Zatrzymać straty energii

23 listopada 2012

poid logomini001      Dążenie do obniżenia kosztów użytkowania budynków sprawia, że poprawa ich energooszczędności staje się szczególnie ważna.
     Jednym z najbardziej efektywnych sposobów osiągnięcia tego celu jest wykorzystanie, podnoszących izolacyjność cieplną budynków, nowoczesnych rozwiązań z zakresu stolarki budowlanej.

 

Technologia w służbie oszczędności


     Dostępne na rynku rozwiązania technologiczne z zakresu stolarki budowlanej sprawiają, że produkowane dzizatrzymac straty energii art001ś okna i drzwi charakteryzują się wysokimi parametrami izolacyjności cieplnej. Sposób konstrukcji i materiały zastosowane w stolarce tego typu stanowią jednak tylko pierwszy „filar” jej energooszczędności. Drugą, szczególnie ważną kwestią jest sposób i jakość montażu. - Prawdziwy sprawdzian dla stolarki okiennej przychodzi wraz z nadejściem okresu jesienno-zimowego – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, niezależnej organizacji, zrzeszającej producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej – To wówczas, przy niesprzyjających warunkach pogodowych, najczęściej dają o sobie znać błędy popełnione na etapie montażu. Szczególnie częste jest niewłaściwe uszczelnienie połączenia okno-ściana, co powoduje osłabienie warstwy izolacyjnej i w efekcie prowadzi do powstawania mostków termicznych – dodaje Paweł Wróblewski.
     Skuteczną metodą uszczelniania stolarki jest zastosowanie montażu warstwowego, który składa się z trzech stref: zewnętrznej – paroprzepuszczalnej, środkowej – termoizolacyjnej i wewnętrznej – paroszczelnej. Zewnętrzna i wewnętrzna warstwa izolacji wykonana jest z taśm paroizolacyjnych. Warstwę środkową tworzy pianka poliuretanowa lub wełna mineralna, co zapewnia trwałą izolację termiczną oraz akustyczną przestrzeni między oknem a ścianą. Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają na wykonanie tego typu „ciepłego” montażu w łatwy i szybki sposób – Z myślą o wykonawcach stosujących montaż trójwarstwowy stworzyliśmy kompleksowy system opracowany na potrzeby budownictwa energooszczędnego – tłumaczy Michał Sawicki, Kierownik działu technicznego firmy Soudal, producenta pianek montażowych – W skład systemu wchodzą piany poliuretanowe, taśmy paroizolacyjne, taśmy rozprężne oraz masy uszczelniające. Pozwala to na wykonanie w pełni profesjonalnego i szczelnego montażu stolarki okiennej. Wykorzystane materiały zapewniają wysoki poziom izolacji cieplnej i właściwą pracę okna w ościeży – dodaje Michał Sawicki.

Wyroby szklarskie


zatrzymac straty energii art002     Energooszczędne rozwiązania nowej generacji stosowane są również w zakresie wyrobów szklarskich przeznaczonych dla stolarki okiennej. Szkło z niskoemisyjnymi powłokami umożliwia tworzenie okien o dużych rozmiarach, pozwalających na dostęp znacznej ilości światła dziennego, przy czym zachowane są wysokie parametry izolacyjności cieplnej. Takie innowacyjne rozwiązania znaleźć można np. w ofercie firmy Saint-Gobain Glass, producenta szerokiego asortymentu wyrobów szklarskich – Nowoczesna generacja powłok niskoemisyjnych, przeznaczonych do dwukomorowych szyb zespolonych umożliwia uzyskanie parametru przenikania ciepła szyby na poziomie Ug= 0,7 W/m²K oraz parametru przepuszczalności energii całkowitej g= 62%. Takie szyby charakteryzują się wysoką przeziernością i pozwalają na zwiększenie powierzchni oszklenia z jednoczesną maksymalizacją oszczędności energii - mówi Anna Tołwińska, Marketing Manager w Saint-Gobain.

Skuteczna izolacja garażu

zatrzymac straty energii art003


     Inwestorzy często decydują się na garaż znajdujący się w bryle budynku. Jest to rozwiązanie praktyczne, jednak wymaga zastosowania skutecznej izolacji termicznej. Ciepło z przylegających do garażu pomieszczeń łatwo bowiem „ucieka” na zewnątrz. Dlatego też segmenty bramy garażowej, o grubości nie mniejszej niż 42 mm, powinny być szczelnie wypełnione materiałem o odpowiednich właściwościach termoizolacyjnych, np. pianką poliuretanową. Również istotne jest, by uszczelki umieszczone na krawędziach bramy były elastyczne i odporne na działanie czynników atmosferycznych – Takie wymagania spełnia brama segmentowa Hörmann. Dla zamontowanej bramy o powierzchni 10 m² wartość współczynnika izolacyjności cieplnej U osiąga poziom 1,3 W/m² K – mówi Krzysztof Horała, prezes Hörmann Polska – Dodatkową poprawę – nawet o 15% - można uzyskać wykorzystując system, który ogranicza powstawanie mostków termicznych, głównego winowajcę zwiększonych strat ciepła. System ten stanowi przegrodę termiczną między ościeżnicą a ścianą budynku. Podwójne uszczelki wargowe z komorą powietrzną, stykające się z płytą bramy na trzech krawędziach – po bokach i w jej górnej części –zwiększają izolacyjność połączenia płyty bramy z ościeżnicą i nadprożem – dodaje Horała.

Dodatkowa osłona okien


     Rozwiązaniem poprawiającym izolacyjność cieplną budynku są także rolety okienne. Takie zabezpieczenie chroni okna przed działaniem czynników atmosferycznych oraz stanowi dodatkową zaporę antywłamaniową. Rolety, wykonane z wysokogatunkowej blachy aluminiowej wykorzystują zalety aluminium – lekkość (aluminium jest trzykrotnie lżejsze od stali), trwałość oraz wysoką odporność na korozję. Tego typu rolety okienne można znaleźć w ofercie firmy Aluprof, specjalizującej się w produktach z aluminium – Nasze rozwiązania w postaci rolet zewnętrznych pozwalają na redukcję wydatków na energię przez cały rok nawet o 30%. W naszej ofercie dostępne są także skrzynki plastikowe w systemie rolet nadstawnych, które gwarantują przenikalność cieplną już na poziomie Usb= 0,73 W/m²K. Dla dodatkowego ocieplenia parametr ten wynosi nawet 0,58 W/m²K. Wysoką termoizolacyjność rolet okiennych zapewnia również wypełnienie z pianki poliuretanowej, umiejscowionej w profilu rolety – mówi Zdzisław Morzyński, Dyrektor Sprzedaży Systemów Roletowych Aluprof – Zastosowanie rolet powoduje, że pomiędzy nimi a oknem wytwarza się przestrzeń powietrzna, która polepsza izolację. Rolety zapewniają również dźwiękoszczelność, a latem chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem – dodaje Zdzisław Morzyński.
     Błędy popełnione na etapie montażu trudno później naprawić. Wymaga to znacznych nakładów czasu i kosztów. Żeby uniknąć takich problemów, najlepiej wykorzystywać wysokiej jakości rozwiązania oraz stosować się do zaleceń producentów odnośnie montażu stolarki budowlanej. Zapewni to uzyskanie wysokich parametrów izolacyjności cieplnej konstrukcji i jej energooszczędność.

 zatrzymac straty energii art004

Źródło: Red Pen

 

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.