Jak zabezpieczyć drewniane drzwi?

07 listopada 2012

vidaron_lakierobejca_mini001

     Drzwi to wizytówka naszego domu. Jeśli są wykonane z drewna, musimy je zabezpieczyć przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Doskonałym produktem, który do tego się nadaje, jest Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON z dodatkiem Teflon® surface protector.

     Podstawową zaletą drewnianych drzwi jest ich trwałość. Niestety, jak w przypadku każdego przedmiotu codziennego użytku, wcześniej czy później może dojść do uszkodzenia ich powierzchni. Naruszenie powłoki malarskiej drzwi zewnętrznych nie tylko szpeci, ale i szkodzi. W skrajnym przypadku woda, która dostanie się w głąb drewna może spowodować poważne uszkodzenia. Wbrew obiegowej opinii, renowacja drewnianych drzwi nie jest trudna. Nie potrzebne są do tego specjalistyczne narzędzia, więc czynność tę można przeprowadzić samemu, w zaciszu domowego warsztatu. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych impregnatów, dlatego najczęściej zadawane pytanie przy tego typu pracach brzmi: który wybrać? Drzwi powinny być nie tylko odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, ale i dobrze wyglądać. Właśnie dlatego, dobrym rozwiązaniem będzie pomalowanie ich Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną VIDARON. Produkt ten można stosować tak wewnątrz, jak i na zewnątrz. Lakierobejca tworzy trwałą i elastyczną powłokę, a pomalowane nią przedmioty zyskują piękny połysk, podkreślający słoje drewna.

 

Pierwsze kroki


     Renowację drzwi zaczynamy od zdjęcia ich z ościeżnicy oraz odkręcenia klamki i zamka.vidaron_lakierobejca_art002
Do malowania niezbędne będą: rękawiczki, papier ścierny (gradacja 150-200 oraz 320) oraz tampon, pędzel lub wałek. Do nanoszenia Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON najlepiej nadaje
się pędzel do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeżeli dysponujemy wyłącznie pędzlem uniwersalnym, powinniśmy przeszlifować jego włosie papierem ściernym, dzięki czemu końcówki staną się gładsze. W ten sposób pozbędziemy się również luźnych włosków, które w innym wypadku mogłyby osiąść
na malowanej powierzchni. Decydując się na wałek, warto wybrać model o krótkim, moherowym włosiu, również odporny na malowanie rozpuszczalnikiem.

 

Etap pierwszy: przygotowanie podłoża


     Pierwszym krokiem jest przygotowanie powierzchni do malowania. Odpadającą płatami farbę należy usunąć mechanicznie lub chemicznie, specjalnie przeznaczonym do tego środkiem. Powłokę w dobrym stanie oraz powierzchnię, która do tej pory nie była malowana, należy dokładnie wygładzić papierem ściernym. W zależności od stopnia nierówności podłoża oraz efektu, jaki chcemy uzyskać, ziarnistość papieru powinna wynosić od 150 do 200. Znacznie lepszy wizualnie efekt otrzymamy, jeśli powierzchnia będzie gładka. Warto  pamiętać, że miejsca mocniej wypolerowane dadzą w efekcie jaśniejszą warstwę Lakierobejcy, a bardziej szorstkie – ciemniejszą. Po zakończeniu tego etapu, kolejną czynnością jest dokładne wyczyszczenie powierzchni z nagromadzonego pyłu (można usunąć go odkurzaczem).

 

Pierwsza warstwa Lakierobejcy


 vidaron_lakierobejca_art001    Jak przed każdym malowaniem, po otwarciu puszki Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON należy starannie wymieszać. W zależności od kształtu drzwi, produkt nanosimy pędzlem, wałkiem, tamponem lub poprzez natrysk pneumatyczny. W przypadku powierzchni nieskomplikowanych, najprostszą metodą będzie malowanie pędzlem
lub wałkiem. Zakamarki oraz wszelkie załamania najwygodniej wykańczać jednak przy użyciu tamponu.
Przy stosowaniu tej ostatniej techniki, warstwa Lakierobejcy będzie jednak nieco cieńsza niż po malowaniu pędzlem. Zaletą tamponu jest natomiast bardziej równomierne nałożenie wyrobu, co w konsekwencji daje gładszą powłokę.
By równomiernie nałożyć Lakierobejcę, po upływie około minuty od naniesienia wyrobu, powinno się rozetrzeć
go półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna. W przypadku malowania większych powierzchni, łączenia poszczególnych elementów należy wykonywać na mokro, w czasie nie dłuższym niż 5 minut. Tak pomalowane drzwi powinny schnąć
około 12 godzin.

 

Druga warstwa


     Po całkowitym wyschnięciu drewna, koniecznym zabiegiem jest tzw. szlifowanie międzywarstwowe. Czynność tę wykonujemy papierem o gradacji około 320. Dzięki temu wygładzimy podniesione włosy drewna i uzyskamy gładszą powierzchnię. Przed przystąpieniem do malowania kolejnej warstwy nagromadzony pył usuwamy odkurzaczem.
Drugą warstwę wyrobu nanosimy równomiernie na całą powierzchnię, pamiętając o rozcieraniu półsuchym pędzlem
wzdłuż słojów. Dzięki temu Lakierobejca dokładnie rozleje się na powierzchni drewna, tworząc idealnie gładką powłokę. Wymalowanie musi schnąć około 12 godzin. Po upływie tego czasu będziemy mogli cieszyć się nowym, eleganckim wyglądem naszych drzwi.

 

Po zakończeniu prac


     Ostatnim etapem malowania jest dokładne umycie i osuszenie wykorzystanych narzędzi. Używamy do tego rozpuszczalnika do wyrobów olejno-ftalowych. Pędzel dokładnie płuczemy, osuszamy i odwirowujemy.

Film instruktażowy, jak pomalować drewniane drzwi, można znaleźć na stronie www.vidaron.pl

vidaron_lakierobejca_art003vidaron_lakierobejca_art004

Źródło: Red Pen

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.