System H.C.H. opracowany przez polskich inżynierów i wynalazców z firmy H.C.H. Sp. z o.o., to rewolucyjne rozwiązanie konstrukcyjne pozwalające budować szybko tanie, ekologiczne i energooszczędne domy.
Ten innowacyjny system, po raz pierwszy został zaprezentowany szerokiej publiczności na targach Future 4 Build, które odbyły się w dniach 8-9 listopada w Warszawskim Centrum Expo XXI.
System H.C.H. to innowacyjny sposób budowy, opracowany przez Andrzeja i Jerzego Haintze, architekta i inżyniera konstruktora/mechanika o wieloletnim doświadczeniu zdobytym na rynkach w Polsce i na świecie. Rozwiązanie opiera się na unikalnym, ekonomicznym w produkcji zestawie prefabrykatów budowlanych z perlitu, które łączy się ze sobą w sposób wysoce precyzyjny na sucho, bez użycia żadnych dodatkowych spoiw. Dzięki chronionym prawem patentowym kształtom poszczególnych elementów, system jest prosty w montażu i pozwala w zdecydowany sposób skrócić proces realizacji inwestycji. Dodatkowo budowa jest czysta i mniej kłopotliwa dzięki wyeliminowaniu z procesu konieczności użycia wody oraz spoiw. Przede wszystkim jednak, w porównaniu z tradycyjnymi metodami budowy system H.C.H. jest energooszczędny, ekologiczny, ekonomiczny w produkcji i w montażu, a dom zbudowany w tej technologii jest zdecydowanie tańszy w eksploatacji. Ściana wykonana ze standardowych elementów systemu H.C.H. o szerokości 30 cm, nie wymaga dodatkowej warstwy izolacji termicznej (występują trzy klasy elementów: standardowe, energooszczędne oraz pasywne, najefektywniejsze elementy Systemu HCH osiągają współczynnik przewodzenia ciepła = od 0,0688 W/mK), zapewniając wysoką efektywność oraz niskie zapotrzebowanie budowli na energię cieplną w zimie oraz dobrą odporność na upały latem.
Dwudniowe targi Future 4 Build poświęcone zrównoważonemu budownictwu odbyły się po raz drugi. Tegoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem wystawców oraz odwiedzających, a stoisko firmy H.C.H. odnotowało największą liczbę gości, zarówno instytucjonalnych jak i indywidualnych inwestorów, zaintrygowanych nową możliwością budowy domu. - Opracowany przez nas system, dzięki swoim właściwościom sprawdzi się w różnych strefach klimatycznych – od obszarów pustynnych, aż po obszary arktyczne, zapewniając komfortowe warunki w pomieszczeniach. Już teraz poza kontrahentami europejskimi, naszą technologią interesują się zarówno kraje afrykańskie, jak i Rosja – mówi Andrzej Haintze, prezes oraz współzałożyciel H.C.H. Sp. z o.o. - Co więcej jest to rozwiązanie znacznie tańsze od obecnie stosowanych technik budowy domów, dzięki czemu szczególne zastosowanie może znaleźć w dobie kryzysu i spowolnienia gospodarczego, którego właśnie doświadczamy – dodaje Andrzej Haintze.
Podczas targów odbyły się liczne panele dyskusyjne poświęcone kwestiom ekologii, energooszczędności i innowacyjnym rozwiązaniom w budownictwie. W dwóch debatach udział wziął pan Jerzy Haintze, który przedstawił słuchaczom zalety i możliwości zastosowania systemu H.C.H. oraz dyskutował o tym, jak ograniczać straty ciepła i jaki wpływ na współczesne budownictwo mają nowe ekologiczne materiały i techniki budowlane. - Uczestnictwo w targach Future 4 Build było dla nas bardzo ważnym wydarzeniem. Po raz pierwszy mogliśmy zaprezentować efekt naszych wieloletnich prac szerszemu gronu specjalistów z branży budowlanej – powiedział Jerzy Haintze, wiceprezes i współzałożyciel H.C.H. Sp. z o.o. - Nasze stoisko spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem, do tego stopnia, że nawet po oficjalnym zakończeniu targów zostaliśmy, aby zaspokoić zainteresowanie odwiedzających systemem H.C.H.
*** Firma H.C.H. Sp. z o. o. została założona przez Andrzeja i Jerzego Haintze, którzy w oparciu o swoje doświadczenie naukowe i szeroką wiedzę o rynku budowlanym opracowali nowatorski system konstrukcji budynków. System opiera się na unikalnym, ekonomicznym w produkcji zestawie prefabrykatów budowlanych z perlitu, które łączy się ze sobą w sposób precyzyjny bez użycia żadnych dodatkowych spoiw. Produkt cechuje się doskonałymi właściwościami: jest energooszczędny, ekologiczny, ekonomiczny w produkcji oraz w montażu. W przeciwieństwie do tradycyjnej technologii budowania, pozwala znacznie przyspieszyć proces realizacji inwestycji, a w związku z tym znacznie obniżyć koszty budowy domu. Technologia ta zmniejsza również koszty jego utrzymania. Ściana wykonana w technice HCH nie wymaga użycia dodatkowej warstwy izolacji termicznej, mogąc spełnić parametry domu energooszczędnego. Według opinii Instytutu Techniki Budowlanej z września 2012, system murowania HCH spełnia kryteria charakteryzujące produkt innowacyjny. System jest chroniony polskimi i międzynarodowymi patentami.

Źródło: Ciszewski MSL
|