Ogradzaj z ekspertem!

19 lipca 2012

tabal_logo

     Budowa domu wiąże się z dużą liczbą wydatków. Właściciele chcą więc zminimalizować koszty. Często oszczędności okazują się jednak tylko pozorne.

     Zakup systemu ogrodzeniowego dobrej jakości jest decyzją na długie lata, dlatego powinien być dobrze przemyślany. Kiedy zaczynamy przeglądać oferty producentów, sprawdzamy ceny, porównujemy parametry techniczne produktów, szukamy korzyści, jakie przyniosą nam poszczególne typy ogrodzeń. Na tym etapie najczęściej dokonujemy wstępnego wyboru rodzaju ogrodzenia. Jednym z nich są panele ogrodzeniowe zgrzewane z różnego rodzaju drutu.

Ważne obliczenia

     Istotnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy ich zakupie, jest cena za metr bieżący ogrodzenia. Zdarza się bowiem, że cena paneli jednej marki jest niższa od ceny paneli innej marki, ale w zamian za to trzeba zapłacić więcej za słupki i obejmy, którymi mocujemy panele do słupków. Ilość obejm jest zależna od wysokości paneli. – Sumując koszty, może okazać się, że za całe ogrodzenie zapłacimy więcej. Trzeba wziąć pod uwagę również średnicę drutu, rozmiar oczka i przede wszystkim sam rozmiar paneli. Wszystkie te parametry można ustalić z pomocą specjalistów, zatrudnianych w firmach – radzi Aleksandra Tuczyńska, Account Manager w Tabal Techfence, producenta wysokiej jakości kompleksowych systemów ogrodzeniowych. tabal_art01
     Dla przykładu, porównajmy dwa panele wykonane z drutów o różnej średnicy – fi 3,5 mm i fi 4,0 mm. Różnica w grubości panelu w zasadniczy sposób wpływa na jego masę. Większa masa to z kolei uzasadniony większy koszt ogrodzenia. – Weźmy za przykład panel o wysokości 1,53 m oraz jednej warstwie drutów pionowych i jednej poziomych o takiej samej średnicy oraz oczku 50x200 mm. W przypadku drutu o średnicy 3,5 mm masa panelu będzie wynosiła ok. 8,7 kg, zaś panel ze średnicą drutu 4,0 mm waży ok. 11,3 kg. Różnica jest więc znacząca i na pewno ma wpływ na cenę – oblicza Marek Malec, doradca techniczny w firmie Tabal Techfence. Masa paneli dodatkowo się zmniejszy, jeśli oczka będą większe. Takie panele są tanie, ale również bardziej wiotkie, i tym samym podatne na różne „przygody”. Warto zatem zapłacić więcej za panele o większej średnicy drutu. Zapewni to wyższą sztywność drutu, który stanie się mocniejszy i bardziej wytrzymały. – Jeśli nie mamy jak zmierzyć oczka w panelu lub samej szerokości, możemy policzyć ilość drutów pionowych. Przy standardowej szerokości 2,5m takich drutów powinno być 51. Jeśli jest mniej, są dwa wyjaśnienia: albo oczko jest większe albo panel ma szerokość mniejszą niż 2,5m. Jeśli już ustaliliśmy, że oczko ma 50mm to ustalenie drugiego wymiaru nie powinno przysparzać problemów – wystarczy sprawdzić, ile takich 50mm odcinków mieści się w dłuższym boku oczka i pomnożyć to przez 50mm – radzi Malec.

Rzetelność firm

     Kluczową kwestią okazuje się więc rzetelność firm. Najlepiej wybierać te z wieloletnim doświadczeniem i o ugruntowanej pozycji na rynku. Licząca się na rynku firma zapewni swoim klientom także profesjonalną obsługę. – Oprócz wysokiej jakości produktów, oferujemy kontrahentom najwyższą jakość obsługi oraz kompleksowe doradztwo. Pozwala to zbudować trwałą relację pomiędzy firmą a potencjalnym klientem – dodaje Marek Malec. To ważne, aby otrzymał on fachowe wsparcie tak w momencie zakupu, jak i po jego dokonaniu. Parametry podawane w folderach reklamowych i katalogach produktów muszą zgadzać się z rzeczywistymi. W celu porównywania ceny za mb należy przede wszystkim określić parametry, które są dla nas ważne (wysokość panelu, powłoka, sztywność, średnicę drutu i wielkość oczka, ilość obejm, rodzaj i długość słupka, a co za tym idzie – głębokość wkopania). Dopiero wtedy możemy porównać cenę za mb produktów o tych samych parametrach, ale od różnych producentów.

Malowanie paneli

     Zwróćmy także uwagę na to, w jaki sposób panele są zabezpieczane przed korozją (dotyczy to również słupków, bram i wszystkich akcesoriów). Na rynku spotyka się wiele rodzajów zabezpieczeń. Do najpopularniejszych należą: ocynk ogniowy oraz lakierowanie proszkowe na podkładzie z ocynku galwanicznego lub ocynku ogniowego. Zdarzają się jednak panele, które są lakierowane bez wspomnianego podkładu lub panele wykonane z drutu cynkowanego galwanicznie bez dodatkowej ochrony. Każdy podkład, użyty przed lakierowaniem, powoduje zwiększenie ochrony antykorozyjnej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ocynk ogniowy jest nakładany na panele (a więc już po zgrzaniu ze sobą stalowych drutów), a ocynk galwaniczny jest powłoką już występującą na drucie, z którego następnie wykonuje się panele. Istotny jest również fakt niszczenia powłoki cynkowej w wysokiej temperaturze. Zgrzewając punktowo drut cynkowany galwanicznie, niszczymy powłokę ochronną, dlatego tak ważna jest dodatkowa warstwa w postaci np. lakierowania proszkowego.
tabal_art02Widząc w sprzedaży panel „ocynkowany” (nie malowany) zawsze dopytajmy, jakiego rodzaju jest to ocynk. Jeśli galwaniczny – sprawdźmy wygląd takiego panelu w punktach połączeń – czy nie ma tam już ognisk rdzy (może się ona „rozejść” po panelu w ciągu kilku tygodni). Jeśli jest to ocynk ogniowy, możemy być pewni ochrony nawet na kilkadziesiąt do 100 lat (krótsza ochrona jest na terenach silnie zanieczyszczonych oraz na terenach nadmorskich). – Panele są cynkowane ogniowo po zgrzewaniu, nie niszczymy zatem powłoki. Warstwa takiego ocynku może być grubsza ponad 9-krotnie, porównując średnie wartości dla drutu okrągłego o przekroju 4 mm – tłumaczy Malec.

Słupki i ścianki

     Nieodzownym elementem każdego ogrodzenia są słupki, służące do mocowania paneli, bram lub furtek. Stabilność i trwałość takiego słupka związana jest z grubością jego ścianki – im jest ona większa, tym bardziej słupek jest odporny na wyginanie się i odkształcanie. W przypadku elementów służących do mocowania paneli minimalna grubość ścianki powinna wynosić 1,5 mm. Słupki do których instalowane są furki i bramy powinny charakteryzować się większą grubością. Dla małych bram i furtek w zupełności wystarczające będzie zastosowanie słupków o wymiarach 80 mm x 80 mm i grubości ścianki 3 mm. Wzrost rozmiarów bramy, a tym samym jej ciężaru, pociąga za sobą konieczność wykorzystania słupków o większych rozmiarach: 100 mm x 100 mm ze ściankami o grubości 3 lub 4 mm, bądź większych. Zasadą jest, że im większa brama, tym większy i grubszy powinien być słupek – tak aby utrzymać całość konstrukcji.
     W doborze poszczególnych elementów ogrodzenia pomoże nam sprzedawca. Przy porównywaniu wymiarów słupków i ich ceny należy zwrócić uwagę na to, że same szerokości słupków wcale nie oznaczają tych samych parametrów wytrzymałościowych, właśnie ze względu na różne grubości ścianek. Istotnym parametrem jest tu również długość – im dłuższy słupek, tym lepiej. Długi słupek pozwala bowiem na wmurowanie go poniżej strefy przemarzania, dzięki czemu unikniemy tzw. wysadzania fundamentu. Efektem wysadzania są problemy tabal_art03związane z geometrią bramy, powodujące trudności przy jej otwieraniu i zamykaniu. Może się okazać, że teoretycznie wysoka cena za mb może ulec zmniejszeniu, jeśli zastosujemy słupek o takiej wysokości jak u potencjalnie „taniego” sprzedawcy. Zależność ta działa też w odwrotną stronę – jeśli u „taniego” sprzedawcy zwiększymy długość słupka, może się okazać, że już nie będzie to „tani” sprzedawca. Jeśli zdecydujemy się na tańsze panele, choć w momencie zakupu poniesiemy niższe koszty, w perspektywie kilku lat będziemy musieli wydać na nie więcej pieniędzy, tracąc również czas na konserwację czy naprawę. Jeśli czynności te zlecimy fachowcom, koszty eksploatacji ogrodzenia mogą jeszcze wzrosnąć.
     Nie należy wystraszyć się sztywnych cen, podawanych przez producentów. – Warto pytać sprzedających o rabaty, znać wartość całego zamówienia i rozpatrzyć sposób odbioru. Te czynniki składają się bowiem na ostateczną cenę ogrodzenia – podsumowuje Aleksandra Tuczyńska. Na zakup ogrodzenia trzeba spojrzeć jak na wieloletnią inwestycję. Ważne jest, aby dobrze ocenić ryzyko wynikające ze stosunku ceny do jakości. Wyższa cena często jest wynikiem użytych do produkcji surowców i stanowi gwarancję wysokiej jakości produktów, a także wsparcia technicznego i rzetelnego doradztwa ze strony sprzedawcy.

 

Źródło: RedPen

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.