Jakość i trwałość stolarki budowlanej

04 grudnia 2012

poid logomini001     Mianem stolarki okiennej wysokiej jakości można określić produkt, który charakteryzuje się odpowiednimi walorami funkcjonalnymi, izolacyjnymi i estetycznymi.

 

     Na jakość danego okna ma wpływ wiele różnorodnych czynników, do których zaliczyć należy metody jego produkcji, użyte komponenty, parametry techniczne i wreszcie - sposób montażu.

Kryteria jakości stolarki okiennej


   Wyznacznikiem jakości produktu jest jego zgodność z przyjętymi i ustalonymi na rynku normami oraz wymaganiami technicznymi. jakosc trwalosc stolarki budowlanej art002Podstawowe kryteria dotyczące technicznych parametrów okna zawarte są w normach, które wyznaczają odpowiednie wartości w zakresie izolacyjności cieplnej, wodoszczelności czy przepuszczalności powietrza.
    Powszechnie stosowanym znakiem jakości danego wyrobu na terenie Unii Europejskiej jest symbol CE. - W przypadku stolarki okiennej, znak CE nie jest wystarczającym potwierdzeniem właściwości i jakości produktu – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Polskiego Związku Okna i Drzwi, organizacji zrzeszającej producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej – W zasadzie, wskazuje  tylko, że został on poddany badaniom w podanym miejscu i że był wytworzony według systemu produkcji danego zakładu. Dlatego potrzebne jest dodatkowe kryterium oceny stolarki okiennej – postuluje Wróblewski. Jednym z takich kryteriów mogą być etykiety energetyczne, które zostaną wprowadzone na mocy ustawy określającej obowiązki w zakresie informowania o zużyciu energii. System etykiet będzie wyglądał podobnie jak w przypadku urządzeń AGD – okna, w zależności od swoich parametrów, zostaną podzielone według klas. Pozwoli to na ocenę poszczególnych rozwiązań i porównanie różnorodnych produktów pod względem energooszczędności.

Trwałość na lata


   Stolarka okienna, jako element elewacji budynku, stale narażona jest na działanie zmiennych i niszczących czynników atmosferycznych – deszczu, śniegu, promieniowania UV. Z tego względu, istotnym parametrem okna jest jego trwałość, przekładająca się na długość użytkowania i estetykę. – Trwałość użytkowa okna jest pochodną wielu czynników. Najważniejsze z nich to te, na które wpływ ma sam producent – chodzi o zastosowanie sprawdzonych materiałów wysokiej jakości oraz właściwe ukształtowanie konstrukcyjne okna – tłumaczy Zdzisław Maliszewski, Główny Specjalista ds. Badań i Systemów Zakładowej Kontroli Produkcji Polskiego Związku Okna i Drzwi - Dynamiczny rozwój technologii w dziedzinie materiałów wykorzystywanych w produkcji stolarki okiennej wydatnie wpłynął na wydłużenie trwałości okien. Współcześnie, charakteryzują się one wysoką żywotnością, która dla dobrej jakości stolarki okiennej z PVC wynosi około 30 lat, zaś dla prawidłowo wykonanego, wbudowanego i konserwowanego okna drewnianego, od 60 do 80 lat. Dostępne obecnie rozwiązania, z powodzeniem powinny więc wytrzymać kilkadziesiąt lat eksploatacji – dodaje Zdzisław Maliszewski.

 

Okno właściwie osadzone


jakosc trwalosc stolarki budowlanej art003    Często pomijanym aspektem wpływającym na jakość i trwałość stolarki okiennej jest sposób jej montażu. Błędy popełnione na tym etapie mogą odbić się na szczelności okna. – Trzeba pamiętać, że okno w ościeży cały czas pracuje, dlatego niezbędne jest takie jego umiejscowienie, zamocowanie i uszczelnienie, by profil swobodnie rozszerzał się i kurczył pod wpływem zmiennych temperatur - wyjaśnia Michał Sawicki, Kierownik działu technicznego firmy Soudal, producenta pianek montażowych, firmy zrzeszonej w Polskim Związku Okna i Drzwi. Okno musi być zamontowane przy użyciu łączników mechanicznych rozmieszczonych po obwodzie ościeżnicy zgodnie z zaleceniami producenta stolarki. Trwałość piany poliuretanowej, wypełniającej  szczelinę między ościeżnicą a murem, zapewnią taśmy paroizolacyjne. Piana poliuretanowa uszczelnia okno, ale przed wszystkim pełni rolę izolatora, a także stanowi zaporę przed hałasem. Dlatego przy montażu należy starannie dobierać jej parametry. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pian montażowych o wysokiej elastyczności. Taki produkt ma w swojej ofercie firma Soudaljakosc trwalosc stolarki budowlanej art001Nasza piana montażowa charakteryzuje się wyjątkowymi na rynku parametrami elastyczności – posiada zdolność powrotu do pierwotnego kształtu po ściśnięciu nawet o 75% lub rozciągnięciu do 45%. Umożliwia właściwe wypełnienie przestrzeni między ościeżem a ościeżnicą, zapewniając trwałą izolację termiczną i najwyższą izolację akustyczną okna – mówi Michał Sawicki.
    Swoistym znakiem jakości stolarki okiennej jest też renoma i doświadczenie producenta oraz jego przynależność do organizacji branżowych, które działają na rzecz zapewnienia wysokich standardów wyrobów. Taką organizacją jest Polski Związek Okna i Drzwi, zrzeszający czołowych producentów rozwiązań z zakresu stolarki budowlanej. Podejmuje on działania zmierzające do podniesienia standardów jakości produktów na etapie produkcji, a także montażu. Przynależność firmy do POiD stanowi dla odbiorcy wskazówkę, że rozwiązania tego producenta spełniają najwyższe wymagania jakościowe. Przykładem takiej, zrzeszonej w Związku firmy jest Soudal – producent, który w ciągu swej 45-letniej obecności na międzynarodowych rynkach zdobył duże doświadczenie w zakresie wyrobów chemii budowlanej: pianek montażowych, mas uszczelniających i klejów. Wybór rozwiązań uznanych, sprawdzonych firm, wykorzystujących najnowsze rozwiązania technologiczne i posiadających wymagane certyfikaty, przekłada się na wysokie parametry użytkowe produktu.

 

Źródło: Red Pen

 

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.