roku.

Przygotowanie podłoża

     Powierzchnie przeznaczone do malowania powinny być gładkie, suche oraz wolne od zanieczyszczeń. Wszelkie miejsca zatłuszczone lub zażywiczone, należy przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć. Elementy, które będą stanowiły zmontowaną całość – np. deski elewacyjne – lakierujemy oddzielnie. Drewno powinniśmy przeszlifować papierem ściernym. Jego ziarnistość dobieramy do stopnia nierówności podłoża. Pamiętajmy, że musi ona być nie mniejsza niż 150 (w przypadku mebli i zabawek 120) i nie większa niż 200. Nagromadzony po szlifowaniu pył usuwamy odkurzaczem.

Przedmioty używane na zewnątrz wymagają dodatkowego zabezpieczenia Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym VIDARON tuż przed samym lakierowaniem. Zapewni on dodatkową ochronę przed zagrożeniami biologicznymi.

Elementy wykonane z surowego drewna, które będziemy malować Lakierem Akrylowym, mogą charakteryzować się dużą chłonnością. Dlatego zaleca się zagruntować je rozcieńczonym czystą wodą lakierem w proporcji 2:1. Dotyczy to szczególnie elementów drewnianych o rzadkim usłojeniu.

Pierwsza warstwa

     Po otworzeniu puszki starannie mieszamy jej zawartość. Lakierowanie zacznijmy od trudnodostępnych miejsc. Lakier nanosimy grubą warstwą i lekko rozprowadzamy na powierzchni drewna, wykorzystując jego dobrą rozlewność.  Łączenie poszczególnych elementów na większych powierzchniach powinno odbywać się na mokro, w czasie nie dłuższym niż 5 minut. Polakierowane elementy pozostawiamy do wyschnięcia. Czas schnięcia wynosi: dla Lakieru Akrylowego do Drewna 4 godziny, a dla Lakieru Zewnętrznego 12 godzin.

Powtórna aplikacja

     Kolejnym etapem prac jest przeszlifowanie drewnianego elementu papierem ściernym o gradacji około 320. Dzięki temu wygładzimy podniesione włosy drewna i uzyskamy idealną powierzchnię. Nagromadzony pył usuwamy odkurzaczem.

Dwie warstwy lakieru wystarczą, by uzyskać zadowalający efekt dekoracyjny i ochronny. Kolejne warstwy lakieru wzmocnią wizualną głębię faktury drewna. Podobnie jak w przypadku pierwszego malowania, czas schnięcia każdej warstwy wynosi odpowiednio 4 lub 12 godzin w zależności od stosowanego przez nas wyrobu.

Po zakończeniu prac

     Ostatnią czynnością jest mycie narzędzi. Jeśli malowaliśmy Lakierem Zewnętrznym, używamy do tego rozpuszczalnika do wyrobów olejno-ftalowych. W przypadku Lakieru Akrylowego wystarczy czysta woda. Pędzel lub wałek dokładnie płuczemy i osuszamy.  

Więcej informacji na temat impregnacji drewna oraz filmy  instruktażowe pokazujące proces lakierowania krok po kroku można znaleźć na stronie www.vidaron.pl

 

lakier1

 

Źródło: RedPen.pl

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.