Zamek biometryczny - klucz do drzwi w Twoim palcu

02 lipca 2012

zamek_biometryczny_art_mini

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zapomniał kluczy, a zgubienie ich, w obawie przed włamaniem, skutkowało koniecznością wymiany zamków w drzwiach. Dziś, dzięki postępowi technicznemu, naukowcy skutecznie wyeliminowali ten problem.

     Na świecie, jak również w Polsce coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się zamki biometryczne, gdzie kluczem jest nasz odcisk linii papilarnych. Działanie zamków biometrycznych polega na identyfikacji właściciela domu za pomocą jego fizycznych, indywidualnych cech, najczęściej palca u dłoni. W pierwszym kroku, czytnik zamka poprzez skaner zbiera informacje na temat linii papilarnych. Następnie, w momencie próby otwarcia drzwi, porównuje wzór palca z wzorami znajdującymi się w bazie. W przypadku, gdy linie papilarne palca są identyczne z zapisanymi, uzyskujemy dostęp do pomieszczenia.zamek_biometryczny_art

     Model zamka biometrycznego, dzięki swej prostocie i funkcjonalności, z ekranów kin, trafił do drzwi naszych domów. - Odpowiadając na rosnące potrzeby klientów, dołączyliśmy do swojej oferty zamki biometryczne na wzór linii papilarnych firmy ekey, które pozwalają na zapamiętanie 99 wzorów odcisków palca i eliminują konieczność noszenia kluczy przez wszystkich mieszkańców domu. - mówi Marcin Pawlak, właściciel firmy Stolpaw, producenta drzwi wejściowych.

     Ogromną zaletą zamków biometrycznych jest ich niekwestionowane bezpieczeństwo. Kluczem do naszych drzwi są bowiem niepowtarzalne dla każdego człowieka cechy anatomiczne. Linie papilarne tworzą się w czasie trwania życia płodowego, są unikalne, niezmienne i nieusuwalne. Podrobienie „naszych odcisków”, czyli klucza, jest więc niemożliwe.
- W trakcie skanowania lokalizowane są cechy charakterystyczne odcisku, tzw. „minucje” i przekształcane w niepowtarzalny kod - klucz. W czytniku nie jest przechowywany pobrany obraz odcisku tylko opisujący go zaszyfrowany kod binarny, który nie może być wykorzystany do zrekonstruowania obrazu linii papilarnych – dodaje Marcin Pawlak.

   zamek_biometryczny2_art  Zamki biometryczne, poza opcją standardową, oferują możliwość wysłania do odpowiednich służb wiadomość alarmową. Aktywowaną przez przyłożenie do czytnika wybranego palca, który wcześniej sami zaprogramujemy jako aktywator. Zakładając, że drzwi otwieramy za pomocą palca wskazującego, a kciukiem uruchamiamy alarm. W sytuacji, gdy ktoś zmusza nas do otwarcia drzwi, wystarczy, że użyjemy kciuka, służby ochraniające nasz dom otrzymają cichą informację o zdarzeniu.

     Koszt zamka biometrycznego do drzwi Stolpaw to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Niemniej poziom bezpieczeństwa oferowany przez to rozwiązanie jest obecnie najwyższy. – Zamek biometryczny to w tej chwili najlepsze i najskuteczniejsze, dostępne na rynku rozwiązanie, zabezpieczające nasze drzwi przed niepożądanym otwarciem. – wskazuje Marcin Pawlak.

Źródło: Core PR

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.