Dźwigi bez maszynowni – rozwiązanie idealnie dopasowane

13 grudnia 2012

schindler logo art mini01   Wraz z rozwojem technologii w budownictwie, stopniowo wzrasta zapotrzebowanie na indywidualne rozwiązania w branży dźwigowej. Specyfika budynków mieszkalnych i biurowych wymaga od producentów wind wprowadzania różnorodnych, a przede wszystkim optymalnych rozwiązań konstrukcyjnych. Nowoczesne windy muszą pasować zarówno do klatki schodowej w bloku, jak i szybu w wysokościowcu.

   Nowoczesne dźwigi osobowe, dostępne na rynku, różnią się między sobą w różnych aspektach. Decydując się na montaż windy, inwestor może wybrać dźwigi elektryczny albo hydrauliczny, z maszynownią znajdującą się w oddzielnym pomieszczeniu lub nawet całkowicie zrezygnować z maszynowni. Wszystkie te rozwiązania powstały z myślą o konkretnych warunkach pracy.

   Dźwigami bez maszynowni zainteresowali się polscy architekci i budowlańcy, dlatego coraz częściej można je spotkać na polskich osiedlach oraz w biurowcach. Ten typ wind jest obecnie najpopularniejszy w całej Unii Europejskiej, a na świecie dźwigi bez maszynowni montowane są powszechnie już od 10 lat.

   - Dźwigi, w których nie ma maszynowni wyróżnia przede wszystkim wciągarka bezreduktorowa, która nie tylko pracuje znacznie ciszej niż klasyczna, reduktorowa, ale zużywa także mniej energii i pozwala na znaczne oszczędności już na etapie montażu – wyjaśnia Adrian Breś, doradca techniczny Schindler Polska. - Pasy, używane w nowoczesnych konstrukcjach - w przeciwieństwie do lin, montowanych w windach z maszynownią - są znacznie trwalsze i pracują ciszej niż w tradycyjnych dźwigach. Dodatkowo mniejsze rozmiary wciągarki pozwalają zaoszczędzić miejsce w samym szybie, co może być przełożone na zwiększenie rozmiaru kabiny dźwigu – dodaje Adrian Breś.

   Windy bez maszynowni nie ustępują starszym typom także pod względem poziomu bezpieczeństwa. Nowoczesne konstrukcje obowiązują bowiem zarówno ogólnopolskie, jak i unijne normy. Ponadto windy bez maszynowni wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia chroniące pasażerów w razie awarii. Na przykład uwięzionych w windzie ludzi można wydostać z dźwigu bez konieczności dostania się do  wciągarki dźwigu.

   Dodatkowym atutem dźwigów bez maszynowni jest oszczędność miejsca w budynku. Urządzenia potrzebują mniejszego szybu bez dodatkowego pomieszczenia na maszynownię. Jako że pracują niezwykle cicho, nie trzeba obudowywać szybu windy dodatkowymi konstrukcjami zabezpieczającymi. - Dzięki temu znacząco możemy obniżyć koszty montażu i budowy budynku – podkreśla Adrian Breś.

   Większa żywotność, energooszczędność i niższe koszty eksploatacyjne dźwigu to tylko niektóre zalety wind bez maszynowni. Na montażu takich urządzeń skorzystają także codzienni użytkownicy. Dźwigi pracują niemal bezgłośnie, nie szarpią i zapewniają szybkie uwolnienie pasażerów w razie awarii. - Dzięki widocznym zaletom tych konstrukcji przekonuje się do nich coraz więcej inwestorów – podsumowuje Adrian Breś.

***
Schindler Polska Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowego koncernu szwajcarskiego Schindler, z którego urządzeń dziennie korzysta przeszło miliard ludzi na całym świecie. Spółka na polskim rynku działa od 1928 roku, jest liderem w produkcji wind, schodów i chodników ruchomych. Produkty Schindlera wykorzystywane są w kluczowych projektach infrastrukturalnych, biurowcach oraz osiedlach mieszkaniowych na terenie całego kraju. Urządzenia marki Schindler charakteryzują się niezawodnością, trwałością oraz zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań.

Źródło: Core PR

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.