Ochrona od świtu do zmierzchu

30 lipca 2012

yawal_logo_mini

     Upalny letni dzień, temperatura na zewnątrz +30 stopni, a w biurze brak klimatyzacji. Czarny scenariusz? Niekoniecznie.

     Nawet praca w upale, przy mocno świecącym słońcu może być przyjemna i efektywna. Istnieje rozwiązanie, które ułatwia pracę w biurowcu bez klimatyzacji, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić na kosztach energii generowanych przez klimatyzatory.
Nadmierna ilość światła docierająca do pomieszczeń biurowych prowadzi do ich przegrzania. W efekcie komfort przebywania w takich wnętrzach wyraźnie spada, co negatywnie odbija się również na poziomie koncentracji pracujących tam osób. Wysoka temperatura panująca   w nadmiernie oświetlonych i pozbawionych klimatyzacji pomieszczeniach, powoduje szybkie zmęczenie i pogorszenie wydajności pracowników. Rozwiązaniem jest tu „ubranie” budynku w przeciwsłoneczne osłony, powodujące, że do wnętrza dociera światło odbite i rozproszone, nienagrzewające pomieszczeń w budynku i zapobiegające „oślepieniu” osób pracujących blisko okna.

Żaluzje i łamacze na ratunek


     Odblaski, które wywołuje światło padające wprost na monitor komputerowy powodują obniżenie widoczności obrazu i męczą oczy. Monitor powinien być więc ustawiony w innym miejscu niż naprzeciwko okna, aby zapobiec odbijaniu się światła od ekranu. W niektórych yawal_art_01pomieszczeniach może to jednak okazać się trudne. W takim przypadku należy zadbać o właściwe przytłumienie źródła światła. Skuteczną ochronę przed światłem słonecznym budynku zapewnia wykorzystanie systemu YAWAL SUN PROTECTION. System w którego skład wchodzą ruchome i stałe łamacze światła oraz żaluzje fasadowe stanowi kompleksową ochronę przeciwsłoneczną i może być stosowany w różnego rodzaju obiektach. Osłony wyglądem przypominają żaluzje i tak też można nimi sterować.
Wiadomo, że schłodzenie budynku jest operacją droższą od jego ogrzania - tłumaczy Agnieszka Jeznach, Dyrektor Marketingu Yawal S.A – Dlatego też opracowaliśmy system pozwalający na regulację ilości światła docierającego do budynku i tym samym dający możliwość ograniczenia kosztów klimatyzacji. Systemy YAWAL SUN PROTECTION można podzielić na trzy grupy: łamacze światła, dostępne w wersji stałej lub ruchomej oraz żaluzje fasadowe, które mogą być instalowane na elewacji lub bezpośrednio na oknach – mówi Dyrektor Marketingu Yawal S.A.
     Łamacze światła to malowane proszkowo profile aluminiowe instalowane na fasadzie lub elewacji budynku. Łamacze w wersji stałej mogą być zamontowane pod różnymi kątami w stosunku do kąta padania światła. Rozwiązaniem bardziej zaawansowanym są łamacze ruchome, pozwalające na dowolne sterowanie położeniem osłon. System sterowania daje możliwość jednoczesnego zamknięcia lub otwarcia wszystkich osłon przeciwsłonecznych zainstalowanych na budynku. Odpowiednie rozmieszczenie łamaczy pozwala na całkowite zaciemnienie pomieszczenia, co jest szczególnie istotne w przypadku sal konferencyjnych.

Budynek atrakcyjnie „ubrany”


    yawal_art_02 Wykorzystanie systemu YAWAL SUN PROTECTION powoduje, że do wnętrza budynku wpada taka ilość światła, jaka jest w danym momencie pożądana i niezbędna do pracy. Reszta promieni słonecznych odbija się od profili łamaczy lub żaluzji. Efektem działania systemu jest uzyskanie  w pomieszczeniach przyjemnego chłodu i poprawa komfortu przebywających w nich osób. Oprócz funkcji typowo użytkowych system przeciwsłoneczny Yawal spełnia również funkcje estetyczne.
– Łamacze stanowią element wzbogacający bryłę budynku i czynią go znacznie bardziej atrakcyjnym wizualnie – dodaje Agnieszka Jeznach – Żaluzje fasadowe, oprócz ograniczenia dostępu światła mogą też służyć do maskowania urządzeń technicznych, co także wpływa na poprawę estetyki obiektu.
     YAWAL SUN PROTECTION posiada szerokie możliwości konstrukcyjne i może być łączony z innymi systemami Yawal. Pozwala to np. na zastosowanie w budynku konstrukcji łamaczy wraz z systemem okna uchylnego FA 50N SW. Okna uchylne zapewniają wentylację pomieszczeń wykorzystującą naturalny ruch powietrza, zaś osłony przeciwsłoneczne skutecznie ograniczą nadmiar światła słonecznego docierającego do wnętrz. Takie połączenie umożliwia stworzenie przyjaznego dla użytkowników budynku, w którym nie będzie już potrzebna klimatyzacja.

 

yawal_art_03yawal_art_04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: RedPen

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.