Jak ładnie i skutecznie zabezpieczyć posesję?

07 listopada 2012

tabal_logo

Żywopłot to nie tylko stały element przypałacowych parków oraz dworskich ogrodów. Zwarta ściana zieleni może zdobić i chronić także posesje prywatne. W połączeniu z ogrodzeniem panelowym, żywopłot zapewni nam poczucie prywatności oraz skutecznie zabezpieczy nasz teren.


     Zieleń i poczucie prywatności to dla mieszkańców miast towary deficytowe. Skutecznym rozwiązaniem obu tych problemów może być otoczenie
domu żywopłotem. Dzięki połączeniu ogrodzenia z paneli i roślin, zielony bufor odseparuje naszą działkę i dom od miejskiego zgiełku i kurzu.

Naturalna granica


     Odpowiednio przemyślany żywopłot nie będzie wyłącznie ozdobą - może realnie poprawić nasze poczucie bezpieczeństwa.
zielone_ogrodzenie_tabal_techfence_art01Na panele ogrodzeniowe bardzo trudno się wspiąć. Gdy na drodze intruza znajdzie się dodatkowo żywopłot, jest to prawie niemożliwe – mówi Paweł Byś, doradca techniczny z firmy Tabal Techfence, zajmującej się produkcją ogrodzeń. Naturalna granica w postaci roślin i paneli powstrzyma przed wejściem na teren posesji nie tylko ludzi, ale i niektóre zwierzęta, na przykład bezpańskie psy.
     Zaletą żywopłotu zarastającego ogrodzenie panelowe jest również fakt, że utrudni
on ciekawskim oczom wgląd na naszą posesję. Dlatego jest idealnym rozwiązaniem
dla działek graniczących z ruchliwą ulicą czy chodnikiem. Gęsto zarastające rośliny wytłumią ponadto hałas przejeżdżających aut.
– Roślinność zatrzymuje też kurz z jezdni i działa na powietrze oczyszczająco. Okalający posesję żywopłot ogranicza brudzenie się elewacji domu – twierdzi architekt krajobrazu Anna Nowak. To naturalne uzupełnienie funkcjonalności ażurowych paneli.

Zielony mur - szpaler


     Najbardziej efektywnym oraz okazałym rodzajem zielonego ogrodzenia jest szpaler, czyli posadzone w jednym rzędzie krzewy. Razem z ogrodzeniem tworzą one podwójną barierę. Większość gatunków wymaga jednak regularnego przycinania. Ponadto, rośliny potrzebują odpowiedniej ilości miejsca na rozrost.
Niezmiernie ważne jest zachowanie odstępu pomiędzy ogrodzeniem a projektowaną ścianą zieleni. Odległość ta zależy od gatunku rośliny jakiej chcemy użyć, dlatego trzeba przemyśleć jaką ilością miejsca dysponujemy – zauważa Anna Nowak. Dlatego szpaler lepiej sprawdzi się na większych działkach. W zamian otrzymamy jednak gęstą ścianę zieleni. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest możliwość posadzenia wzdłuż ogrodzenia roślin zimozielonych (np. cis, niskie odmiany jałowców, żywotniki), które zapewnią osłonę, także na jesień.

Gąszcz pnącz


zielone_ogrodzenie_tabal_techfence_art02     Alternatywą dla szpaleru są pnącza.
W ostatecznym rozrachunku weźmy pod uwagę nie tylko nasze upodobania, ale i ilość czasu oraz środków, które możemy i chcemy na zajmowanie się roślinami przeznaczyć -  tłumaczy Anna Nowak. Pnącza przybierają kształt obiektu, na którym się opierają, więc zajmą mniej miejsca. – Dobrym wyborem będzie winobluszcz pięciolistkowy. Rośnie praktycznie wszędzie. Jesienią jego liście przebarwiają się na piękny, karmazynowy kolor – dodaje Nowak.
     Porastające ogrodzenia pnącza są przykładem natury, która sama najlepiej o siebie zadba. Wymagają mniej troski niż szpaler, gdyż nie trzeba ich formować. Przycinamy
je tylko, gdy rosną zbyt gęsto. Po okresie zimowym powinniśmy także usunąć obumarłe pędy. Rośliny pnące bywają dość ciężkie, dlatego tego typu rozwiązanie wymaga dobrej jakości ogrodzenia.
Przy wyborze paneli, musimy uwzględnić masę roślin. Do lżejszych doskonale pasują panele FOKUS EKO, ale już przy cięższych roślinach najlepiej zastosować panele
Flat 8/6/8
  – mówi Paweł Byś. Powinniśmy również monitorować, czy nie wrastają w szczeliny fundamentów, gdyż pnącze może je rozsadzić.

 

Na korozję ocynk


     – Najlepszym kolorem dla panelu jest naturalnie zieleń. Ogrodzenie o tej barwie nie rzuca się w oczy i dobrze komponuje się z roślinnością
– podpowiada Anna Nowak. Ponieważ rośliny są źródłem wilgoci, bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie paneli przed korozją.
W takim przypadku zalecane jest podwójne zabezpieczenie antykorozyjne w postaci ocynku ogniowego połączonego z lakierowaniem proszkowym
–  komentuje Paweł Byś.
     System paneli kratowych jest modułowy, przez co jego segmenty można dopasować niemal do każdej posesji. W połączeniu z żywopłotem,
ogrodzenie panelowe może być niedrogim i efektownym sposobem na kolorowe zabezpieczenie prywatnej posesji.

Źródło: Red Pen

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.