Kolorowe pomysły na elewację

24 lipca 2012

kolorowe_pomysly_art_mini

     Naturalne barwy zieleni, dostojne fiolety, nasycona czerwień czy też neutralne odcienie szarości i bieli – rozwiązań kolorystycznych dla elewacji budynku i jej poszczególnych elementów jest wiele. Wybór kolorystyki zewnętrznej budynku nie może być jednak przypadkowy, gdyż kolor w istotny sposób wpływa na ocenę estetyczną danego obiektu.

     Budowa domu czy odnowa tynków zewnętrznych związana jest z wyborem kolorystyki elewacji. Niektórzy inwestorzy mają już wcześniej sprecyzowaną wizję kolorystyczną, inni poszukują najbardziej odpowiednich rozwiązań, rozważając  różnorodne możliwości – czerpiąc inspirację z prasy i szukając w internecie. Mnogość dostępnych barw i ich odcieni nie ułatwia wyboru, tym bardziej, że często zdarza się sytuacja, kiedy poszczególni członkowie rodziny mają zupełnie odmienne pomysły na kolor elewacji. W takim przypadku można sięgnąć po gotowe rozwiązania ułatwiające podjęcie decyzji.

Przewodnik po świecie barw


     Gdy potrzebujemy fachowej informacji, możemy skorzystać z poradnika, w którym znajdziemy różne zestawienia kolorystyczne, opracowane przez ekspertów. Takim przewodnikiem po świecie barw jest „Poradnik kolorów FOVEO TECH” – pierwszy w Polsce poradnik prezentujący kolory elewacji. FOVEO TECH to marka produktów przeznaczonych do wykonywania ociepleń budynków, obejmująca: tynki dekoracyjne, farby fasadowe, podkłady gruntujące, grunty i zaprawy klejące. W poradniku te same projekty domów zostały przedstawione w rozmaitych aranżacjach kolorystycznych, co daje możliwość porównania barw, a równocześnie pozwala dostrzec, jak dobierając kolorystykę, możemy wpływać na postrzeganie danego obiektu. kolorowe_pomysly_art01
     W katalogu znaleźć można prezentację budynków mieszkalnych w różnych zestawieniach kolorystycznych oraz solidną porcję fachowej wiedzy na temat funkcji i postrzegania barw, ich komponowania, a nawet historii użycia kolorów w architekturze. W opracowaniu przewodnika brali udział eksperci, na co dzień zajmujący się problematyką kompozycji architektonicznych – pracownicy naukowi Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz zawodowi architekci.   – Gdyby nie istniał kolor, architektura zostałaby pozbawiona rzeczywistego wymiaru. Kolor wchodzi w rozmaite interakcje z tłem, na którym się znajduje – może z nim harmonizować lub kontrastować. Barwy elewacji i poszczególnych elementów architektonicznych budynku mogą uatrakcyjnić formalny wyraz obiektu lub też go przytłumić - tłumaczy dr inż. arch. Justyna Tarajko-Kowalska, jedna z ekspertek.

Kolor dobrze dobrany


     Elewacja budynku jest jego swoistą wizytówką, dlatego też jej kolor ma niebagatelne znaczenie dla całego obiektu. Raz dobrany kolor elewacji zazwyczaj towarzyszy nam przez długie lata - producenci oferują bowiem farby, które charakteryzują się coraz większą odpornością na działanie warunków atmosferycznych, co pozwala zachować ich kolor i wydłużyć „żywotność” na ścianach zewnętrznych. Najczęściej zestawienie kolorystyczne elewacji składa się z dwóch lub trzech kolorów – jeden z nich jest dominujący i służy do pokrycia większej części powierzchni, zaś pozostałe pełnią funkcję uzupełniającą.
     Wydaje się, że dobór barw do budynku jest sprawą bardzo subiektywną i zależy przede wszystkim od wymagań przyszłych użytkowników obiektu. Sprawa aranżacji kolorystycznych jest jednak bardziej złożona. – Oczywiste jest, że o doborze barw elewacji decydują głównie preferencje kolorystyczne inwestora. Warto jednak przy wyborze kolorów zwrócić uwagę na choćby takie uwarunkowania jak klimat i kolor regionu – tłumaczy dr inż. arch. Justyna Tarajko-Kowalska – Badania wskazują, że  w regionach czy kulturach, gdzie w przeszłości wybierano określone barwy, będą one najprawdopodobniej  w dalszym ciągu preferowane – dodaje ekspert. Kolor budynku powinien dobrze wpasowywać się  w otoczenie, dlatego najlepiej, jeśli barwa elewacji obiektów położonych  w otwartym krajobrazie współgra z kolorami przyrody na danym terenie. Nie należy zapominać  o tym, że na wybór zestawienia kolorystycznego elewacji wpływają też inne elementy budynku – dach, rynny, okna i drzwi. Kolor dachu często determinuje kolorystykę reszty budynku, z tego względu, że pokrycie dachowe jest wykonywane w początkowej fazie budowy.

Poradnik pełen pomysłów


    kolorowe_pomysly_art02 Interesujące zestawienia kolorystyczne i pomysły znajdziemy w  „Poradniku kolorów FOVEO TECH”. Każda barwa i jej odcienie może pokazać nasz dom w nieco inny sposób - kolory mogą pozornie zbliżać lub oddalać, rozprzestrzeniać lub koncentrować, dawać wrażenie zimnych lub ciepłych. Żółty, będący barwą bardzo widoczną w krajobrazie, ociepla i rozjaśnia, jednak zbyt nasycony może drażnić. Mocny akcent w krajobraz wnosi również czerwień, dlatego zazwyczaj jest ona stosowana głównie jako barwa detali architektonicznych. Z kolei naturalna zieleń dobrze komponuje się z przyrodą, tworząc również ciekawe efekty w połączeniu z elementami z drewna.  Szarości utożsamia się zaś obecnie z nowoczesną architekturą i barwami betonu, stali i aluminium. Zastosowana na elewacji szarość, dzięki swej neutralności wydobywa inne barwy i stanowi dla nich dobre tło. Pomalowanie ścian zewnętrznych na biało umożliwia wydobycie czystości formy i bryły całego budynku. Kolor biały charakteryzuje także duża zmienność pod wpływem gry światła i cienia i związane z tym pojawianie się różnokolorowych refleksów na ścianach obiektów.
     Prezentacja barwnych aranżacji umieszczonych w „Poradniku kolorów FOVEO TECH” pozwoli każdemu odnaleźć najbardziej mu odpowiadające zestawienie kolorystyczne. Przewodnik, który można znaleźć na stronie internetowej: http://www.foveotech.pl stanowi kompendium wiedzy na temat doboru kolorystyki elewacji.

 

 

 

Źródło: RedPen

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.